Walczysz z pleśnią i grzybem na ścianie? Sięgnij po odpowiednie środki i farby

Katarzyna Laszczak
Jeśli chcemy skutecznie pozbyć się pleśni, musimy jej zlikwidować przyczynę.
Jeśli chcemy skutecznie pozbyć się pleśni, musimy jej zlikwidować przyczynę. ceglik/123rf.com
Problemy z pleśnią i grzybem na ścianie mogą pojawiać się przez cały rok, ale szczególnie nasilają się w okresie jesiennym i zimowym. Do tego mogą dojść różne losowe zdarzenia, jak zalanie mieszkania, którego skutkiem również będą szkodliwe wykwity na ścianach. Radzimy, jak pozbyć się pleśni i grzyba ze ścian.
  • Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się pleśni i grzybów ze ścian, najpierw musisz poznać przyczynę problemu. Ogólnie jest to wilgoć, wynikająca z różnych przyczyn.
  • Bardzo częstą przyczyną problemów z pleśnią, szczególnie jesienią i zimą, jest niewystarczające wentylacja. Pamiętaj o regularnym wietrzeniu.
  • Rozwojowi pleśni sprzyja też chłód, przemarzanie murów oraz zawilgocenie ścian i stropów.
  • Do usunięcia niewielkich obszarów pleśni przydadzą się gotowe preparaty w spreju, można też sięgnąć po domowe metody, jednak są one mniej skuteczne i nie zawsze wskazane.
  • W pozbyciu się większych ognisk pleśni pomogą specjalistyczne grunty, gładzie i farby.

Chcesz zwalczyć pleśń i grzyb na ścianie? Najpierw ustal przyczynę

Zanim zaczniemy zwalczać pleśń i grzyb, który pojawia się na ścianie lub suficie, najpierw musimy ustalić przyczynę jego powstania i spróbować ją zlikwidować. Podstawową jest wilgoć, ale może ona wynikać z różnych przyczyn:

  • problemy z wentylacją – to główna przyczyna pojawiania się pleśni i grzybów w okresie jesienno-zimowym, ale może wystąpić przez cały rok. Jej przyczyną często są zbyt szczelne okna. Przy braku dopływu powietrza wentylacja grawitacyjna, czyli taka, jaka jest w większości mieszkań i domów nie działa dobrze i skutkiem jest osadzanie się wilgoci. Aby temu zapobiec, trzeba regularnie wietrzyć lub rozszczelniać okna, nie wolno też zasłaniać kratek wentylacyjnych,
  • zalanie – tu powody mogą być różne i różny stopień problemu. Od „jednorazowego” wypadku sąsiada z pralką, przez niezbyt intensywne, ale długotrwałe podsiąkanie wody, np. z przelewającej się rynny, czy nieszczelnej rury biegnącej w stropie, po powódź. Jeśli przyczyną jest usterka, trzeba ją usunąć i poczekać aż ściany czy stropy wyschną. Można to przyspieszyć, stosując osuszacze, ale ważna jest cierpliwość, bo jeśli wilgoć wniknęła w mury, będzie potrzebować kilku tygodni, żeby z nich „wyjść”,
  • przemarzanie ścian lub ich fragmentów albo zawilgocenie fundamentów – to najgorsze opcje, których likwidacja wymaga poważniejszych prac i nakładów.

Środki pleśniobójcze do ścian

Walkę z pleśnią trzeba zacząć od usunięcia przyczyny wilgoci oraz osuszenia ścian. Następnie trzeba sięgnąć po specjalistyczne środki. Ich rodzaj i zakres zastosowania zależy od stopnia rozwoju pleśni i grzybów.
Jeśli wykwit pleśni nie jest duży, wystarczy sięgnąć po gotowy pleśniobójczy preparat w spreju. Najczęściej są one produkowane na bazie związków chloru, co wiąże się z ich zapachem, ale działają skutecznie, jeśli tylko pleśń nie wniknęła w głąb tynku. Takie preparaty oferują różni producenci.

Ich użycie zwykle sprowadza się do spryskania zainfekowanej ściany, następnie trzeba poczekać określony czas i zetrzeć pleśń gąbką. Niekiedy czynność należy powtórzyć. Trzeba pamiętać, że są to środki biobójcze i należy przestrzegać zaleceń producentów dotyczących bezpieczeństwa. Zarówno naszego podczas aplikacji środka, jak i otoczenia (nie mogą być stosowane np. w pobliżu żywności, więc jeśli walczymy z pleśnią w kuchni, musimy odpowiednio posprzątać).

Uratuj spuchnięte panele podłogowe. Oto najlepszy darmowy sposób na zalanie

Uratuj spuchnięte panele podłogowe. Oto najlepszy darmowy sposób na zalanie

Spuchnięte panele podłogowe? Ten problem ma wielu posiadaczy podłóg laminowanych. Paskudne wybrzuszenia pojawiają się najczęściej po zalaniu podłogi wodą. Wilgoć, która dostaje się pod spód, niszczy p...

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska

Domowe sposoby na pleśń

Przy niewielkich wykwitach pleśni można także sięgnąć po domowe metody i do zmycia zanieczyszczeń użyć:

  • olejku z drzewa herbacianego,
  • sody z wodą,
  • wody utlenionej,
  • octu z wodą.

Niektórzy do zmywania pleśni ze ścian używają także wybielaczy. Trzeba jednak wiedzieć, że te środki, podobnie jak ocet, mogą źle oddziaływać na tynki.
Uwaga! Nigdy nie stosuj octu w połączeniu z chlorem (czyli np. wybielaczami). Powstaną trujące opary.

Jak pozbyć się czarnych plam z ramy okiennej? Sprawdź, jak w kilka chwil usunąć pleśń

Jak pozbyć się czarnych plam z ramy okiennej? Sprawdź, jak w kilka chwil usunąć pleśń

Paskudne czarne plamy na silikonie w okiennej ramie czy przy wannie to nic innego, jak pleśń. Nie tylko wygląda ona bardzo nieestetycznie, ale też negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Jak sobie z nią p...

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska

Farby, tynki i gładzie przeciw pleśni

Niestety jeśli pleśń wniknęła głębiej w warstwę farby lub tynk, może okazać się potrzebny poważniejszy remont i usuwanie farby lub nawet kucie tynków.
Po tym ścianę trzeba odpylić i zabezpieczyć gruntem o właściwościach pleśniobójczych. Takie gotowe preparaty są oferowane przez kilku producentów.
Warto wiedzieć, że właściwości zwalczające pleśń mają tynki i gładzie wapienne. Są także specjalne farby o właściwościach pleśniobójczych. Niektóre są wysoko specjalistyczne, ale znajdziemy też przeznaczone do kuchni i łazienek, gdzie ryzyko występowania pleśni jest większe ze względu na wilgoć. Niektóre z tych specjalistycznych preparatów można stosować na mokre tynki, jednak nie wszystkie. Zawsze należy przeczytać instrukcję oraz zalecenia producenta i stosować się do nich.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl