Tak możesz zaoszczędzić przy budowie domu. Sprawdź, co na pewno podniesie wydatki, a co obniży, niezależnie od technologii budowy

Katarzyna Laszczak
Każdy dodatkowy element dachu lub bryły budynku to wyższe koszty i dłuższy czas budowy.
Każdy dodatkowy element dachu lub bryły budynku to wyższe koszty i dłuższy czas budowy. pixabay.com
Na końcowy koszt budowy domu wpływa wiele czynników. Już na etapie wyboru lub przygotowania projektu warto zwrócić uwagę na te elementy, które na pewno podniosą koszty. Z wielu z nich można zrezygnować, nie tracąc na jakości. Zobacz, na co zwrócić uwagę.

Spis treści

Planując budowę domu w wersji jak najbardziej ekonomicznej, niekoniecznie trzeba rezygnować z jakości. Ostateczny koszt budowy może się bardzo różnić w zależności od technologii oraz wybranych materiałów wykończeniowych, są jednak elementy, które zawsze podniosą koszt budowy. Nie wszystkie sobie uświadamiamy na etapie wstępnego planowania czy wyboru projektu.

Sprawdź: O ile podrożała budowa domu w 2024 r.? Na taki wzrost cen musisz być przygotowany

Projekt domu: indywidualny czy gotowy?

Ogólnie projekty indywidualne, robione na konkretne zamówienie są droższe niż tak zwane projekty gotowe. Te ostatnie są oferowane w olbrzymim wyborze przez wiele pracowni architektonicznych i można je wybierać i porównywać z dostępnych w internecie katalogów. W przypadku domu do 70 mkw. projekt w ogóle można uzyskać za darmo, z bazy Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku, kiedy mamy konkretne, albo nietypowe potrzeby, co do rozplanowania domu, tańszy może okazać się projekt indywidualny, przygotowany od razu z myślą o uwzględnieniu takich potrzeb. W projektach gotowych można wprawdzie wprowadzić pewien zakres zmian, jednak są one płatne. Jeśli będzie ich dużo, może się okazać, że ostatecznie projekt gotowy okaże się droższy niż indywidualny.

Dom parterowy czy z poddaszem?

To, czy tańszy w budowie będzie dom parterowy, czy z poddaszem, zależy od jego wielkości.
Zwykle przyjmuje się, że domy parterowe są nieco tańsze w budowie, jednak to twierdzenie jest prawdziwe tylko dla niedużych budynków. Granica przebiega właśnie w pobliżu 100 mkw. powierzchni użytkowej, a głównym wyznacznikiem jest prosta i zwarta bryła. Większe domy parterowe będą droższe od swoich dwukondygnacyjnych odpowiedników o kilka, a nawet kilkanaście procent – wyjaśnia ekspert.
Warto też pamiętać o tym, że dom parterowy zajmie większą powierzchnię działki. To ważne, jeśli chcemy mieć ogród lub ograniczają nas wymagania dotyczące terenu biologicznie czynnego działki.

Dom z podpiwniczeniem czy bez?

Zdecydowanie tańsze w budowie są domy bez podpiwniczenia. Koszt budowy piwnicy to nie tylko suma materiałów i robocizny, ale także dłuższy czas budowy, a to oznacza większe wydatki. Wiele zależy także od gruntów, bo można napotkać dodatkowe trudności – i związane z nimi koszty – np. w postaci wysokiego poziomu wód gruntowych. Warto się też zastanowić, do czego piwnica miałaby być potrzebna i pamiętać o tym, że zwiększy ona kubaturę budynku, co przełoży się m.in. na wyższe koszty utrzymania.
Podpiwniczenie może stanowić nawet 20-30% kosztów całej inwestycji. Z konstrukcyjnego punktu widzenia stanowi całą kondygnację, która dodatkowo wymaga przeprowadzenia rozległych prac ziemnych i wykonania odpowiedniej hydroizolacji. Zastosowanie częściowego podpiwniczenia nie zmienia sytuacji, ponieważ pod pozostałą częścią budynku musimy wykonać tak zwane fundamenty schodkowe, aby równomiernie rozłożyć jego ciężar. A zatem inwestorom, którzy chcą ograniczyć koszty budowy, stanowczo odradzam wybór projektu z piwnicą. – podpowiada Wojciech Rynkowski ekspert Extradom.pl.

Zwróć uwagę na bryłę budynku

Choć domy z wykuszami, o kształcie litery L, czy z wysuniętym garażem wyglądają ciekawe, zawsze będą droższe w budowie niż te, których bryła ma prosty kształt sześcianu. Taka urozmaicona bryła oznacza koszt na wszystkich etapach budowy: od fundamentów, przez ściany po dach. A liczą się nie same materiały konstrukcyjne, ale też izolacja oraz wykończenie od zewnątrz i wewnątrz. Nie bez znaczenia będzie też koszt robocizny oraz czas budowy. Im prostsza forma, tym tańsza budowa.

Uwaga na dach. Nie tylko pokrycie kosztuje

W kosztach budowy domu bardzo ważną rolę odgrywa dach. Do wyboru jest dużo materiałów pokryciowych o zróżnicowanych cenach – i tu jest pole do oszczędności, ale znacznie ważniejsza jest forma dachu. Najtańsze są domy z dachami płaskimi – także w późniejszej eksploatacji (chodzi o koszty ogrzewania). Natomiast z dachów stromych – jedno- lub dwuspadowe. Im bardziej skomplikowany dach, tym wyższe koszty. Przy czym pokrycie to tylko jeden z wielu elementów. Będą się na nie składać koszty konstrukcji, izolacji oraz pokrycia i akcesoriów wykończeniowych (droższych niż samo pokrycie). Będzie potrzebne dłuższe orynnowanie i więcej obróbek blacharskich, znacznie więcej zapłacimy też za robociznę.

Lukarny czy okna dachowe? A może balkon?

Lukarny lub wykusze okienne podniosą koszty budowy dachu. Znacznie tańszym rozwiązaniem są okna dachowe, które, dobrze rozmieszczone, nawet lepiej oświetlają pomieszczenie niż okna pionowe, szczególnie umieszczone w lukarnach. Warto też pamiętać o tym, że pod skomplikowanym dachem trudniej zagospodarować przestrzeń poddasza.
W domu z poddaszem koszty budowy podnoszą też balkony. Ten niewielki element oznacza większe wydatki na materiały, izolację, robociznę (w tym obróbki podczas ocieplania i tynkowania), ale też np. konieczność zakupu drzwi balkonowych. Pogarsza też parametry izolacyjności cieplnej budynku. W praktyce – mając ogród przy domu – z balkonu rzadko się korzysta.

Podsumowując – najtańszy w budowie, niezależnie od technologii jest dom z poddaszem, bez piwnicy, o maksymalnie prostej bryle oraz nieskomplikowanym dachu bez lukarn.

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl