Jak zaoszczędzić przy budowie domu? Kilka prostych zasad

Katarzyna Laszczak
Oszczędności przy budowie trzeba zacząć od starannego jej zaplanowania.
Oszczędności przy budowie trzeba zacząć od starannego jej zaplanowania. Monier-Braas
Czy przy budowie domu można oszczędzać? Oczywiście, ale trzeba to zrobić mądrze.

Oszczędzanie przy budowie domu wymaga dokładnych przemyśleń, zaplanowania prac i skalkulowania kosztów. W żadnym razie nie może się odbywać kosztem jakości, bo ona wpływa na bezpieczeństwo. Uważajmy też na pozorne oszczędności – one kosztują najwięcej. Podpowiadamy, jak w ekonomiczny sposób zbudować dom.

Po pierwsze – zacznij od projektu domu]

O oszczędnościach podczas budowy trzeba już pomyśleć na etapie wybierania projektu. Obecnie dostępny jest ogromy wybór projektów gotowych i wygodnie można przeglądać je w internecie. Stosunkowo łatwo znaleźć propozycję dla siebie. Projekt gotowy jest tańszy od indywidualnego, ale pamiętajmy też, że wszelkie poprawki w nim – kosztują dodatkowo. Jeśli zdecydujemy się na projekt gotowy – wybierzmy go starannie, tak żeby nie wprowadzać w nim zmian.

Po drugie – prościej znaczy taniej

Wybierając projekt domu spójrzmy na niego również pod względem ekonomicznym. Im prostsza bryła, tym dom będzie tańszy w budowie. Mniejsze również będzie ryzyko popełnienia błędów wykonawczych. Weźmy pod uwagę to, że np. dodatkowy wykusz to nie tylko więcej np. bloczków ściennych, ale też materiałów izolacyjnych, tynku, a także materiału, którym wykończymy ściany od wewnątrz

Jednocześnie proste formy mogą wyglądać bardzo ładnie – urok budynku w dużej mierze tkwi w jego proporcjach, a nie tysiącach ozdobników. Zastanówmy się też nad powierzchnią domu, tak żeby była optymalna do naszych potrzeb. Zbyt duża powierzchnia to nie tylko wyższy koszt budowy, ale też eksploatacji. Zastanówmy się również czy potrzebujemy piwnicę (znacznie podwyższa koszty budowy).

Po trzecie – myśl o budowie całościowo

Wybór materiałów budowlanych i wykończeniowych jest ogromny, a ceny są bardzo zróżnicowane. Tutaj musimy dobrze skalkulować poziom jakości do ceny. Jest wiele materiałów, które wyglądają bardzo dobrze, pomimo że kosztują mniej (przykładowo dachówkę ceramiczną można z powodzeniem zastąpić betonową, która jest dostępna w wielu kształtach i kolorach, jakością praktycznie jej nie ustępuje, za to jest tańsza i lżejsza).

Po czwarte - materiały odpowiedniej jakości

Pamiętajmy też, że budowa domu to całościowy proces – i decyzji nie można dokonywać w oderwaniu od siebie. Przykładowo jeśli zdecydujemy na cięższe pokrycie dachowe, musimy również zadbać o solidniejszą więźbę (i musi to być uwzględnione w projekcie). Zanim zaczniemy budować, zastanówmy się dokładnie jaki ma być nasz dom. Zmiany wprowadzane doraźnie, też mogą drogo kosztować.

Po piąte – postaw na dobrych wykonawców

Bardzo ważne jest, żeby budowę domu powierzyć doświadczonej ekipie. Może nie będzie ona najtańsza, ale poprawne wykonanie prac i przestrzeganie zaleceń producentów różnych materiałów, to absolutnie podstawowa sprawa. Co z tego, że wykonawcy zapłacimy mniej, skoro będziemy musieli zapłacić za naprawę jego błędów i zniszczone materiały. Wybierając ekipę budowlaną zapytajmy o ich poprzednie realizacje (a najlepiej – zobaczmy je i porozmawiajmy z inwestorami). Podpiszmy też umowę - z uwzględnieniem harmonogramu prac.

Pamiętajmy też, że specjalizacje budowlane są różne i doskonały murarz niekoniecznie będzie się znał na budowie więźby. Dlatego bezpiecznie jest powierzyć poszczególne etapy budowy specjalistom w danej dziedzinie. W przypadku pokryć dachowych, najlepszym wyjściem będzie wynajęcie certyfikowanych dekarzy, których jakość pracy potwierdza producent.

 

 

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl