Myjka ciśnieniowa – do prac w domu i ogrodzie. Charakterystyka, ceny, parametry

Wojciech Lechowski
Myjka ciśnieniowa przyda się do czyszczenia elewacji domu, nawierzchni, ogrodzenia, czy umycia samochodu.
Myjka ciśnieniowa przyda się do czyszczenia elewacji domu, nawierzchni, ogrodzenia, czy umycia samochodu. Kärcher
Myjka ciśnieniowa to urządzenie wielokrotnie zwiększające ciśnienie wody. Dla właścicieli domów jednorodzinnych czy chociażby posiadaczy działek rekreacyjnych jest jednym z podstawowych sprzętów pozwalających utrzymywać porządek wokół domu.

Po co nam myjka ciśnieniowa

Myjką ciśnieniową umyjemy samochód, wyczyścimy elewację domu oraz dach. Przywrócimy też dawną świetność wszelkiego rodzaju utwardzonym nawierzchniom wokół domu i w ogrodzie. Myjka przyda się do odświeżenia tarasu, schodów, ścieżek ogrodowych czy ogrodzenia działki. Oprócz tego można nią udrożnić kanalizację, wyczyścić rynny oraz doprowadzić do należytego stanu narzędzia i sprzęt ogrodniczy. Jak zatem widać – wszechstronność zastosowania tego urządzenia jest ogromna i warto je mieć.

Na rynku znaleźć można dwa rodzaje myjek. To urządzenia przeznaczone do użytku domowego oraz sprzęty profesjonalne, z których korzystają przede wszystkim firmy usługowe. Poniżej analizujemy działanie i parametry dostępnych w sklepach myjek ciśnieniowych oraz podpowiadamy, jak dokonać najlepszego wyboru.

Jak działa myjka ciśnieniowa

Regularne mycie elewacji sprawi, że będzie ona wyglądała jak nowa.
Regularne mycie elewacji sprawi, że będzie ona wyglądała jak nowa. Kärcher

O ile woda w sieci wodociągowej czy hydroforze ma ciśnienie na poziomie 0,3–0,5 MPa, o tyle ciśnienie wody wydobywającej się z myjki wynosi 15–20 MPa. To ogromna różnica. Przy tak wysokim ciśnieniu możliwe staje się przeprowadzenie określonych czynności czyszcząco-myjących ze skutecznością dużo wyższą niż przy zastosowaniu innych metod.

Myjkę ciśnieniową wystarczy podłączyć do ujęcia wody za pomocą zwykłego węża ogrodowego. W jej korpusie zlokalizowana jest pompa, która odpowiada za zwiększenie ciśnienia. Woda ze zwiększonym już ciśnieniem trafia do pistoletu natryskowego, gdzie prowadzona jest specjalnym przewodem wysokociśnieniowym. Do tego pistoletu podłącza się różne końcówki, które należy dostosowywać do rodzaju wykonywanej pracy. Są to m.in. lance natryskowe, szczotki (obrotowe lub zwykłe), gąbki itp.

Generalnie myjki ciśnieniowe zasila się wodą wodociągową. Są też jednak i takie urządzenia (z dodatkowym filtrem), które są przystosowane do pobierania wody ze zbiorników (np. stawu czy beczki na deszczówkę). Pamiętajmy jednak, że woda nie może być mocno zanieczyszczona. Ponadto jeśli chcemy korzystać ze zbiorników typu beczka czy wiadro – powinny mieć one jak największą pojemność.

Myjki ciśnieniowe profesjonalne i do użytku domowego

Myjki dostępne w sklepach różnią się od siebie zarówno wyglądem zewnętrznym i parametrami, jak i ceną. Profesjonalne urządzenia mają przeważnie napęd spalinowy bądź hybrydowy i sporo kosztują. Pracują z wysoką wydajnością, mogą długo działać bez przerw i przeważnie podnoszą ciśnienie wody do poziomu wyższego niż 150 bar.

Do użytku domowego nie potrzebujemy takiego urządzenia i nie ma sensu ponosić wygórowanych kosztów jego zakupu. Optymalnym wyborem będzie myjka z napędem elektrycznym, o wydajności około 300–500 l/h, możliwości wytwarzania ciśnienia na poziomie 60–150 bar i maksymalnej temperaturze wody pomiędzy 40 a 90˚C. Najlepiej jeśli jej gabaryty i waga będą niewielkie. W zamian za to niech ma odpowiedniej długości kabel zasilający i odpowiadające naszym potrzebom wyposażenie, czyli końcówki.

Jako ciekawostkę warto podać, że jeden z producentów myjek ciśnieniowych sklasyfikował oferowane przez siebie urządzenia do użytku domowego i stworzył trzy grupy produktów, uwzględniają ich wydajność. Są to:

  • klasa niska – myjki przeznaczone do rzadkiego użytkowania;
  • klasa średnia – myjki przeznaczone do użytkowania ze średnią częstotliwością;
  • klasa premium – myjki przeznaczone do intensywnej pracy w gospodarstwach domowych.

Wyposażenie i akcesoria do myjek ciśnieniowych

Podstawowe wyposażenie dobrej jakości myjki ciśnieniowej powinno składać się z dwóch lancy i trzech różnych dysz. Dysze te powinny być regulowane i winny móc pracować obrotowo. Pośród nich nie może zabraknąć tzw. pianownicy, czyli końcówki wysokociśnieniowej do dozowania środka myjącego. Ze szczotkami i gąbkami bywa różnie i ich obecność (lub nie) w zestawie zależy od wybranego producenta i modelu myjki.

Radzimy: Jak zrobić nowy taras na starym podłożu betonowym

Warto wiedzieć, że do większości markowych sprzętów, właściwie wszystkie akcesoria dodatkowe można bezproblemowo dokupić oddzielnie. Podobnie zresztą jak środki myjące. Pamiętajmy, że szanujący się producenci myjek rekomendują własne detergenty i dobrze jest stosować się do tych zaleceń.

Praktyczne są modele myjek na kółkach, które przeważnie wyposaża się w uchwyty do przechowywania końcówek. Takie modele mają też często wygodne zwijarki przewodów. Niestety za te udogodnienia trzeba odpowiednio więcej zapłacić.

Myjka ciśnieniowa pomoże też wyczyścić taras i inne nawierzchnie w ogrodzie.
Myjka ciśnieniowa pomoże też wyczyścić taras i inne nawierzchnie w ogrodzie. Husqvarna

Ceny myjek ciśnieniowych

Najzwyklejszą myjkę niższej klasy, wytwarzającą ciśnienie na poziomie około 100 bar można kupić już za niewiele ponad 200 zł. Myjka taka sprawdzi się jednak jedynie przy krótkotrwałych i okazjonalnych pracach w domu i ogrodzie. Sprzęty średniej klasy (wytwarzające ciśnienie około 130 bar i przeznaczone do częstszego użytku) kosztują 500–600 zł.

Najbardziej wymagający użytkownicy, którzy planują zakup myjki muszą liczyć się z wydatkiem znacząco przekraczającym 1000 zł. Za kwotę około 1500 zł nabyć można sprzęt podnoszący ciśnienie wody powyżej 160 bar oraz mający bogate wyposażenia. Myjka za ponad 2 tys. zł to urządzenie, które posłuży na budowie, w firmie usługowej, warsztacie mechanicznym itp.

Dowiedz się też: Jak działa myjka parowa i co można nią czyścić

UWAGA!

Strumienia wody wydobywającego się z myjki ciśnieniowej pod żadnym pozorem nie wolno kierować na osoby, zwierzęta, osprzęt elektryczny oraz na samo urządzenie! Podczas pracy myjką konieczne jest również używanie wodoszczelnych wtyczek elektrycznych!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl