Betonowe płytki elewacyjne

Zbigniew Nowakowski
Elewacje z betonowych płytek do złudzenia przypominają ściany wykonane z naturalnego kamienia, kamiennych płytek, czy klinkieru. Mają liczne zalety użytkowe, jednak najważniejszą jest fakt, że sztucznie otrzymywany "kamień" jest znacznie tańszy od okładzin z budulca naturalnego.
Betonowe płytki elewacyjne

Betonowe płytki elewacyjne są tańszym sposobem na uzyskanie wrażenia ściany pokrytej naturalnym kamieniem, czy ekskluzywnymi okładzinami ceramicznymi. Imitują wszystkie możliwe skały używane w budownictwie, zarówno pod względem kolorystyki, jak i faktury, a także cegły klinkierowe, czy różne rodzaje gresów. Produkowane są na bazie cementu i piasku z chemicznymi dodatkami oraz barwnikami umożliwiającymi osiągnięcie odpowiedniej struktury i koloru. Aby uzyskać niepowtarzalne wzory i indywidualne rysunki elewacji często są formowane ręcznie. Ostatnio producenci zaczęli oferować również okładziny pozwalające uzyskiwać niecodzienne, zaskakujące efekty dekoracyjne, np. płyty fakturą i kolorystyką imitujące kamienie rzeczne, potocznie zwane okrąglakami, czy skalne okruchy. Ściany wykończone takimi okładzinami sprawiają wrażenie zbudowanych z prawdziwych głazów, przypominając np. mury średniowiecznego zamczyska.

Efektowne i uniwersalne
Okładziny betonowe są popularne nie tylko ze względu na cenę, szeroką gamę faktur i kolorów, lecz również dzięki swoim cechom użytkowym. Są trwałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych, mają niską nasiąkliwość i wysoką wytrzymałość. Charakteryzuje je także fakt, że są mrozoodporne, niepalne, a dzięki barwieniu w pełnej masie niewrażliwe na działanie promieni UV (nie blakną pod wpływem słońca). Ich montaż jest łatwiejszy, niż płyt z kamienia naturalnego, gdyż są od nich znacznie lżejsze. Zdecydowanie łatwiejsze jest również wykończenie detali elewacji z płytek betonowych, bowiem producenci oferują nie tylko proste płytki w różnych wymiarach lecz również rozmaite kształtki, kafelki perforowane i całą gamę innych elementów wykończeniowych.

Betonowe płytki elewacyjne

Istotną cechą betonowych płyt elewacyjnych jest także ich uniwersalność. Można je montować na wszelkich stabilnych podłożach mineralnych, niezależnie od użytego systemu elewacyjnego, i dowolnie łączyć z innymi rodzajami wykończenia ścian, co pozwala uzyskiwać ciekawe efekty dekoracyjne. Dzięki bogatej kolorystyce można je dostosować do każdego typu architektury - równie elegancko będą się prezentowały w domu o tradycyjnej bryle, jak i ultranowoczesnym prostopadłościanie. Producenci najczęściej oferują płyty w tradycyjnych kolorach zazwyczaj wybieranych na elewacje - białe, piaskowe, beżowe, szare, czerwone, bordo, brązowe - jednak można znaleźć także płyty w bardzo ciemnych tonacjach brązu, granatu i grafitu. Płyty o ciemnej kolorystyce efektownie wyglądają użyte do wykończenia fragmentów jasnej elewacji stanowiąc element kontrastujący. Rzadko wykorzystuje się je do wykonania całości okładziny, gdyż przydają budynkowi zbyt "ciężkiego", przytłaczającego wyglądu. Do wykonywania elewacji budynków położonych w centrach miast i okolicach przemysłowych można polecić płytki o zróżnicowanej fakturze, z jak największą ilością przebarwień i cieniowań, gdyż doskonale maskują kurz i zanieczyszczenia osiadające na elewacji.

Betonowe płytki elewacyjne

Niekłopotliwa elewacja
Elewacja wykonana z betonowych płytek praktycznie nie wymaga konserwacji. Po wykonaniu warto ją jednak zabezpieczyć impregnatem zapobiegającym porastaniu glonami i mchami (tzw. zielenienie elewacji). Raz na kilka lat warto również elewację odświeżyć i oczyścić z kurzu za pomocą myjki ciśnieniowej. Po każdym zabiegu i dokładnym wyschnięciu okładziny zalecane jest jej ponowne zabezpieczenie impregnatem zapobiegającym zielenieniu.

Niekiedy na elewacji z betonowych płytek pojawiają się białe (nieestetyczne zwłaszcza w przypadku ciemnych okładzin) naloty, tzw. wykwity. Jest to zjawisko naturalne, związane z porowatą strukturą betonu używanego do imitowania naturalnych kamieni. Woda migrująca z wnętrza okładziny, odparowując, osadza na powierzchni płytek sole mineralne. Wykwity można usunąć ciepłą wodą przy pomocy myjki ciśnieniowej lub... zostawić w spokoju. Wskutek deszczu i działania innych czynników atmosferycznych znikną samoistnie najpóźniej po kilku latach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl