Spis treści
- Dom parterowy a dom z poddaszem
- Jaki dom można postawić na działce? Sprawdź przepisy
- Dom z poddaszem i parterowy a wielkość działki
- Podział funkcjonalny wnętrza w domu parterowym i poddaszem
- Który dom jest wygodniejszy: parterowy czy z poddaszem
- Wysokość pomieszczeń w domu z poddaszem i parterowym
- Koszt budowy – co jest tańsze: dom parterowy czy z poddaszem?
Planując budowę domu, trzeba przemyśleć wiele kwestii. Jedną z najbardziej podstawowych jest to, czy dom ma być parterowy, czy z poddaszem użytkowym. Obydwa typy należą do popularnych i chętnie wybieranych przez inwestorów. Wybór jest oczywiście kwestią indywidualną, ale warto wiedzieć, jakie są plusy i minusy jednych i drugich. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i zastanów się, jaki będzie najlepszy dla ciebie.
Dom parterowy a dom z poddaszem
Podstawowa różnica to oczywiście liczba kondygnacji. Dom parterowy ma jedną kondygnację mieszkalną, ale pod jego dachem również może znajdować się poddasze, z tym że nieużytkowe (strych). Jest ono niższe, nieogrzewanie i nie prowadzą na nie stałe schody. Natomiast w domu z poddaszem, przestrzeń pod dachem jest użytkowa, przeznaczona na cele mieszkalne. Nie jest to jednak kondygnacja o pełnej wysokości, bo część przestrzeni ograniczają skosy dachu. Tym dom z poddaszem różni się od piętrowego (który również może mieć poddasze).
Warto wiedzieć, że jest też rozwiązanie „pośrednie”, czyli dom parterowy z tak zwanym poddaszem do adaptacji. Można je wykończyć jako użytkowe w późniejszym terminie lub pozostawić jako nieużytkowe.
Jaki dom można postawić na działce? Sprawdź przepisy
Zanim zaczniemy się głowić nad wyborem: dom parterowy czy z poddaszem, trzeba sprawdzić zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), a jeśli go nie ma, to wystąpić o Warunki Zabudowy (WZ) dla konkretnej działki. Bo może się okazać, że miejscowe wytyczne dokładnie określają liczbę kondygnacji lub wysokość, jaką mogą mieć domy w danej okolicy. Wprawdzie najczęściej jest to maksymalna wysokość i liczba kondygnacji, której nie przekroczy ani dom z poddaszem, ani parterowy, ale lepiej to sprawdzić na samym początku. Jeśli przepisy nie są restrykcyjne, pozostaje wybór.
Dom z poddaszem i parterowy a wielkość działki
Wybierając formę domu, trzeba wziąć pod uwagę wielkość, ale też formę i ukształtowanie działki. Jeśli mamy do dyspozycji dużą, płaską przestrzeń, wybór pozostaje swobodny. Ale przy mniejszych działkach, o nietypowym kształcie lub nierównym podłożu, trzeba pamiętać o tym, że dom parterowy zawsze będzie miał większą powierzchnię zabudowy niż dom z poddaszem o tej samej powierzchni użytkowej.
W przypadki domu parterowego może okazać się niemożliwe takie usytuowanie go, że zostaną zachowane wymagane odległości od granicy działki. Stracimy też na ogrodzie (oczywiście to, czy chcemy go mieć, to kwestia indywidualna).
Ale jest jeszcze jedna ważna rzecz, wymagana przepisami – to teren biologicznie czynny, czy powierzchnia, która ma pozostać niezabudowana. Jest ona określona procentowo dla działek na danym terenie. Informację o tym znajdziemy we wspomnianych Warunkach Zabudowy lub MPZP. Z tych powodów w przypadku małej lub nietypowej działki lepszym rozwiązaniem może się okazać dom z poddaszem.
Dowiedz się więcej: Co to jest teren biologicznie czynny i jaki obszar działki może zająć
Podział funkcjonalny wnętrza w domu parterowym i poddaszem
Standardem jest podział wnętrz domów na część dzienną i nocną, która jest też bardziej prywatna. Ta pierwsza to salon, kuchnia, łazienka, czasem dodatkowe pomieszczenia, druga – sypialnie i pokoje dziecinne. W przypadku domów z poddaszem taki podział jest bardzo wyraźny i łatwy do przeprowadzenia – część dzienną urządza się na parterze, prywatną (nocną) na poddaszu. W domach parterowych ten podział bywa mniej wyraźny, ale również jest możliwy do zaaranżowania.
Który dom jest wygodniejszy: parterowy czy z poddaszem
Na wygodę użytkowania obydwu typów domów duży wpływ mają dwie rzeczy:
schody,
wysokość pomieszczeń.
Schody są oczywistym utrudnieniem dla osób mających trudności w poruszaniu się i starszych – to niestety warto brać pod uwagę również w dłuższej perspektywie czasu, szczególnie jeśli w budowanym domu zamierzamy się zestarzeć. Z drugiej strony – chodzenie po schodach jest zdrowe, szczególnie dla serca i naczyń krwionośnych, więc ta prosta domowa aktywność może wpłynąć pozytywnie na utrzymanie nas w dobrym stanie.
Schody zajmują też miejsce. Wprawdzie niekoniecznie trzeba wydzielać osobną klatkę schodową, bo schody mogą się znaleźć np. w pokoju dziennym, a przestrzeń pod nimi wykorzystać, to trzeba się liczyć ze stratą 4-5 mkw. Trzeba też doliczyć koszt budowy od kilku- do kilkunastu tysięcy zł. Schody można uznać za minus domów z poddaszem.
Wysokość pomieszczeń w domu z poddaszem i parterowym
Porównując dom parterowy i z poddaszem, trzeba wziąć pod uwagę wysokość pomieszczeń. W parterowym wszystkie będą miały pełną wysokość, a jeśli zrezygnujemy z części stropów, np. nad salonem, możemy mieć piękne, wysokie pomieszczenie (z tym że będzie je trudniej ogrzać).
W domu z poddaszem pomieszczenia znajdą się pod skosami dachu i będą miały zróżnicowaną wysokość. Nie będzie można wykorzystać całej przestrzeni, będzie ona też mniej ustawna – nie wszędzie zmieści się np. zwykła szafa. Trzeba się więc liczyć z wykonywaniem zabudowy na zamówienie. Wysokość pomieszczeń oraz możliwość wykorzystania powierzchni wypada na korzyść domów parterowych.
Koszt budowy – co jest tańsze: dom parterowy czy z poddaszem?
Bardzo ważną kwestią są koszty budowy. Tu sprawa nie jest całkiem jednoznaczna, bo okazuje się, że bardzo wiele zależy od powierzchni domu.
– Zwykle przyjmuje się, że domy parterowe są nieco tańsze w budowie, jednak to twierdzenie jest prawdziwe tylko dla niedużych budynków. Granica przebiega w pobliżu 100 mkw. powierzchni użytkowej, a głównym wyznacznikiem jest prosta i zwarta bryła. Większe domy parterowe będą droższe od swoich dwukondygnacyjnych odpowiedników o kilka, a nawet kilkanaście procent – wyjaśnia nam Wojciech Rynkowski ekspert Extradom.pl.
W przypadku domów parterowych odpadają wydatki związane ze schodami, czy oknami dachowymi. Można też zrezygnować z betonowych stropów na rzecz drewnianych lub zamiast tradycyjnej więźby zastosować wiązary kratowe z podwieszanym sufitem.
– Nieduży dom parterowy jest zwykle tańszy od swojego odpowiednika o tej samej powierzchni użytkowej, ale z poddaszem lub piętrem. Sytuacja ulega jednak odwróceniu, jeśli przyjrzymy się zdecydowanie większym domom. Znaczącą rolę zaczynają odgrywać wtedy koszty wykonania fundamentów (lub, coraz częściej, płyty fundamentowej) i – co najważniejsze – koszt pokrycia dachu – podkreśla ekspert. – Duże domy parterowe często mają rozczłonkowaną bryłę w kształcie litery L. Wynika to z konieczności właściwego skomunikowania i doświetlenia wszystkich pomieszczeń lub zaznaczenia podziału na strefę dzienną i nocną. W niektórych przypadkach powierzchnia dachu domu parterowego może być niemal dwukrotnie wyższa niż u jego odpowiednika z poddaszem użytkowym.
Podsumowując – jeśli zdecydujemy się na budowę domu parterowego o powierzchni do około 100 mkw., koszty jego budowy mogą być niższe od budowy domu z poddaszem o tej samej powierzchni. Pamiętajmy jednak, że duży wpływ na końcowy koszt mają też materiały wykończeniowe, np. drogie pokrycie rozłożystego dachu znacząco podniesie koszt budowy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!