Teoretycznie czasy boazerii odeszły już do lamusa. Drewniane listewki pokrywające ściany od podłogi aż po sufit (najczęściej w przedpokojach) przeważnie utraciły dawny blask i świetność, w związku z czym zastępowane są innymi materiałami wykończeniowymi. Jednak boazeria angielska to coś zupełnie innego niż ta, którą tak dobrze znamy w Polsce. To drewniane lub wykonane z MDF płyty, zdobione różnorodnymi frezami, układane na ścianach od podłogi i tylko do określonej wysokości. Taki element wykończenia może nadawać pomieszczeniu elegancji i urozmaicać aranżację. Warunkiem jest jednak jego prawidłowy dobór do planowanej stylistyki.
Boazeria angielska, czyli wnętrze w angielskim stylu
Jak wskazuje sama nazwa – boazeria angielska jest nieodzownym elementem angielskiego stylu. Najbardziej zatem przypadnie do gustu osobom preferujących w swoich domach i mieszkaniach właśnie tego typu aranżacje. Jednak ze względu na dużą różnorodność oferowanych na polskim rynku paneli ściennych, wykończenie to dobrze wpisze się również w typowo klasyczne, a nawet nowoczesne wnętrza. Podkreśli wygląd prestiżowego gabinetu, urozmaici elegancki salon oraz dopełni nietuzinkową łazienkę. Walory praktyczne angielskiej boazerii sprawiają, że z dużym powodzeniem nadaje się ona do wykańczania tych fragmentów ścian, które są bardziej narażone na zabrudzenia. Sprawdzi się zatem także w holu, przedpokoju oraz w obrębie schodów.
Czym właściwie jest angielska boazeria?
W przeważającej mierze angielską boazerię wykonuje się z drewna – najczęściej dębowego. Jednak na rynku znaleźć też można płyty boazeryjne z MDF, sklejki, PVC oraz polistyrenu. Zdarza się, że drewno jest surowe (wtedy można samodzielnie je wykończyć zgodnie z indywidualnymi upodobaniami). Są też panele fornirowane, malowane farbami kryjącymi, lakierowane lakierami o dowolnej barwie oraz oklejane specjalnymi okleinami zwiększającymi wytrzymałość boazerii.
Najbardziej typowa boazeria angielska występuje w ponadczasowej bieli. Tego rodzaju wykończenie paneli jest uniwersalne – do wszystkiego pasują i dobrze się prezentują w większości wnętrz. Biała boazeria dodaje pomieszczeniom szyku i elegancji, ale w jej zastosowaniu trzeba być konsekwentnym. Powinna łączyć się z drzwiami, oknami, obudowami kominków, itp. w takim samym kolorze. Jeżeli planujemy montaż dekoracyjnych paneli ściennych przy schodach, należy je dopasować także do ich odcienia.
Zastosowanie angielskiej boazerii
Boazeria angielska tym różni się od tradycyjnej, że nie pokrywa się nią ścian od podłogi po sufit, a jedynie układa materiał okładzinowy do pewnej wysokości od podłogi. Gotowe panele mierzą przeważnie 1 m, choć wymiar ten jest modyfikowalny. W konsekwencji dekoracja pokrywa ściany od 90 cm do około 1,3 m (w zależności od istniejących potrzeb i możliwości montażowych). Pięknie wygląda w starych zabytkowych kamienicach oraz przestronnych wnętrzach pałacowych, gdzie jest niemal obowiązkowym elementem wykończeniowym. Jednak nie jest to rozwiązanie nadające się do ciasnych mieszkań blokowych. Nie dość, że boazerii nie będzie można tam odpowiednio wyeksponować, to dodatkowo może ona spowodować efekt kiczowatości.
Ze względu na walory praktyczne boazerii angielskiej (jest ona bardzo łatwa do utrzymania w czystości), znajduje zastosowanie zarówno w salonach, sypialniach i pokojach dziecięcych, jak i w korytarzach, holach oraz na bardziej ekskluzywnych klatkach schodowych. Zabrudzone panele wystarczy przetrzeć zwilżoną ściereczką. Z tego też powodu boazeria angielska coraz częściej wkrada się również do przestrzeni publicznych. Zdobi ściany eleganckich hoteli, restauracji, kancelarii prawniczych, gabinetów odnowy biologicznej i wielu innych instytucji wykorzystywanych masowo.
Po odpowiednim zabezpieczeniu paneli boazeryjnych, można je też stosować w tzw. pomieszczeniach wilgotnych. Wprawdzie boazeria angielska nie powinna mieć bezpośredniego kontaktu z wodą, ale przy umiejętnym użytkowaniu kuchni czy łazienki oraz prawidłowym wyborze miejsca na dekorację – może ona zdobić ściany w tych wnętrzach.
Montaż ściennych paneli boazeryjnych
Montaż boazerii angielskiej nie jest czynnością skomplikowaną i z powodzeniem można poradzić sobie z nim samodzielnie. Całość prac sprowadza się do solidnego osadzenia każdego z paneli w specjalnej listwie przypodłogowej (listwa z wyciętym wrębem), przytwierdzeniu ich do ściany oraz wykończeniu całości (w jej górnej części) dekoracyjnym cokołem.
Montaż paneli do ściany można wykonać na różnorodne sposoby, ale najczęstszym jest zastosowanie kleju bądź wkrętów. Pamiętajmy jednak, że w ten sposób przymocujemy boazerię jedynie do idealnie prostych i równych ścian. W przypadku istnienia krzywizn konieczne jest wykonanie stelaża z listewek i montowanie paneli właśnie do nich zamiast bezpośrednio do ściany. Musimy też zdawać sobie sprawę, że w niektórych przypadkach (na ścianach bardzo krzywych, powierzchniach zaokrąglonych, itd.) montaż boazerii angielskiej może okazać się zupełnie niemożliwy.
Warto również wiedzieć, że przy panelach przeznaczonych do samodzielnego wykończenia (malowania, lakierowania) pierwszą warstwę powłoki malarskiej (np. farby podkładowej) nanosi się przed montażem. Po jego zakończeniu nakłada się natomiast warstwę wierzchnią.