- Tynki na elewacji domu z czasem ulegają zabrudzeniu, mogą też porastać glonami.
- Zanieczyszczenia można usunąć, myjąc elewację. Warto to robić regularnie.
- Ściany można umyć samodzielnie, korzystając z myjki ciśnieniowej i dedykowanych produktów.
- Alternatywą jest zlecenie tej usługi. Ceny mycia elewacji są zróżnicowane i zależą od kilku czynników.
Elewacja domu jest narażona na różne zanieczyszczenia. Osiadają one i utrzymują się tym łatwiej, że tynki są porowate. Zewnętrzne ściany są narażone na kurz, spaliny i inne zanieczyszczenia, które sprawiają, że wyglądają nieestetycznie. Niektóre mogą też wpływać negatywnie na stan tynków. Na elewacji mogą się też pojawić również glony, mchy i porosty, nadające charakterystyczne, zielone zabarwienie. Najbardziej narażone na nie są ściany znajdujące się w cieniu – od północy lub pod drzewami.
I pomimo że nowoczesne tynki są nieco mniej podatne na zabrudzenia niż tradycyjne, mineralne, i tak trzeba o nie dbać. Najlepiej czyścić je regularnie, zanim zbierze się grubsza i trudniejsza do usunięcia warstwa zanieczyszczeń. Wiele jednak zależy od lokalnych warunków, bo inaczej będą wyglądać domy stojące przy ruchliwej ulicy, a inaczej te, które znajdują się na uboczu. Jednak każdą elewację od czasu do czasu trzeba umyć. Można to zrobić samodzielnie lub zlecić czyszczenie elewacji.
Jak samemu umyć elewację domu?
Do mycia elewacji przyda się przede wszystkim myjka ciśnieniowa z długą lancą. Jeśli ściana nie jest mocno zabrudzona, może wystarczyć zmycie ją wodą pod ciśnieniem, można dodać też domowy detergent. Mocnym strumieniem wody dokładnie zmywamy całą ścianę, oczywiście zaczynając od góry, żeby brud nie spływał na czystą ścianę. Uwaga: myjką ciśnieniową można myć tynki, które nie mają rys, pęknięć i nie odspajają się od ściany. Miejscowe zabrudzenia czy zacieki, np. pod parapetami, można dodatkowo wyczyścić szczotką, ale trzeba uważać na farbę elewacyjną.
Czytaj także: Na dachu pojawił się mech? Sprawdź, jak go skutecznie usunąć i co zrobić, żeby ten problem nie powracał
Płyny do mycia elewacji
Jeśli jednak ściana jest bardziej zabrudzona, warto wiedzieć, że są specjalne płyny do mycia elewacji. Sposób ich użycia zależy od konkretnego środka. Przed zastosowaniem trzeba dokładnie przeczytać zalecenia producenta, bo to środki chemiczne, z którymi trzeba się obchodzić w odpowiedni sposób. Może być potrzebna odzież ochronna, a na pewno rękawiczki i okulary.
Niektóre płyny do mycia elewacji są gotowe do użycia, inne trzeba rozcieńczyć we wskazanych proporcjach. Trzeba je nanieść na ścianę – można to zrobić również myjką ciśnieniową, ale też gąbką lub pędzlem. Ważne jest to, żeby pozostawić je na czas wskazany przez producenta. Następnie należy je zmyć wodą.
Płyny do mycia elewacji najczęściej są przeznaczone do tynków mineralnych, akrylowych, silikonowych i silikatowych. Przed ich użyciem zaleca się, żeby preparat wypróbować na mniej niewidocznym fragmencie ściany.
Zielone naloty na elewacji
Płyny do mycia elewacji powinny też usuwać glony, mchy, porosty, czyli zielone naloty ze ścian, ale jeśli jest ich dużo, może być potrzebny bardziej specjalistyczny środek. Również takie płyny na glony i mchy bez problemu kupimy. Taki preparat również nanosi się na ściany i zostawia na określony czas (od kilkunastu minut nawet do doby, w zależności od środka i stopnia zanieczyszczenia), a następnie zmywa wodą. Większość preparatów ogranicza także późniejszy rozwój glonów i mchów.
Uwaga: w przypadku środków zwalczających glony, a także niektórych przeznaczonych do mycia, trzeba zabezpieczyć rośliny ogrodowe, które mogą być narażone na kontakt z nimi (np. trawnik czy rabatę bezpośrednio pod ścianą trzeba okryć folią).
Dowiedz się więcej: Jak usunąć glony z elewacji domu
Czysta elewacja na dłużej. Postaw na impregnację
Jeśli chcemy, aby tynki wolniej pokrywały się brudem i nie porastały zielonymi nalotami, czystą elewację warto zabezpieczyć specjalnym impregnatem. Takie preparaty są bezbarwne, a tworzą gładszą i bardziej hydrofobową powłokę, czyli taką, po której woda opadowa szybciej spływa, nie pozostawiając brudu. Zwiększa też odporność na osiadanie kurzu, powstawanie wykwitów, czy rozwój glonów. Impregnatem trzeba pomalować ścianę za pomocą wałka, pędzla lub rozpylacza niskociśnieniowego. Najczęściej są to produkty gotowe do użycia.
Profesjonalne mycie elewacji. Ile to kosztuje?
Mycie elewacji może nie jest skomplikowane, ale wymaga wysiłku i czasu. Dlatego dobrą alternatywą może być zlecenie tej usługi. Ile kosztuje mycie elewacji w 2024 r.? Trzeba wiedzieć, że koszty mogą być dość zróżnicowane, a zależą m.in. od całościowej powierzchni, stopnia zabrudzenia czy dostępności powierzchni. Wiele też zależy od województwa i miejscowości, dlatego zawsze trzeba się liczyć z indywidualną wyceną. Orientacyjne stawki za mycie elewacji, jakie podaje serwis kb.pl to:
- od 21 do 25 zł za umycie 1 mkw. elewacji z zabrudzeń atmosferycznych za pomocą myjki ciśnieniowej,
- od 32 do 39 zł/1 mkw. za usuwanie zabrudzeń biologicznych takich jak pleśnie, glony, mchy, porosty,
- od 31 do 41 zł/1 mkw. za usuwanie zabrudzeń chemicznych (np. plam olejnych, grafitti).