Kotwy chemiczne – czym są i jak je wykorzystać w domu

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Kotwy chemiczne stosuje się do mocowania różnych elementów. Ich zaletą jest to, że dobrze sprawdzają się na różnych, nawet słabszych podłożach.
Kotwy chemiczne stosuje się do mocowania różnych elementów. Ich zaletą jest to, że dobrze sprawdzają się na różnych, nawet słabszych podłożach. Katarzyna Laszczak
Kotwy chemiczne to łączniki wklejane, które można stosować w różnych miejscach domu do mocowania ciężkich przedmiotów. Wyjaśniamy, co i jak można mocować kotwami chemicznymi.

Zalety kotew chemicznych

Kotwy chemiczne są łatwe w aplikacji i skuteczne. Można je stosować w większości podłoży, takich jak: beton, pustaki, czy cegły (pełne i dziurawki). Ich zaletą jest to, że montaż w podłożu jest bezrosporowy. Kotwy te nie przekazują naprężeń i nie wywierają nacisku na ścianki otworu. Między innymi to różni je od kołków rozporowych i sprawia, że dobrze sprawdzają się również na słabszych podłożach, np. w starych remontowanych domach.

Kotwienie chemiczne krok po kroku

Kotwy chemiczne działają na zasadzie tzw. adhezji (dosł. „przyleganie”), czyli łączenia powierzchniowego – w tym przypadku masy na bazie żywicy oraz łącznika. Jak to wygląda w praktyce? Do wywierconego otworu wprowadza się zaprawę iniekcyjną. Tworzą ją dwa składniki: żywica i utwardzacz. Łączą się one po aplikacji i – zanim zastygną – umożliwiają wklejenie łącznika (np. wkrętu, haka, śruby, czy pręta). Położenie łącznika można skorygować i wypoziomować, zanim zaprawa zwiąże i stworzy stabilne mocowanie. W przypadku pustaków można dodatkowo zastosować tuleję siatkową, dzięki której zaprawa nie wypłynie do pustaka.

Zaprawy iniekcyjne są dostępne w kilku postaciach – można je kupić w kartuszach, wiadrach oraz ampułkach. Dwie pierwsze polecane są, jeśli mamy do czynienia z większą liczbą otworów i mocowań. Zaprawę aplikuje się za pomocą pistoletu iniekcyjnego lub wyciska z kartusza. Natomiast ampułki są praktyczne, kiedy mamy do wykonania pojedyncze mocowania. Taką ampułkę wystarczy umieścić w otworze (i osadzić łącznik).

Gdzie można i warto stosować kotwy chemiczne

Kotwy chemiczne można oczywiście stosować w nowych budynkach, ale ze względu na swoje właściwości (brak naprężeń) szczególnie dobrze funkcjonują w remontowanych obiektach, gdzie podłoże bywa słabsze lub występują starsze mocowania. Kotwy chemiczne mają bardzo dobre parametry wytrzymałościowe nawet przy zniszczonym tynku, czy kruszącym się podłożu. Można je również stosować w przypadkach, gdy mocowany przedmiot będzie narażony na obciążenia dynamiczne, takie jak drgania, czy wiatr, jak również – działanie wilgoci i wody. Również podczas montażu mogą panować niesprzyjające warunki atmosferyczne, a kotwy można stosować nawet w otworach zalanych wodą.

Kotwy chemiczne w domu znajdują bardzo szerokie zastosowanie, zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz  – od mocowania umywalek, czy bojlerów, po różne zadaszenia, barierki schodów, markizy, anteny satelitarne, albo elementy ogrodzenia, żeby wymienić tylko kilka przykładów. Kotwy chemiczne można wykorzystywać także do wzmocnienia istniejących już mocowań.

O czym pamiętać, stosując kotwy chemiczne

Przy zastosowaniu kotew chemicznych bardzo ważne jest dokładne oczyszczenie otworu, w którym ma znaleźć się mocowanie. Zawsze trzeba też przestrzegać zasad podanych przez producenta, dotyczących np. temperatury, w jakiej może następować aplikacja, czy czasu utwardzania.

Zaprawy są dostępne w opakowaniach o różnych wielkościach, więc można je wybrać odpowiednio do indywidualnych potrzeb. Producenci oferują też różne akcesoria dodatkowe: łączniki, wyciskacze do kartuszy, pistolety, szczotki i wyciory.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl