Zrób to sam – uszczelnianie silikonem krok po kroku

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Zastosowanie silikonu pozwala skutecznie uszczelnić wiele newralgicznych miejsc w kuchni i łazience. Łatwo to zrobić samodzielnie.
Zastosowanie silikonu pozwala skutecznie uszczelnić wiele newralgicznych miejsc w kuchni i łazience. Łatwo to zrobić samodzielnie. Den Braven
Silikonowe uszczelniacze są łatwe i wygodne w użyciu, a przy tym bardzo przydatne do zabezpieczenia przed wodą różnych szczelin itp. Podpowiadamy, jak prawidłowo używać silikonu.

Spis treści

Uszczelnienie silikonem, czyli zabezpieczenie przed wodą

Uszczelniacze silikonowe pomogą nam m.in. zabezpieczyć newralgiczne miejsca w kuchni i łazience przed wnikaniem wody. Silikon przyda się do wypełnienia szczelin wokół zlewu, umywalki, czy brodzika, styku ściany z wanną itp. lub naroży kabiny prysznicowej. Słowem – zabezpieczenia przed wodą wszystkich tych miejsc, które są narażone na jej wnikanie.

Ochrona przed przenikaniem wody ma duże znaczenie – może ona uszkodzić meble, czy ściany, poza tym zawilgocone powierzchnie to idealne miejsce rozwoju chorobotwórczych grzybów i bakterii (szczególnie, jeśli w pomieszczeniu panuje podwyższona temperatura, a tak właśnie często się dzieje w kuchniach i łazienkach.

Silikon łatwy w użyciu i skuteczny

Wykonanie uszczelnień za pomocą silikonu nie jest trudne i z powodzeniem możemy to zrobić sami. Poza samym silikonem przyda nam się kilka ogólnie dostępnych akcesoriów. Do użycia silikonu wymagany jest jedynie specjalny pistolet, który umożliwia precyzyjne nakładanie silikonu. Bez problemu kupimy go w każdym sklepie z artykułami budowlanymi i wykończeniowymi (kosztują one od od 10 do nieco ponad 20 zł). Dobrze jest również zaopatrzyć się zaokrągloną szpachelkę do wygładzania wypełnienia, miskę z wodą oraz taśmę ochronną, którą zabezpieczymy miejsca wokół przed niepotrzebnym zabrudzeniem.

Uszczelnienie silikonem krok po kroku - zobacz zdjęcia

Przygotowanie powierzchni

Zanim zaczniemy aplikację silikonu, musimy odpowiednio przygotować podłoże. Musi ono być czyste, suche, a także odtłuszczone. To ważne, bo inaczej wypełnienie nie będzie dobrze związane z powierzchnią – może się kruszyć, albo odspajać.

Niekiedy konieczne jest również usunięcie starego uszczelniacza. Większą część niepotrzebnego wypełnienia wycinamy za pomocą ostrego noża, starając się, by na powierzchni płytek czy ceramiki zostawić jak najcieńszą warstwę. Pozostałość najlepiej usunąć przy pomocy przeznaczonych do tego specjalistycznych środków chemicznych (np. SILI KILL). Mechaniczne usuwanie może bowiem spowodować uszkodzenie powierzchni okładziny lub elementów wyposażenia. Zaletą takich preparatów jest łatwość użycia. Płyn wystarczy nałożyć na resztki silikonu, odczekać 20-30 minut, wytrzeć , a następnie przemyć całość wodą.

Taśma zabezpieczająca

Przestrzeń wzdłuż szczeliny, który chcemy wypełnić silikonem dobrze jest zabezpieczyć taśmą. Dzięki temu łatwiej nam będzie precyzyjnie nałożyć silikon. Uważajmy tylko, żeby taśma nie weszła do samej szczeliny, bo usuwając ją, moglibyśmy zniszczyć wypełnienie.

Nakładanie silikonu

Czas na nałożenie silikonu. Końcówkę kartusza trzeba odciąć pod kątem 45° i umieszczamy go w pistolecie. Aplikując silikon pamiętać należy, aby nakładać go równomiernym, ciągłym ruchem, co pozwoli uzyskać szczelne wypełnienie i nie pozostawi żadnych wolnych przestrzeni.

Po nałożeniu wypełnienia, fugę na całej długości trzeba wygładzić. W ten sposób usuniemy ewentualne pęcherzyki powietrza i drobne niedociągnięcia. Można to zrobić za pomocą specjalnej szpachelki, zaokrąglonego przedmiotu lub nawet palca zwilżonego lekko wodą. Warunek jest taki, by zrobić to tuż po aplikacji, gdyż uszczelniacze schną dość szybko. Poprawnie wykonana silikonowa fuga nie może być zbyt wypukła, ani zbyt wklęsła. Powinna natomiast ułatwiać spływanie wody tak, aby nie gromadziła się ona w załamaniach. Mogłoby to z czasem zniszczyć strukturę uszczelnienia i wypłukać z preparatu środki pleśnio- i grzybobójcze.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl