Ceramika poryzowana do budowy domu – jakie ma właściwości i co z niej budować

Wojciech Lechowski
Ceramika poryzowana wyróżnia się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, dlatego budowane z niej ściany są ciepłe.
Ceramika poryzowana wyróżnia się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, dlatego budowane z niej ściany są ciepłe. Aremac - 123RF
Ceramika poryzowana to doskonały budulec. Wypada korzystniej w porównaniu z tradycyjnymi cegłami, ponieważ ma lepszą od nich izolacyjność termiczną. Zastosowanie produktów poryzowanych ułatwia i przyspiesza przebieg prac budowlanych. Tzw. ciepłe pustaki pozwalają na wznoszenie ścian spełniających wymagania stawiane wobec budownictwa energooszczędnego.

Spis treści

Wyroby budowlane z ceramiki są w Polsce znane już ponad 800 lat (sam wynalazek jest znacznie starszy). Przez ten czas wielokrotnie zmienił się zarówno sposób ich wytwarzania, jak i technologia, w której powstały. Początkowo produkowano głównie pełną cegłę. Dziś obok niej naleźć można wiele innych ceramicznych produktów budowlanych – w tym także innowacyjną ceramikę poryzowaną, czyli pustaki o dużych rozmiarach i szczególnych właściwościach. Jest to materiał, dzięki któremu możliwa stała się budowa ścian o bardzo dobrych parametrach izolacyjności cieplnej, powstających w technologii jednowarstwowej bez ocieplenia.

Ceramika poryzowana – jak powstaje ten materiał?

Ceramika poryzowana wyróżnia się tym, że zawiera wypełnione powietrzem i zamknięte w procesie wypału pory. Dzięki temu jest lżejsza i cieplejsza.
Ceramika poryzowana wyróżnia się tym, że zawiera wypełnione powietrzem i zamknięte w procesie wypału pory. Dzięki temu jest lżejsza i cieplejsza. Porothetm

Jak większości pewnie doskonale wiadomo – podstawowym materiałem, z którego powstaje ceramika jest glina. To właśnie ten składnik jest odpowiedzialny za jakość otrzymywanych wyrobów. W celu zmniejszenia plastyczności gliny, a także ograniczenia ciężaru wykonywanych z niej produktów, w procesie wytwarzania dodaje się również mączkę drzewną oraz trociny.

Ceramikę poryzowaną poddaje się następnie wypalaniu w temperaturze 800˚C, w efekcie czego mączka i trociny ulegają spaleniu. W budulcu pojawiają się natomiast mikroskopijnych rozmiarów zamknięte i wypełnione powietrzem pory. To właśnie te mikropory podnoszą izolacyjność termiczną omawianego materiału budowlanego.

Charakterystyka ceramiki poryzowanej

Ceramika poryzowana w porównaniu z tradycyjną jest nieco mniej wytrzymała, nie tak bardzo mrozoodporna i trochę słabiej tłumi dźwięki. Jest też jednak kilka cech, które wyróżniają ten materiał na tle pozostałych. Pustaki i cegły z ceramiki poryzowanej charakteryzują się bowiem dobrymi właściwościami cieplnymi, znaczną paroprzepuszczalnością, odpornością na działanie ognia oraz wysoką zdolnością do akumulacji ciepła. Poprzez ostatnią z wymienionych cech rozumieć należy to, że pomieszczenia w domu wybudowanym z tego materiału powoli wychładzają się w zimie i nie nagrzewają zbyt szybko w lecie.

Pustaki z ceramiki poryzowanej mają różne klasy wytrzymałości na ściskanie:

  • klasa 5;
  • klasa 7,5;
  • klasa 10;
  • klasa 15.

Im wyższa klasa produktu, tym większą ma on wytrzymałość. Do budowy ścian jednowarstwowych stosuje się elementy o klasie 10 i 15.

W dobie nacisku na izolacyjność termiczną przegród budowlanych nie sposób pominąć wskaźnika, jakim jest λ – to współczynnik przewodzenia ciepła różnych materiałów. Tradycyjna cegła pełna wciąż charakteryzuje się zbyt wysokim wskaźnikiem λ. Wynosi on dla niej 0,77 W/(m·K). Dla wyrobów z ceramiki poryzowanej wskaźnik przewodzenia ciepła udało się obniżyć do 0,20 W/(m·K). Oznacza to, że nie ściana nie musi być gruba, żeby była ciepła.

Pustaki z ceramiki poryzowanej – zastosowanie

Wyroby z ceramiki poryzowanej (pustaki i cegły) z powodzeniem nadają się do budowy ścian jedno-, dwu-, oraz trójwarstwowych. Powstałe z ich przegrody skutecznie chronią przed utratą ciepła z ogrzewanych pomieszczeń. Dodatkowa, znaczna bezwładność tych produktów pozwala na zapobieganie szybkiemu wychładzaniu się wnętrz. Parametry te są pożądane zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym oraz użyteczności publicznej. I to właśnie obiekty o tak różnym przeznaczeniu (o wysokości do 7 kondygnacji) można budować z ceramiki poryzowanej.

Niewątpliwe korzyści przynoszą duże rozmiary ceramicznych elementów budowlanych. Na wybudowanie 1 m² ściany potrzebne jest zaledwie kilkanaście pustaków. Znacznie ogranicza to nakład pracy oraz przyspiesza jej przebieg. Podobnie zresztą co niewielki ciężar budulca oraz wyprofilowanie powierzchni bocznej pustaków na pióra i wpusty. Ten system eliminuje konieczność wykonywania spoinowania pionowego oraz umożliwia zastosowanie zapraw cienkowarstwowych do spoin poziomych.

Pustaki z wypełnieniem z wełny mineralnej

Obok ceramiki poryzowanej, wewnątrz której znajdują się ograniczające straty ciepła przestrzenie powietrzne, na rynku budowlanym występują też ceramiczne pustaki wypełnione wewnątrz wełną mineralną. To prawdziwie innowacyjny materiał, którego zastosowanie niesie jeszcze większe korzyści. Pustaki z wkładem (tzw. ciepła ceramika) umożliwiają budowę ścian zewnętrznych jednowarstwowych, które po samym tylko otynkowaniu osiągają współczynnik przenikania ciepła U = 0,16 W/(m²·K). To doskonały wynik w stosunku do obowiązujących norm. Od 1 stycznia 2017 roku współczynnik przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych powinien być równy lub mniejszy od 0,23 W/(m²·K). W roku 2021 wartość ta zostanie zmniejszona do 0,20 W/(m²·K).

Asortyment ceramiki poryzowanej

Wyroby z ceramiki poryzowanej występują w wersji bez ocieplenia oraz z ociepleniem. Pustaki do wznoszenia ścian jednowarstwowych mają różne szerokości (od 38 do 50 cm). Oprócz budulca dedykowanego ścianom zewnętrznym, w składach budowlanych znajdziemy też produkty z ceramiki poryzowanej na ściany wewnętrzne i działowe.

Większość firm oferujących ceramikę poryzowaną gwarantuje kompatybilność poszczególnych produktów. Oznacza to, że obok pustaków podstawowych dostępne są także elementy uzupełniające – połówkowe i narożnikowe. Bez problemu dokupimy również ceramiczne belki nadprożowe, a u niektórych przedstawicieli branży – także prefabrykowane belki stropowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl