Ściany działowe RIGIROC™ - sposób na przyjazne wnętrze

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Ściany działowe z bloczków gipsowych RIGIROC™ to propozycja RIGIPS, poszerzająca ofertę firmy o tradycyjną technologię ścian masywnych. Produkt jest polecany przede wszystkim do stosowania w budownictwie mieszkaniowym i obiektach użyteczności publicznej.*
Ściany działowe RIGIROC™ - sposób na przyjazne wnętrze

Charakterystyka ścian RIGIROC™

Bloczki gipsowe RIGIROC™ wyróżniają się wieloma zaletami. Jedną z podstawowych jest możliwość szybkiego wznoszenia ścian. Na ten element wpływa zarówno wielkość elementów – 1 m² ściany tworzą tylko 3 bloczki. Ponadto ściany wykonane w tej technologii nie wymagają stosowania tradycyjnych tynków, co również przekłada się na obniżenie kosztów prac – nawet do 20% w porównaniu z innymi technologiami budowy masywnych ścian działowych.
Zaletą systemu jest także niewielka grubość ścian, wynosząca już od 83 mm dla ściany pokrytej z dwóch stron gładzią gipsową. A to z kolei umożliwia zwiększenie powierzchni użytkowej mieszkań, przy zapewnieniu wysokich parametrów użytkowych.
Bloczki firmy RIGIPS spełniają wymogi klasy podwyższonej wytrzymałości R (zgodnie wytycznymi normy PN-EN 12859). Dzięki temu można je z powodzeniem stosować nawet w strefie nadproży. To jedyne bloczki gipsowe o tej klasie wytrzymałości na polskim rynku. Ważnym parametrem jest również klasa odporności ogniowej, która w przypadku ścian z bloczków RIGIROC™, wynosi EI 180.

Ściany RIGIROC™ - parametry akustyczne

Ściany w technologii RIGIROC™ poddano badaniom w Laboratorium Akustyczne Instytutu Techniki Budowlanej. Przeprowadzono badania parametrów akustycznych dla różnych systemów przegród. Podstawowa i najczęściej stosowana konfiguracja to ściana pojedyncza wykonana z bloczków o grubości 80 mm połączona z posadzką przy pomocy taśmy bitumicznej, ze ścianami bocznymi i stropem u góry, dla strzałki ugięcia stropu do 4 mm, za pomocą przekładki korkowej. Dla tej ściany uzyskano wartość Rw(c,ctr) = 39 (-1,-4) dB.
Przeprowadzono również badanie ściany z bloczków 80 mm, w której górne połączenie ze stropem zostało wykonane przy pomocy pianki poliuretanowej o parametrze RSTW = 58dB (rozwiązanie zalecane w przypadku gdy ścianka ugięcia dochodzi do 20 mm). Jej izolacyjność akustyczna wynosi Rw(c,ctr) = 39 (-1,-3) dB. Warto podkreślić, że RIGIPS jest jedynym w Polsce producentem bloczków gipsowych dokumentującym swoje rozwiązania odpowiednimi raportami z badań, potwierdzającymi deklarowane wartości izolacyjności akustycznej.
Izolacyjność akustyczna ściany pojedynczej z bloczków RIGIROC™ 100 mm, wykończonej w standardowy sposób wynosi Rw(c,ctr) = 41(-1,-4) dB. Natomiast dla ścian warstwowych (np. międzylokalowych), polecane są następujące rozwiązania:

  • przegroda złożona z dwóch ścian pojedynczych 80 mm, pomiędzy którymi stosuje się wełnę mineralną o grubości 50 mm oraz pustkę powietrzną (10 mm); izolacyjność akustyczna takiej ściany wynosi Rw(c,ctr) = 55 (-2,-5) dB.
  • ściana warstwowa niesymetryczna (polecana, jeśli jest wymagana podwyższona izolacyjność akustyczna budynku). Przegroda złożona ze ściany z bloczków o grubości 80 mm oraz ściany z bloczków 100 mm, między którymi znajduje się wełna oraz pustka powietrzna. Wielkość parametru Rw tak zbudowanej ściany wynosi 56 (-1,-4) dB.
Ściany działowe RIGIROC™ - sposób na przyjazne wnętrze

Ściany hybrydowe RIGIROC AKU

RIGIPS oferuje również system ściany hybrydowej RIGIROC AKU. System składa się ściany masywnej, wykonanej z bloczków gipsowych RIGIROC™ 100 mm oraz dźwiękoizolacyjnej płyty gipsowo-kartonowej RIGIPS PRO Aku zamocowanej na ruszcie stalowym, pomiędzy którymi znajduje się warstwa wełny mineralnej i pustka powietrzna. Jest to jedyne tego typu przebadane rozwiązania na rynku polskim, które pochodzi od jednego producenta. Izolacyjność akustyczna ściany hybrydowej RIGIROC AKU wynosi Rw (c,ctr) = 59 (-1,-6) dB. System jest polecany do budowy ścian korytarzowych oraz ścian w pomieszczeniach sanitarnych.

Zestawienie parametrów izolacyjności akustycznej dla przebadanych konfiguracji ścian w systemie RIGIROC znajduje się w tabeli 1.

ściany działowe w systemie RIGIROC™izolacyjność akustyczna
Ściana pojedyncza 80 mm
rozwiązanie standardowe
Rw=39 (-1,-4)
Ściana pojedyncza 80 mm
przy strzałce ugięcia do 20 mm
Rw=39 (-1,-3)
Ściana pojedyncza 100 mm
rozwiązanie standardowe
Rw=41 (-1,-4)
ściana warstwowa 220 mm
bloczek 80 / wełna 50 / pustka powietrzna 10 / bloczek 80
Rw=55 (-2,-5)
ściana warstwowa 240 mm
bloczek 100 / wełna 50 / pustka powietrzna 10 / bloczek 80
Rw=56 (-1,-4)
ściana hybrydowa 190 mm
bloczek 100 / wełna 50 / pustka powietrzna / płyta Aku-Line
Rw= 59 (-1,-6)

Przedstawione wyniki badań pokazują, że bloczki gipsowe RIGIROC™ są doskonałym materiałem do budowy ścian działowych w budownictwie mieszkaniowym. Pozwalają uzyskać lepszy komfort akustyczny w pomieszczeniach niż przy zastosowaniu ścian z betonu komórkowego. Dodatkowo, ponieważ bloczki są produkowane z gipsu naturalnego, zapewniają użytkownikom mieszkań wysoki komfort i bezpieczeństwo użytkowania lokali.

Ściany działowe RIGIROC™ - sposób na przyjazne wnętrze
Ściany działowe RIGIROC™ - sposób na przyjazne wnętrze

Więcej informacji na temat systemu RIGIROC™ można znaleźć na rigips.pl
oraz bezpośrednio u Doradców Inwestycyjnych Rigips.

Ściany działowe RIGIROC™ - sposób na przyjazne wnętrze

RIGIPS – Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o.
ul. Cybernetyki 9
02-677 Warszawa
Kontakt ogólny – 22 457 14 57 – 58
Dział Techniczny – 801 328 788
e-mail: DoradcyTechniczni@saint-gobain.com
www.rigips.pl
www.activair.rigips.pl
www.rigiroc.pl
www.multifinisz.rigips.pl

* artykuł sponsorowany

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl