Jak usunąć grzyb i pleśń ze ścian

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Główną przyczyną pojawienie się pleśni jest nadmierna wilgoć, wynikająca m.in. ze złej wentylacji, zbyt szczelnych okien, albo nieodpowiednio ocieplonych ścian.
Główną przyczyną pojawienie się pleśni jest nadmierna wilgoć, wynikająca m.in. ze złej wentylacji, zbyt szczelnych okien, albo nieodpowiednio ocieplonych ścian. Przemysław Świderski
Grzyby oraz pleśń lubią atakować nasze domy szczególnie zimą, a wraz z wiosennymi porządkami zabieramy się za ich usuwanie. Zielone plamy, ciemny nalot i nieprzyjemny zapach nie tylko niszczą ściany w domu, ale też źle wpływają na nasze zdrowie. Działają toksycznie na organizm, powodują uczulenia, a także są przyczyną infekcji górnych dróg oddechowych.  

Skąd się biorą grzyby na ścianie?

Rozwojowi pleśni i grzybów sprzyja wilgoć i słaba wentylacja pomieszczeń. Grzyby często pojawiają się w okresie zimowym, kiedy to w obawie przed zimnem rzadziej wietrzymy nasze mieszkania. Podwyższona temperatura i wilgotność wewnątrz pomieszczenia tworzą doskonałe warunki do  rozwoju grzybów i pleśni. Wilgoć osadzona na ścianach w połączeniu z kurzem i roztoczami to świetna pożywka dla tych nieproszonych gości. Warto jednak pamiętać, że przyczyną tego problemu mogą być też zaniedbania budowlane, np. nieprawidłowo wykonana izolacja budynku lub nieszczelność dachu.

Pamiętajmy, że na zwiększenie poziomu wilgotności w naszych domach i mieszkaniach ma wpływ bardzo wiele czynników – zbyt szczelne okna, codzienne gotowanie bez odpowiedniej wentylacji, czy suszenie prania w pomieszczeniu niewentylowanym. Zdaniem ekspertów poziom wilgotności w mieszkaniu powinien się wahać pomiędzy 45-55%. W mieszkaniach, które szczególnie narażone są na zwiększone zawilgocenie warto dbać o częste wietrzenie, a jeśli to nie wystarcza - możemy zastanowić się na kupnem osuszacza lub czujnika wilgoci.

Jak walczyć z grzybem na ścianie?

Wraz z pierwszymi dniami wiosny często robimy porządki, czy decydujemy się na remont. To świetna okazja, aby trwale usunąć grzyby i pleśń ze ścian naszych mieszkań. Często jednak przypomina to  syzyfową pracę – problem wraca mimo sporego nakładu kosztów i energii. Dlatego, aby skutecznie zwalczać grzyby i pleśń konieczne jest właściwe rozpoznanie przyczyny ich powstania. Należy przede wszystkim sprawdzić wentylację w pomieszczeniu, w którym pojawił się grzyb. Jeśli nie mamy zapewnionej prawidłowej cyrkulacji powietrza, należy ją zapewnić, np. poprzez montaż okien z funkcją rozszczelnienia. Pęknięta rynna lub problemy z izolacją mogą być bezpośrednią przyczyną pleśni. Jeśli zlekceważymy takie usterki, to jest niemal pewne, że grzyb lub pleśń znów zagoszczą w naszym domu.

Dopiero po poprawieniu wentylacji lub usunięciu usterek rynny, dachu czy izolacji możemy zająć się likwidacją samego grzyba.
Najpierw trzeba go usunąć wraz z tynkiem ze ściany. Najlepiej nieco większą powierzchnię niż sama pleśń, czy grzyb. Powierzchnię oczyszczoną z grzyba i pleśni należy następnie zabezpieczyć specjalnie przeznaczonym do tego preparatem do usuwania mchów i porostów – mówi Jacek Grabarczyk, ekspert z internetowego marketu budowlanego StukPuk.pl. Warto wiedzieć, że są to niebezpieczne środki chemiczne, dlatego w trakcie pracy z nimi trzeba pamiętać o ochronie skóry i oczu, a także o odpowiednim wywietrzeniu pomieszczenia, w którym je stosujemy.
Do pomalowania ściany, na której wcześniej pojawiły się grzyb i pleśń, powinniśmy użyć specjalnej farby z substancją grzybobójczą, która uniemożliwi rozwój pleśni. Może to być również farba ograniczająca wchłanianie wilgoci, taka jaką stosuje się w kuchni, czy łazience – dodaje Grabarczyk.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl