Spis treści
Tabliczka z numerem domu obowiązkowa. Co grozi za jej brak?
Większość właścicieli domów jest świadoma obowiązku umieszczenia na budynku (niekiedy także na ogrodzeniu) tabliczki z numerem domu, jednak w praktyce wiele osób go ignoruje. To nie tylko kłopot m.in. dla listonosza, ale też ryzyko kary finansowej dla samego właściciela. Jak podaje art. 64 Kodeksu wykroczeń:
Kto, będąc właścicielem, administratorem, dozorcą lub użytkownikiem nieruchomości, nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany. (…) Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości.
Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, te same zasady obowiązują w przypadku tabliczek z nazwą ulicy czy placu. Prawo w tym zakresie uchwalono w czasach PRL-u, by łatwiej było dostarczać przesyłki, jednak w praktyce jest to zwykle martwy przepis, a gminy nie egzekwują jego przestrzegania.
Sejm poluzuje zasady dotyczące oznaczeń
Obecnie Sejm pracuje nad złagodzeniem przepisów dotyczących tabliczki z numerem domu i innych tego typu oznaczeń. Uchylony ma zostać zapis o obowiązku umieszczania na budynku nazwy ulicy albo placu, choć gminy będą mogły ustanowić taki obowiązek na drodze uchwały. Jeśli to zrobią, za niedopełnienie obowiązku nadal będzie groziła grzywna do 250 zł.
Całkowicie zniknie za to kara za brak podświetlenia takich tablic. Nic nie zmieni się natomiast w kwestii samych tabliczek z numerem domu. Na razie nie wiadomo, kiedy nowelizacja przepisów zostanie uchwalona.
Jak prawidłowo oznakować dom?
Zgodnie z prawem geodezyjnym tabliczkę z numerem domu (numerem porządkowym) należy umieścić na nowym budynku w ciągu 30 dni od daty otrzymania zawiadomienia o tym, że taki numer budynkowi nadano (nadaje je wójt, burmistrz lub prezydent miasta). Na tabliczce musi znaleźć się:
- numer budynku,
- nazwa ulicy lub placu,
- jeżeli w danej miejscowości nie ma nazw ulic – nazwa miejscowości.
Niekiedy, zwłaszcza w dużych miastach, pojawia się wymóg podania dodatkowej informacji, np. nazwy dzielnicy. Wygląd tabliczki z numerem domu może zwykle być dowolny, gdyż ogólnopolskie przepisy niczego tu nie narzucają (zdarza się jednak, że określony wygląd oznaczeń regulują lokalne przepisy). Tabliczka musi jedynie być czytelna i znajdować się na ścianie budynku, a jeśli jest on położony w głębi działki – także na ogrodzeniu posesji.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE