Jak nakładać gładź szpachlową – wałek czy agregat?

Materiał informacyjny siniat.pl
Nakładanie gładzi szpachlowej na ściany jest procesem dość prostym i możliwym do realizacji na kilka sposobów. Najczęściej gładź szpachlową nanosi się ręcznie przy użyciu pacy, ale alternatywą jest użycie wałka. Inną, znacznie szybszą metodą aplikacji gładzi jest mechaniczne nanoszenie materiału agregatem hydrodynamicznym. Podpowiadamy, jak nakładać gładź szpachlową wałkiem, a w jaki sposób czynność ta przebiega z wykorzystaniem mechanicznego agregatu.

Wałek vs. agregat hydrodynamiczny – czym nakładać gładź szpachlową?

Decyzja o tym, czym i jak nakładać gładź szpachlową, powinna być gruntownie przemyślana. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę dwie kwestie:

  • wielkość powierzchni do pokrycia gładzią szpachlową,
  • czas przeznaczony na pracę.

Ręczne nakładanie gładzi wałkiem jest bardziej czasochłonne i męczące. Dlatego przy większych powierzchniach, zwłaszcza w połączeniu z krótkim czasem, jaki można poświęcić na ten etap prac, najlepiej użyć agregatu wysokociśnieniowego. Mechaniczne rozprowadzanie gładzi jest szybkie i komfortowe.

W zależności od wybranej metody rozprowadzania gładzi gipsowej wybrać należy także odpowiedni rodzaj chemii budowlanej. Nie każdy gips szpachlowy nadaje się bowiem do nakładania natryskowego lub ręcznego. W ofercie Siniat można wybrać pomiędzy jednym z poniższych produktów:

  • Nida Effect – polimerowa masa szpachlowa z przeznaczeniem do szpachlowania przy użyciu wałka (ręcznie) i agregatu natryskowego (mechanicznie).
  • Nida Pro – polimerowa masa szpachlowa dla profesjonalistów z przeznaczeniem do szpachlowania przy użyciu wałka (ręcznie) i agregatu natryskowego (mechanicznie).
  • Nida Excellence – cienkowarstwowa, polimerowa masa szpachlowa z przeznaczeniem do szpachlowania wyłącznie przy użyciu agregatu natryskowego (mechanicznie).

Nakładanie gładzi szpachlowej wałkiem – metoda ręczna

Ręczne nakładanie gładzi szpachlowej wałkiem to tradycyjna metoda dla uzyskania idealnie gładkich ścian. Nie wymaga także posiadania specjalistycznych narzędzi. Do nakładania gładzi najlepiej użyć specjalnego wałka z twardym i sztywnym włosiem z nylonu. Zastępczo sprawdzi się zwykły wałek malarski, aczkolwiek koniecznie z grubszym włosiem. Oprócz tego potrzebne są szpachelka i szpachla do gładzi (duża łata).

Nakładanie gładzi szpachlowej wałkiem jest czasochłonne, dlatego najlepiej sprawdzi się w stosunkowo niewielkich pomieszczeniach. Masę – najlepiej gładź polimerową, która nie ulega wiązaniu – należy nakładać na odpylone i zagruntowane podłoże. Po wymoczeniu wałka w masie gładź nakłada się grubymi warstwami w formie pionowych pasów, aby później rozetrzeć ją szpachlą bądź piórem. Rozprowadzanie masy wygląda więc inaczej niż malowanie ściany. Uważać należy także w okolicach sufitu czy podłogi. Wałek nie dotrze w każdy zakątek ściany, dlatego zakamarki, które nie zostały pokryte z użyciem wałka, należy wyrównać ręcznie, na przykład małym pędzlem.

Mimo iż to metoda ręczna, jest ona lepsza i bardziej komfortowa niż nakładanie gładzi za pomocą pacy. Wałki są dostępne w różnych szerokościach, dodatkowo można je umieścić na kiju, co ułatwia pracę i nie zmusza do ciągłego schylania, co obciąża kręgosłup.

Nakładanie gładzi szpachlowej agregatem natryskowym – metoda mechaniczna

Aplikacja gładzi szpachlowej z wykorzystaniem agregatu rosnącą popularność zawdzięcza szybkości i wygodzie pracy. Praca z agregatem jest wydajna, a ściana równomiernie pokryta, ponieważ masa trafia również w najbardziej niedostępne zakamarki ścian.

Efektywne rozprowadzanie gładzi na ścianie agregatem wymaga zaangażowania dwóch osób. Jedna osoba aplikuje masę, druga – obsługuje urządzenie, kontroluje ciśnienie i dokłada materiał. Nanoszenie gładzi należy rozpocząć od testów, aby sprawdzić, czy natrysk jest równomierny. Jeżeli jest inaczej, oczekiwany efekt można osiągnąć poprzez regulację ciśnienia agregatu. Po rozprowadzeniu masy z pomocą urządzenia gładź na ścianie należy wyrównać łatą lub długą szpachlą.
Jeszcze przed przystąpieniem do pracy należy zadbać o zabezpieczenie przed zabrudzeniem podłogi, okien i gniazdek. Samo urządzenie trzeba także odpowietrzyć i dobrać odpowiednie dysze, które mają różną średnicę otworu i kąt natrysku (np. dysza do szpachli 533). Typ dyszy należy dobrać zgodnie z zaleceniami producenta.

Co wybrać do nakładania gładzi – wałek czy agregat?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która metoda nakładania gładzi szpachlowej jest lepsza – ręczne nakładanie wałkiem czy mechaniczne z użyciem agregatu. Wiele zależy od wielkości powierzchni do pokrycia masą szpachlową:

  • mniejsze powierzchnie – ręczne nakładanie wałkiem,
  • większe powierzchnie – mechaniczne nakładanie agregatem.

Praca z wałkiem jest wolniejsza, ale łatwiejsza i z nanoszeniem materiału powinien sobie poradzić nawet amator. Użycie agregatu poprawia komfort i skraca czas aplikacji, ale wymaga bardziej skrupulatnego przygotowania i dokładniejszego zabezpieczenia powierzchni styku ze ścianą. Agregat jest też narzędziem wielofunkcyjnym, ponieważ zmiana dysz pozwala rozprowadzać na ścianie masę szpachlową, grunt czy farbę. Inwestor musi mieć też na wyposażeniu odpowiedni pistolet, co wymaga zakupu lub wypożyczenia urządzenia.

Natomiast niezależnie od wybranej metody każdą gotową gładź szpachlową należy odpowiednio wymieszać i rozrzedzić zgodnie z zaleceniami producenta chemii budowlanej. Najczęstszym błędem popełnianym na tym etapie jest dodanie do masy zbyt dużej ilości wody, co niekorzystnie wpływa na jej przyczepność.

Z kolei już samo nakładanie gładzi składa się z dwóch etapów. Po naniesieniu pierwszej warstwy masy gipsowej należy odczekać do całkowitego wyschnięcia powierzchni, co zazwyczaj trwa do 2 godzin, po czym można przystąpić do nakładania drugiej warstwy. Po wyschnięciu ściany pokryte masą szpachlową wymagają też zeszlifowania powstałych nierówności. Do wygładzania powierzchni ścian należy użyć papieru ściernego – ręcznie lub szlifierką (np. szlifierka do gładzi, ręczna szlifierka mimośrodowa, tzw. żyrafa).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl