Grzyb na ścianie - jak go usunąć?

Akcja specjalna "Mieszkaj zdrowo" Śnieżka
Salon czy sypialnia to także pomieszczenie, w którym może pojawić się grzyb.
Salon czy sypialnia to także pomieszczenie, w którym może pojawić się grzyb. Shutterstock/Śnieżka
W pomieszczeniach, w których występuje duża wilgoć takich jak łazienka czy kuchnia (a czasami nawet w sypialni czy w salonie) może pojawić się grzyb…podpowiadamy co wtedy zrobić.

Oprócz wilgoci pojawienie się grzyba na ścianie jest wynikiem zaniedbań i błędów w konstrukcji budynku. Pojawienie się tzw. mostków termicznych powoduje punktowe wychładzanie, wówczas temperatura ściany się obniża i zostaje przekroczona temperatura skraplania się pary wodnej. Czego efektem jest grzyb w takich pomieszczeniach jak salon czy sypialnia.

Grzyba na ścianie należy się pozbyć szybko – oprócz tego, że szpeci wnętrze to i jest niezdrowy dla naszego organizmu. Grzyby, jakie rozwijają się w naszych domach, to patogenne i toksynotwórcze gatunki, które w sprzyjających warunkach tworzą liczne kolonie, będące jednym z największych źródeł skażenia powietrza. To z kolei powoduje liczne schorzenia i alergie.

Jak pozbyć się grzyba – krok 1

Na sam początek należy określić i usunąć przyczyny powstania grzyba na ścianie, to jest kluczowa kwestia. Do najczęstszych przyczyn powstawania pleśni zalicza się:

  • zła wentylacja,
  • zalania wynikające z nieszczelności dachu,
  • zalania wynikające ze złej instalacji,
  • przesiąkanie wilgoci z ziemi z powodów złej izolacji (wilgoć kapilarna),
  • mostki termiczne.

Jak postępować w przypadku pojawienia się grzyba na ścianie:

  • częste wietrzenie pomieszczenia,
  • instalacja nawiewników okiennych bądź ściennych,
  • instalacja wentylacji mechanicznej,
  • osuszanie wnętrza za pomocą elektrycznych osuszaczy powietrza.

Właściwe ustalenie przyczyn powstania grzyba i skuteczne usunięcie ich to najważniejszy krok w skutecznym pozbyciu się grzyba ze ścian.

Krok 2 – usunięcie grzyba

To jaką metodę usunięcia grzyba/pleśni zastosujemy zależy od tego jak głęboko już jest zakorzeniony. W przypadku niewielkiego przeniknięcia w ściany wystarczy nanieść odpowiedni preparat grzybobójczy (np. FOVEO TECH RG10 Preparat grzybo - glonobójczy). Pozbędzie się on skutecznie wykwitów. Natomiast kiedy pleśń/grzyb wniknął głęboko w mur, a farba zaczęła się łuszczyć, musimy ją także usunąć.
Jeśli grzybnia wniknęła głębiej w strukturę tynku, czeka nas większy remont. Tynk należy skuć w miejscach pojawienia się grzyba ze sporym zapasem (ok. 1 metra). Następnie należy użyć kilkukrotnie preparatu grzybobójczego (np. środkiem FOVEO TECH RG10 Preparat grzybo - glonobójczy).

Lekkie zniszczenia ściany.
Lekkie zniszczenia ściany. Shutterstock/Śnieżka
Przy głębszym wniknięciu grzyba w ścianę czeka nas większy remont.
Przy głębszym wniknięciu grzyba w ścianę czeka nas większy remont. Shutterstock/Śnieżka

Krok 3 – naprawienie miejsca

Po dokładnym zabezpieczeniu środkami grzybobójczymi i położeniu nowego tynku, miejsce to należy pomalować. Najlepiej do tego użyć specjalnej farby do pomieszczeń o podwyższonej wilgoci. Taka farba pomaga eliminować nadmierną ilość patogennych (tj. wywołujących choroby) bakterii i grzybów.

Po nałożeniu tynku należy pomalować ścianę odpowiednim preparatem .
Po nałożeniu tynku należy pomalować ścianę odpowiednim preparatem . Shutterstock/Śnieżka

Porada

Do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności najlepiej jest użyć odpowiedniej farby. Zabieg ten zminimalizuje ryzyko ponownie pojawienia się grzyba. Do takich należy biostatyczna farba Śnieżka Kuchnia-łazienka. Dzięki innowacyjnej technologii SILVER FORMULA pomaga ona eliminować nadmierną ilość patogennych (tj. wywołujących choroby) bakterii i grzybów. Dzięki zastosowaniu czystego srebra farba posiada właściwości biobójcze, które zostały udowodnione laboratoryjnie w trakcie badań przeprowadzonych przez POCH S.A. w Gliwicach pod kątem właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybicznych i przeciwdrożdżakowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl