Panele szklane w kuchni

Aleksandra Kuśmierczyk
Zastanawiasz się, czym wykończyć ścianę nad blatem w kuchni? Ma być ładnie, solidnie i na długie lata? W takim razie może szkło? Efekt wizualny – murowany! A twoja kuchnia zyska indywidualny, oryginalny charakter.
Panele szklane w kuchni

W takim miejscu jak kuchnia, oprócz względów estetycznych, ważna jest także funkcjonalność. Materiał, którym chcemy wykończyć ściany nad blatem obok kuchenki
i zlewozmywaka, musi być odporny i trwały na zabrudzenia. Nie może zniszczyć się pod wpływem wody chlapiącej znad kranu, wysokiej temperatury unoszącej znad garnka
z zupą, czy gorącego tłuszczu, który akurat skapnął z patelni. Poza tym ma być ładny. Do tej pory najczęstszym materiałem na wykończenie kuchennych ścian były płytki ceramiczne lub kamienne. Okładziny te, choć praktyczne, powoli odchodzą do lamusa. Ich miejsce zajmują szklane panele. Zobaczmy dlaczego są ostatnio tak popularne.

Bo przestrzeń można niebanalnie zaaranżować

I to głównie z tego powód panele szklane są ostatnio tak popularne. Większość z nas marzy
o kuchni, która będzie jedyna, niepowtarzalna, stworzona zgodnie z naszymi zamiłowaniami
i przyzwyczajeniami, inna niż z katalogu albo u sąsiadów.
Jeśli zdecydujemy się na szkło, będziemy mieli w czym wybierać. Producenci, oprócz różnych kształtów, wielkości i kolorów paneli, oferują połączenie rozmaitych technik, dających oryginalne efekty.
Po pierwsze można wybrać szkło przezroczyste, bezbarwne, jednolite kolorystycznie, gładkie bez żadnych wzorów. Takie rozwiązanie sprawdzi się np. wtedy, gdy ścianę w kuchni stanowią cegły – będą widoczne, a brud nie będzie się osadzał na ich strukturze lub gdy ściana jest pomalowana na intensywny ciekawy kolor.

Panele szklane w kuchni

Szkło przezroczyste można wybrać także wtedy, gdy chcemy podkleić pod nie swoją ulubioną grafikę, przepis ze starego zeszytu babci lub pamiątkową fotografię z wakacji. To pozwoli nam zaaranżować kuchnię w dowolny sposób. A plusem takiego rozwiązania jest także to, że obrazek za szkłem można łatwo zmienić: gdy nam się opatrzy lub znudzi bez problemu wymienimy na inny. Jeśli nie mamy pomysłu co mogłoby się znaleźć za szybą – możemy skorzystać z gotowych wzorów. Producenci mają w zanadrzu czarno-białe lub kolorowe zdjęcia pogrupowane w rozmaite kategorie – jedzenie, natura, grafika, architektura, woda, przedmioty codziennego użytku, a nawet sport. Jest w czym wybierać: soczyste świeże owoce, krzewy kardamonu, kształty geograficzne, dosłownie wszystko, co przyjdzie nam do głowy. Grafiki i zdjęcia można też umieścić między dwiema taflami szkła.
Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczanie za szkłem przedmiotów przestrzennych – trawy czy ziarenek kawy. To także daje oryginalny efekt wizualny.
Jeszcze innym rozwiązaniem jest szkło kolorowe, które ma mocne, intensywne jaskrawe barwy, jaki
i odcienie delikatnych pasteli, wyżłobienia i wzory.

Panele szklane w kuchni

Bo są wytrzymałe

Panele można zrobić się ze szkła hartowanego. Ma ono tę zaletę, że jest odporne na uderzenia mechaniczne, trudne do zarysowania, odporne na czynniki termiczne, dlatego płytki nie popękają pod wpływem gorącej temperatury i mogą być montowane obok wszelkiego rodzaju kuchenek, piecyków, czy grzejników.
Jeśli dojdzie do stłuczenia paneli, szyba nie rozpadnie się w drobny mak, co prawda popęka, ale pozostanie
w całości, podobnie jak szyba
w samochodzie. Wybierając szkło hartowane trzeba jednak pamiętać, że wszelkie otwory, np. na włączniki lub lampkę muszą być wykonane przed obróbką, bo po zahartowaniu szkła nie da się już pociąć. Niestety szkło hartowane jest drogie, dlatego częściej wybiera się szkło laminowane, czyli sklejone dwie warstwy, między które jest włożona specjalna folia polimerowa.

Bo łatwo o nie dbać

W kuchni szczególnie obok kuchenki, na której przyrządzamy soczyste befsztyki lub obok blatu, na którym ugniatamy ciasto na chrupiące rogaliki nie tak trudno o zabrudzenia. Dlatego ważne jest, by ściany wokół blatu wykończyć materiałem, który szybko da się umyć. Ma być nie tylko pięknie, ale także funkcjonalnie, bo nikt z nas nie lubi spędzać długich godzin na szorowaniu i doprowadzaniu kuchni do ładu. Panele szklane mają tę zaletę, że tworzą gładką i dająca się łatwo wyczyścić powierzchnię. Poza tym są niewrażliwe na wodę i detergenty. By usunąć plamę czy zacieki z tłuszczu wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką i wytrzeć do sucha.

Panele szklane w kuchni

Bo łatwo je zamontować

Tak, szklane płytki łatwo zamontować. Można kupić gotowy zestaw z szyną montażową oraz klipsami. Te z kolorowego szkła przykleja się je do ściany, podobnie jak lustro, specjalnym klejem silikonowym. Ważne, by powierzchnia była wcześniej oczyszczona z kurzu i równa. Panele szklane można też przykręcić używając ozdobnych śrub stalowych dostępnych w różnych kolorach.

 
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl