Ściany z silikatów. Właściwości i zastosowanie materiałów silikatowych do budowy domu

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Elementy silikatowe powstają na bazie wapna i piasku. Są stosowane do wznoszenia ścian, ale nie tylko.
Elementy silikatowe powstają na bazie wapna i piasku. Są stosowane do wznoszenia ścian, ale nie tylko. Grupa Silikaty
Silikaty to naturalne wyroby wapienno-piaskowe, coraz częściej i chętniej stosowane w nowoczesnym budownictwie. Wyroby te są znane od lat, choć wcześniej nie były doceniane i traktowano je, jako materiał drugiej kategorii, stosując jedynie do wznoszenia budynków inwentarskich.

Spis treści

Silikaty zyskują coraz większą popularność, głownie ze względu na dobre parametry wytrzymałościowe. Są one produkowane z tych samych surowców co beton komórkowy (czyli głównie wapna i piasku), jednak odmienna technologia produkcji nadaje im inne cechy.

Rodzaje silikatów

Asortyment wyrobów silikatowych jest dość szeroki - od bloczków, przez pustaki, do kształtek.
Asortyment wyrobów silikatowych jest dość szeroki - od bloczków, przez pustaki, do kształtek. Grupa Silikaty

Wyroby występują najczęściej w postaci bloczków i cegieł (pełnych i drążonych). Na ogół posiadają regularne, prostopadłościenne kształty, ale spotyka się również silikatowe płyty i płytki oraz wyroby o nietypowych kształtach, np. cegły frezowane na pióro i wpust, elementy o zewnętrznych powierzchniach łupanych i ściankach sąsiadujących ze sobą pod nietypowymi kątami. Na rynku dostępne są również kształtki o szczególnym przeznaczeniu, np. do ogrodzeń, wentylacyjne lub do geometrii muru.

Co można zbudować z silikatów?

Silikaty sprawdzają się znakomicie w różnych rodzajach budownictwa i przy różnych konstrukcjach ścian. Można stosować je przy wznoszeniu wszystkich typów ścian murowanych. Nadają się do następujących rodzajów przegród:

  • jednowarstwowych bez ocieplenia (budynki gospodarcze);
  • dwu- i trójwarstwowych;
  • szczelinowych ze szczeliną pustą;
  • szczelinowych wypełnionych termoizolacją;
  • podwójnych z wypełnieniem lub bez wypełnienia;
  • konstrukcyjnych nośnych – stanowiących podporę dla stropów;
  • konstrukcyjnych samonośnych – ustawianych na własnym fundamencie i niebędących podporą dla stropów;
  • niekonstrukcyjnych wypełniających;
  • niekonstrukcyjnych usztywniających;
  • działowych;

Omawiane wyroby znajdują zastosowanie w zabudowie jednorodzinnej i wielorodzinnej, z powodzeniem służą do wznoszeniu budynków niskich, jak i wielokondygnacyjnych. Można budować z nich ściany zewnętrzne (elewacyjne i licowe) oraz wewnętrzne. Pod pewnymi warunkami nadają się nawet do wznoszenia ścian fundamentowych i piwnicznych.

Powszechnie stosuje się je do powstawania wiat, zadaszeń, śmietników oraz wykorzystuje w mniejszych formach architektonicznych, tj. ażurowe ogrodzenia, mury, murki, parkany, ściany, ścianki.

Właściwości i zalety wyrobów silikatowych

Wytrzymałość – zgodnie z obowiązującą normą, wytrzymałość na ściskanie w przypadku silikatów powinna wynosić od 5 do 75 N/mm kwadratowy. Cecha ta powoduje, że ściany z silikatów posiadają wysoki stopień bezpieczeństwa konstrukcji. Wyroby silikatowe stanowią atrakcję dla wielu projektantów, ponieważ pozwalają minimalizować grubości murów, zachowując jednocześnie ich odpowiednią wartość nośną. W ten sposób zyskuje się powiększoną kubaturę użytkową pomieszczeń.

Trwałość w eksploatacji – silikaty nie ulegają degradacji pod wpływem działania promieni UV, są odporne na reakcje z silnymi związkami chemicznymi i na działanie drobin piasku oraz kurzu. Są też mrozoodporne i charakteryzują się niską nasiąkliwością. Doskonale nadają się do zastosowania w budynkach typowo rolniczych (stajnie, obory, zbiorniki na gnojówkę) oraz przy budowie obiektów przemysłowych. Sprawdzają się również na elewacjach zewnętrznych, gdyż nie dość, że nie trzeba ich tynkować, to dodatkowo cechuje je wysoka estetyka.

Ognioodporność – powoduje, że silikaty znajdują zastosowanie, jako materiał na ściany kominowe, wentylacyjne i konstrukcje ogniomurów. Buduje się z nich przegrody o specjalnych wymaganiach pożarowych. Zostało dowiedzione, iż silikat nie zwęgla się i nie rozpada w temperaturze nawet 600ºCelsjusza. Poddany ogniowi nie wydziela również żadnych szkodliwych substancji.

Stabilność parametrów – gotowy wyrób silikatowy stale zachowuje dokładność wyprofilowanych krawędzi i nie zmienia swoich gabarytów podczas sezonowania i podczas transportu.

Izolacyjność akustyczna – ściany z wyrobów silikatowych mają wysoką izolacyjność akustyczną ze względu na dużą masą tych przegród. Doskonale tłumią hałas, pochłaniając dźwięki.

Zdolność akumulacji ciepła – duży opór cieplny przegród silikatowych sprawia, że posiadają one zdolność niwelowania zmian temperaturowych, występujących na zewnątrz oraz wewnątrz budynku. Pełnią rolę bufora termicznego, co sprawia, że temperatura w pomieszczeniach utrzymuje się na umiarkowanym, zdrowym dla człowieka poziomie.

Efektywność energetyczna – czyli ochrona ciepła i oszczędność energii, na którą składa się duży opór cieplny silikatów, łatwość ocieplania przegród z tych wyrobów oraz oszczędność budowania i późniejszego eksploatowania powstałego budynku.

Odpowiednia paroprzepuszczalność – przegroda silikatowa nie przepuszcza wilgoci z zewnątrz i stabilizuje wilgotność w pomieszczeniach. Wilgoć jest równomiernie rozprowadzana po strukturze silikatu, co nie powoduje kumulowania się jej w jednym miejscu. Takie zdolności przepuszczania pary wodnej ułatwiają odprowadzenie wilgoci na zewnątrz ściany, a także uzyskanie odpowiedniego dla organizmu ludzkiego mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń.

Przyczepność zapraw i klejów – silikaty są świetnym podłożem do przyjmowania wszelkiego rodzaju zapraw tynkarskich i murarskich, klejów budowlanych oraz tzw. gruntowników, czyli substancji zabezpieczających ściany.

Bezpieczeństwo użytkowania – poprawnie wykonane budowle z użyciem silikatów, gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa podczas późniejszego użytkowania. Przegrody silikatowe są też znakomitym podłożem do mocowania zakotwień przenoszących obciążenia o charakterze podwyższonym.

Ekologiczność i nieszkodliwość zdrowotna – wyroby silikatowe, to najbardziej ekologiczne materiały budowlane spośród dostępnych na rynku. Są odporne na korozję biologiczną i chemiczną, nie emitują substancji toksycznych, mają bardzo niski stopień radioaktywności naturalnej i posiadają właściwości uniemożliwiające rozwój mikroorganizmów i grzybów w ich strukturach. Produkcja silikatu nie szkodzi środowisku naturalnemu i nie wymaga dużego zużycia energii, odpady mogą natychmiast zostać wykorzystane ponownie, a budynki silikatowe należą do grupy zdrowych i przyjaznych organizmowi ludzkiemu.

Ekonomiczność stosowania – przy wielu swych zaletach, silikaty należą do najtańszych materiałów budowlanych na rynku. Wyroby wapienno – piaskowe są surowcem naturalnym i ogólnodostępnym. Koszty ich produkcji są niskie, a murowanie nie wymaga stosowania żadnych kosztownych narzędzi. Odpady silikatowe nie wymagają też ponoszenia drogich kosztów utylizacji,
a konstrukcje są trwałe, służą latami i nie trzeba ich konserwować oraz naprawiać.

Możliwości estetyczne – inwestor może wykorzystać elementy silikatu barwionego, kształtki, płytki, a także cegły łupane. Powierzchnia tych ostatnich daje wrażenie występowania faktury naturalnych piaskowców i prezentuje się bardzo oryginalnie. Silikat daje inwestorowi możliwość dowolnego kształtowania architektury domu, pod względem jego kształtu, wielkości, rodzaju pomieszczeń, fasad, tynków.

Silikaty znajdują zastosowanie w budownictwie jedno- i wielorodzinnym, a także - budynkach gospodarczych.
Silikaty znajdują zastosowanie w budownictwie jedno- i wielorodzinnym, a także - budynkach gospodarczych. Grupa Silikaty

Silikaty - więcej zalet, aniżeli wad…

Wymienione powyżej właściwości silikatów są jednocześnie niezaprzeczalnymi zaletami tych materiałów budowlanych. Niskie koszty zakupu, działanie w trosce o środowisko naturalne, i wiele innych cech wyrobów wapienno – piaskowych, to z pewnością atuty zachęcające do ich nabycia.

Powinniśmy jednak pamiętać, że istnieją miejsca w budynku, gdzie silikaty można zastosować pod pewnymi warunkami lub nie można użyć ich wcale (np. stropy budynku, na które silikat jest za ciężki). Nie stosuje się też silikatów w przegrodach jednowarstwowych, ponieważ wyroby te mają niską izolacyjność cieplną. Ściany z silikatów należy, zatem wznosić warstwowo.
Silikaty są ponadto bardzo ciężkie, co powoduje trudności z użyciem ich na budowie w większych rozmiarach. Dlatego też produkuje się je w elementach niewielkich, co wydłuża czas i pracochłonność prowadzonych robót.

Uwaga!
Silikat, to materiał kruchy. W czasie jego transportowania należy, zatem szczególnie uważać, aby nie uległ rozpadnięciu się.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl