Tynki cienkowarstwowe - jak uniknąć błędów

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Nakładanie tynku cienkowarstowego nie jest skomplikowane, ale wymaga wprawy i przestrzegania pewnych zasad.
Nakładanie tynku cienkowarstowego nie jest skomplikowane, ale wymaga wprawy i przestrzegania pewnych zasad. RyszardParys - 123RF
Nakładanie tynków cienkowarstwowych wymaga precyzji, dokładności i umiejętności. W końcu to od starannie przeprowadzonych prac zależy jak długo powłoka na elewacji będzie spełniać swoje zadanie, zdobiąc fasadę budynku a przede wszystkim chroniąc ją przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, zanieczyszczeniami i silnym promieniowaniem słonecznym.

Niewłaściwy dobór tynku

Mimo, że aplikacja wszystkich rodzajów tynków - czy to akrylowych, silikonowych, silikatowych czy silikonowo-silikatowych jest identyczna, to różnią się one właściwościami i przeznaczeniem. Tynk cienkowarstwowy powinien być dostosowany do konstrukcji budynku oraz jego otoczenia

Jeżeli system dociepleń naszego domu został wykonany na bazie styropianu, wówczas z powodzeniem możemy stosować najróżniejsze tynki: akrylowe, silikonowe lub silikono-silikatowe. W przypadku, gdy podłoże przygotowane zostało przygotowane z wykorzystaniem wełny mineralnej, wskazane jest użycie tynku silikatowego oferującego najlepsze parametry odprowadzania ewentualnej wilgoci z warstwy ocieplenia.

Do domów w pobliżu lasów, parków, zbiorników wodnych polecany jest tynk silikatowy lub silikatowo-silikonowy. Jeśli nasz dom znajduje się na terenach o silnie zanieczyszczonym powietrzu, postawmy na rozwiązanie hybrydowe i wybierzemy tynk silikonowo-silikatowy z efektem tzw. „samooczyszczenia” czyli usuwania zabrudzeń np. kurzu przez wodę deszczową. Natomiast w przypadku gdy zależy nam na ekonomicznym rozwiązaniu - polecany jest zestaw, w skład którego wchodzi tynk akrylowy. W tynkach akrylowych warto szukać tynków wzmacnianych silikonami lub woskami syntetycznymi, które ograniczają wnikanie brudu niesionego z wodą opadową.

Nieodpowiednie przygotowanie podłoża

Podstawą w przypadku nakładania tynków cienkowarstwowych jest właściwe przygotowanie podłoża. Musi być przede wszystkim suche, stabilne, wolne od uszkodzeń, a także równe i pozbawione bruzd oraz zgrubień. Dodatkowo można je wzmocnić preparatem gruntującym ograniczającym chłonność. Konieczne jest położenie pod tynk masy podkładowej w kolorze zbliżonym do wyprawy wierzchniej. Ułatwia ona dalsze prace przy nakładaniu tynku, a także gwarantuje doskonałą jego przyczepność przez co tynki nie zaczną się odspajać i odpadać od ściany.

Poznaj też: Właściwości tynków glinianych i ich współczesne zastosowania

Nieodpowiednie przygotowanie zaprawy tynkarskiej

Dostarczane przez producenta zaprawy tynkarskie są produktami praktycznie gotowymi do użycia i nie wolno dodawać żadnych substancji chemicznych np. wapna czy wszelkiego rodzaju plastyfikatorów uszlachetniających, narażamy się bowiem na niemal pewne problemy z niestabilnością koloru tynku oraz automatyczne odrzucenie ewentualnej reklamacji przez producenta. Dozwolone jest jedynie regulowanie gęstości masy przez dodawanie czystej wody w ilości zalecanej przed producenta. Gotowe masy tynkarskie należy starannie wymieszać przy użyciu tynkarskich wolnoobrotowych mieszadeł koszykowych.

Tynk to zewnętrzna "powłoka" domu, a więc jest ważny dla ogólnego wyglądu. Ale źle położony tynk powoduje też problemy użytkowe.
Tynk to zewnętrzna "powłoka" domu, a więc jest ważny dla ogólnego wyglądu. Ale źle położony tynk powoduje też problemy użytkowe. Rafał Olechowski - 123RF

Tynkowanie przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych

Zbyt niskie temperatury i podwyższona wilgotności, a także upał i silne słońce nie sprzyjają aplikacji tynków. W takich warunkach atmosferycznych wiązanie spoiwa tynku ulega znacznym zaburzeniom. Przy dużej wilgotności proces ten właściwie ulega zatrzymaniu. Także przemrożony tynk w okresie wiązania odpada od ścian i jest całkowicie bezwartościowy. Poważnym błędem jest również aplikacja tynku gdy temperatura powietrza jest właściwa, lecz samo podłoże jest o temperaturze poniżej zera, np. po wiosennej nocy z dużymi przymrozkami.

Podobnie w przypadku letnich upałów powinniśmy zrezygnować z aplikacji tynku. Wysokie temperatury powietrza oraz silne nasłonecznienie sprawi, że masa szybko zasycha utrudniając właściwe i równomiernie wyprowadzenie struktury. Dodatkowo mogą pojawić się przebarwienia i białoszare wykwity na powierzchni elewacji. Z kolei w przypadku opadów, woda może wypłukać spoiwo i pigment z masy tynkarskiej co z pewnością wpłynie na jego trwałość i estetykę

Dlatego prace najlepiej wykonywać, kiedy temperatura powietrza wynosi między 5°C a 25°C. Rozwiązaniem jest wykonywanie elewacji rano lub wieczorem, kiedy na powierzchnię ścian nie padają bezpośrednio promienienie słoneczne. W trudnych warunkach (opady i nasłonecznienie) pamiętajmy o stosowaniu osłonowych siatek na rusztowania.

Nakładanie tynków na wilgotne podłoże

Podobnie jak niekorzystne temperatury i opady deszczu mogą prowadzić do odspajania tynku, tak samo aplikacja masy na bardzo wilgotne podłoże może sprawić, że tynk będzie sprawiał problemy na elewacji, woda uwięziona pod zaschniętym tynkiem, zimą zacznie zamarzać, powodując odspajanie się tynku. Dlatego tak ważne jest, aby podłoże pod tynkiem było możliwie suche.

Przerywanie prac w trakcie tynkowania

Jeżeli prace budowlane zostaną przerwane w trakcie nakładania tynku, to na gotowej elewacji będą widoczne wyraźne i nieregularne granice pomiędzy poszczególnymi etapami prac. Dlatego tynk należy wykonywać nieprzerwanie łącząc metodą „mokre z mokrym” na całości danej powierzchni architektonicznej. Dodatkowo wszyscy pracownicy powinni stosować tą samą technikę pracy, narzędzia i kierunek zacierania.

Odpowiednie wykończenie elewacji nie tylko zdobi dom, ale też chroni go przed czynnikami atmosferycznymi. Dlatego oprócz doboru produktu dobrej jakości, zwróćmy również uwagę na przebieg prac budowlanych, aby wyeliminować błędy przy aplikacji tynków cienkowarstwowych i uniknąć w przyszłości dodatkowych problemów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl