Jak przygotować drewno na opał?

Materiał informacyjny RYOBI
123rf
Szykując się na sezon grzewczy musimy odpowiednio przygotować drewno, ponieważ nie każde spełni swoją funkcję i będzie się dobrze paliło. Przyda nam się do tego niezawodny sprzęt, który nie tylko przyspieszy naszą pracę, ale też uczyni ją przyjemniejszą i łatwiejszą.

Jakie drewno na opał?

Drewno jest najbardziej ekonomicznym opałem. Przygotowanie go do sezonu grzewczego wymaga cierpliwości, ponieważ najlepiej pali się drewno 2-letnie. Im drzewo młodsze, tym więcej ma w sobie wody, a to skutkuje słabym i krótszym paleniem oraz większą produkcją sadzy. Jako opał najlepiej sprawdza się drzewo liściaste. Nie ma ono w sobie tyle żywicy co iglaki, a co za tym idzie, nie wytwarzają dużo dymu i sadzy. Jeśli już musimy wykorzystać też drzewa liściaste, lepiej zrobić to, mieszając oba gatunki.

Pamiętajmy, że drewno na opał powinno być surowe. Nie używajmy do palenia starych, niepotrzebnych mebli ani innych drewnianych przedmiotów, które były lakierowane czy impregnowane oraz jakkolwiek narażone na działanie toksycznych chemikaliów.

Czym ciąć drewno? Rodzaje pilarek do drewna

Bezpowrotnie minęły już czasy rąbania drzew siekierą. Teraz są szybsze i wydajniejsze metody. Siekierka sprawdzi się jedynie do rąbania mniejszych już kawałków, aby zmieściły się do pieca czy kominka.

Zdecydowanie lepiej sprawdzi się piła łańcuchowa akumulatorowa RYOBI®. Już na wstępie można powiedzieć, że urządzenia RYOBI® mają jedną wspólną zaletę – nie ograniczają pracy kablem. Wyobraźmy sobie, że do lasu musimy brać piłę i ciągnąć za nią kabel… Tutaj nie ma takiego problemu, zabieramy ze sobą sprzęt, który ułatwia nam pracę i zyskujemy większą mobilność. A to nie wszystkie zalety!

Wybierając odpowiednią dla siebie pilarkę musimy zastanowić się przede wszystkim do czego będzie nam potrzebna. Jeśli do cięcia większych i grubszych drzew, warto zainwestować w pilarkę z dłuższą prowadnicą. Jeśli potrzebujemy jej do cięcia chudszych drzewek, gałęzi czy gotowych pieńków, możemy skłonić się ku krótszej prowadnicy i mniejszej mocy.

Akumulatorowa, bezszczotkowa pilarka łańcuchowa 36V

Mężczyzna używa akumulatorowej pilarki RYOBI do cięcia drewna

Źródło: baza własna RYOBI

Akumulatorowa pilarka łańcuchowa RY36CSX35A-0 jest idealna do ścinania małych drzew, przycinania gałęzi i drewna na opał. Wyposażona jest w silnik bezszczotkowy, co daje prędkość przesuwu łańcucha nawet 21 m/s. Dzięki temu cięcie jest szybkie i przyjemne.

Pilarka posiada miękki, antywibracyjny uchwyt, dzięki czemu komfortowo się z niej korzysta. Do produkcji zastosowano zaawansowaną technologię bezszczotkową, które eliminuje tarcie silnika, a to wydłuża czas pracy pilarki i zwiększa jej moc. Pilarka zasilana jest akumulatorem MAX POWER 36V 5.0 Ah, który należy osobno zakupić. Umożliwi on ok. 60 cięć na jednym ładowaniu.

Kompaktowa piła łańcuchowa 18V
Jeśli mamy nieco mniejsze potrzeby i nie potrzebujemy dużego sprzętu, idealnie sprawdzi się nam kompaktowa piła łańcuchowa. Jej nieduże rozmiary pozwolą na łatwe przechowywanie, ale i przyjemność w użytkowaniu oraz jeszcze większą mobilność. Jest lekka, kompaktowa, można ją łatwo przewieźć, a praca nią nie męczy. Pilarka idealnie sprawdzi się do cięcia małych kłód na drewno opałowe oraz przycinania gałęzi i krzaków.

Bezszczotkowa piła łańcuchowa RYOBI 18V z prowadnicą 30 cm
Kolejnym modelem, który sprawdzi się przy cięciu drewna na opał (i nie tylko, bo do kłód i gałęzi również), jest piła łańcuchowa OCS1830. To równie wydajny sprzęt jak wyżej wspomniane modele, z prowadnicą o długości 30 cm.

Piła została wyposażona w automatyczne smarowanie łańcucha a napinanie go odbywa się całkowicie bez użycia narzędzi. Jak widać, jest to wygodny w eksploatacji sprzęt. Dzięki obrotowemu, miękkiemu uchwytowi uzyskujemy duży komfort użytkowania. Na dodatek sprzęt jest lekki i kompaktowy, dlatego przechowywanie go nie sprawia większych kłopotów.

Pilarka dostępna jest w wariancie bez akumulatora oraz w zestawie z akumulatorem oraz ładowarką. Minimalna zalecana moc używanego akumulatora to 4,0 Ah, co daje ok. 33 cięć na jednym ładowaniu. Na akumulatorze 5.0 Ah jest to już 40 cięć. Warto pamiętać, że danego akumulatora nie musimy używać jedynie na tym sprzęcie. W RYOBI® jeden akumulator pasuje do wielu urządzeń marki. Dzięki temu nie musimy tracić wolnej przestrzeni na przechowywanie kilkunastu akumulatorów do różnych urządzeń.

Jak przygotować drewno na opał?

Drzewo powinno być ścięte w bezpieczny i nieinwazyjny sposób. Pamiętajmy o ochraniaczach na oczy i uszy, ubierzmy się w ubrania z długimi rękawkami i nogawkami, żeby jak najbardziej zminimalizować zagrożenie wbicia się drzazgi w ciało.

Ścięte drzewo za pomocą pilarki tniemy na mniejsze kawałki i dajemy mu czas na wyschnięcie. Najlepiej, gdyby to było nawet 2 lata, ale wiemy, że nie zawsze jest taka możliwość. Miejsce, w którym przechowywane jest drewno, powinno być przewiewne, aby nie doprowadzić drzewa do gnicia.

RYOBI jest światowym producentem elektronarzędzi i liderem rozwiązań akumulatorowych w segmencie DIY. Od ponad 25 lat posiada szeroki wybór narzędzi akumulatorowych, niezmiennie kompatybilnych z systemem akumulatorów RYOBI ONE+, który można stosować w szerokiej gamie ponad 200 produktów. Gama produktów RYOBI dedykowana jest dla domu, ogrodu, motoryzacji, rękodzieła, rzemiosła, rekreacji i wielu innych zastosowań. Z RYOBI pracujesz bez kabli, bez hałasu, bez spalin, na pełnej mocy!

RYOBI jest światowym producentem elektronarzędzi i liderem rozwiązań akumulatorowych w segmencie DIY. Od ponad 25 lat posiada szeroki wybór narzędzi akumulatorowych, niezmiennie kompatybilnych z systemem akumulatorów RYOBI ONE+, który można stosować w szerokiej gamie ponad 200 produktów. Gama produktów RYOBI dedykowana jest dla domu, ogrodu, motoryzacji, rękodzieła, rzemiosła, rekreacji i wielu innych zastosowań. Z RYOBI pracujesz bez kabli, bez hałasu, bez spalin, na pełnej mocy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl