- Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się pleśni i grzybów ze ścian, najpierw musisz poznać przyczynę problemu. Ogólnie jest to wilgoć, wynikająca z różnych przyczyn.
- Bardzo częstą przyczyną problemów z pleśnią, szczególnie jesienią i zimą, jest niewystarczające wentylacja. Pamiętaj o regularnym wietrzeniu.
- Rozwojowi pleśni sprzyja też chłód, przemarzanie murów oraz zawilgocenie ścian i stropów.
- Do usunięcia niewielkich obszarów pleśni przydadzą się gotowe preparaty w spreju, można też sięgnąć po domowe metody, jednak są one mniej skuteczne i nie zawsze wskazane.
- W pozbyciu się większych ognisk pleśni pomogą specjalistyczne grunty, gładzie i farby.
Chcesz zwalczyć pleśń i grzyb na ścianie? Najpierw ustal przyczynę
Zanim zaczniemy zwalczać pleśń i grzyb, który pojawia się na ścianie lub suficie, najpierw musimy ustalić przyczynę jego powstania i spróbować ją zlikwidować. Podstawową jest wilgoć, ale może ona wynikać z różnych przyczyn:
- problemy z wentylacją – to główna przyczyna pojawiania się pleśni i grzybów w okresie jesienno-zimowym, ale może wystąpić przez cały rok. Jej przyczyną często są zbyt szczelne okna. Przy braku dopływu powietrza wentylacja grawitacyjna, czyli taka, jaka jest w większości mieszkań i domów nie działa dobrze i skutkiem jest osadzanie się wilgoci. Aby temu zapobiec, trzeba regularnie wietrzyć lub rozszczelniać okna, nie wolno też zasłaniać kratek wentylacyjnych,
- zalanie – tu powody mogą być różne i różny stopień problemu. Od „jednorazowego” wypadku sąsiada z pralką, przez niezbyt intensywne, ale długotrwałe podsiąkanie wody, np. z przelewającej się rynny, czy nieszczelnej rury biegnącej w stropie, po powódź. Jeśli przyczyną jest usterka, trzeba ją usunąć i poczekać aż ściany czy stropy wyschną. Można to przyspieszyć, stosując osuszacze, ale ważna jest cierpliwość, bo jeśli wilgoć wniknęła w mury, będzie potrzebować kilku tygodni, żeby z nich „wyjść”,
- przemarzanie ścian lub ich fragmentów albo zawilgocenie fundamentów – to najgorsze opcje, których likwidacja wymaga poważniejszych prac i nakładów.
Polecamy: Okna w domu parują i pojawia się wilgoć? Prosty trik z klamką okna pomoże pozbyć się problemu
Środki pleśniobójcze do ścian
Walkę z pleśnią trzeba zacząć od usunięcia przyczyny wilgoci oraz osuszenia ścian. Następnie trzeba sięgnąć po specjalistyczne środki. Ich rodzaj i zakres zastosowania zależy od stopnia rozwoju pleśni i grzybów.
Jeśli wykwit pleśni nie jest duży, wystarczy sięgnąć po gotowy pleśniobójczy preparat w spreju. Najczęściej są one produkowane na bazie związków chloru, co wiąże się z ich zapachem, ale działają skutecznie, jeśli tylko pleśń nie wniknęła w głąb tynku. Takie preparaty oferują różni producenci.
Ich użycie zwykle sprowadza się do spryskania zainfekowanej ściany, następnie trzeba poczekać określony czas i zetrzeć pleśń gąbką. Niekiedy czynność należy powtórzyć. Trzeba pamiętać, że są to środki biobójcze i należy przestrzegać zaleceń producentów dotyczących bezpieczeństwa. Zarówno naszego podczas aplikacji środka, jak i otoczenia (nie mogą być stosowane np. w pobliżu żywności, więc jeśli walczymy z pleśnią w kuchni, musimy odpowiednio posprzątać).
Domowe sposoby na pleśń
Przy niewielkich wykwitach pleśni można także sięgnąć po domowe metody i do zmycia zanieczyszczeń użyć:
- olejku z drzewa herbacianego,
- sody z wodą,
- wody utlenionej,
- octu z wodą.
Niektórzy do zmywania pleśni ze ścian używają także wybielaczy. Trzeba jednak wiedzieć, że te środki, podobnie jak ocet, mogą źle oddziaływać na tynki.
Uwaga! Nigdy nie stosuj octu w połączeniu z chlorem (czyli np. wybielaczami). Powstaną trujące opary.
Farby, tynki i gładzie przeciw pleśni
Niestety jeśli pleśń wniknęła głębiej w warstwę farby lub tynk, może okazać się potrzebny poważniejszy remont i usuwanie farby lub nawet kucie tynków.
Po tym ścianę trzeba odpylić i zabezpieczyć gruntem o właściwościach pleśniobójczych. Takie gotowe preparaty są oferowane przez kilku producentów.
Warto wiedzieć, że właściwości zwalczające pleśń mają tynki i gładzie wapienne. Są także specjalne farby o właściwościach pleśniobójczych. Niektóre są wysoko specjalistyczne, ale znajdziemy też przeznaczone do kuchni i łazienek, gdzie ryzyko występowania pleśni jest większe ze względu na wilgoć. Niektóre z tych specjalistycznych preparatów można stosować na mokre tynki, jednak nie wszystkie. Zawsze należy przeczytać instrukcję oraz zalecenia producenta i stosować się do nich.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!