Segregacja odpadów budowlanych obowiązkowa od 2025 r. Kogo dotyczy nowy obowiązek, a kogo nie?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Segregacja odpadów budowlanych i remontowych miała stać się obowiązkowa od 2023 r., jednak nowy obowiązek opóźnił się.
Segregacja odpadów budowlanych i remontowych miała stać się obowiązkowa od 2023 r., jednak nowy obowiązek opóźnił się. Sławomir Kowalski / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Odpady budowlane i rozbiórkowe na razie wyrzuca się razem do kontenera lub tzw. big baga. Rząd planuje jednak, że od 1 stycznia 2025 r. będą one podlegały obowiązkowi segregacji na 6 frakcji. Wyjaśniamy, kto będzie odpowiedzialny za sortowanie odpadów po budowie, a kto nie.

Odpady budowlane i rozbiórkowe do segregacji od 2025 r.

Zmiany, które wejdą w życie od 1 stycznia 2025 r., mają na celu dostosowanie polskiego prawa do unijnych norm związanych z ochroną środowiska. Tego dnia wejdzie w życie art. 101a ustawy o odpadach:

Odpady budowlane i rozbiórkowe zbiera się oraz odbiera selektywnie, z podziałem co najmniej na: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie.

Oznacza to, że odpadów z budowy nie będzie się już wrzucało do jednego worka lub kontenera, tylko segregowało na miejscu. To samo dotyczyć będzie odpadów remontowych. Pierwotnie zmiana ta miała wejść w życie już w 2023 r., jednak ostatecznie przesunięto ją na 2025 rok.

Co istotne, zmiana nie obejmie odbioru odpadów budowlanych i rozbiórkowych z gospodarstw domowych – tu zasady zostają takie jak dotychczas. Nic nie zmienia się także dla punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) oraz wytwórców, którzy nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji. Nowymi przepisami nie muszą się więc martwić osoby planujące budowę domu czy remont mieszkania.

Obowiązek segregacji na minimum sześć frakcji spadnie jednak na firmy realizujące inwestycje, co będzie miało niebagatelny wpływ na całą branżę budowlaną, m.in. zwiększając koszty po stronie wykonawców. W praktyce zmiany powinny być odczuwalne przede wszystkim na dużych budowach, gdzie powstaje dużo odpadów.

Czy po zmianach nasili się problem porzucania śmieci w lasach?

Choć konieczność posortowania odpadów na placu budowy czy miejscu rozbiórki nie powinna być dla przedsiębiorstw zbyt obciążająca, można mieć uzasadnione obawy, że część firm i tak wybierze rozwiązanie tańsze – porzucenie śmieci w lesie lub innym odosobnionym miejscu. Eksperci cytowani przez „Dziennik Gazetę Prawną” obawiają się, że nałożenie nowego obowiązku na wykonawców nasili problem szarej strefy związanej z nielegalnym pozbywaniem się odpadów.

– To, co znajdujemy na nielegalnych wysypiskach śmieci, może świadczyć o tym, że tworzą je głównie firmy budowlane czy warsztaty samochodowe – wyjaśniał jeszcze w ubiegłym roku w rozmowie z money.pl Piotr Odorczuk, rzecznik prasowy krakowskiego MPO.

Nielegalne wysypiska śmieci to dla gmin nie tylko problem ekologiczny, ale także finansowy – usuwanie odpadów słono kosztuje. Tym samym podmioty łamiące prawo przerzucają koszty utylizacji odpadów na nas wszystkich, gdyż budżet gminy zasilają przecież podatki mieszkańców.

Jak wynika z przepisów, za niewywiązywanie się z nowego obowiązku selektywnej zbiórki odpadów firmom grozi bardzo wysoka kara – nawet 1 mln zł.

Dodaj firmę
Logo firmy Najwyższa Izba Kontroli
Warszawa, ul. Filtrowa 57
Autopromocja

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Segregacja odpadów budowlanych obowiązkowa od 2025 r. Kogo dotyczy nowy obowiązek, a kogo nie? - RegioDom.pl

Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl