Skąd się biorą grzyby na ścianie?
Rozwojowi pleśni i grzybów sprzyja wilgoć i słaba wentylacja pomieszczeń. Grzyby często pojawiają się w okresie zimowym, kiedy to w obawie przed zimnem rzadziej wietrzymy nasze mieszkania. Podwyższona temperatura i wilgotność wewnątrz pomieszczenia tworzą doskonałe warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Wilgoć osadzona na ścianach w połączeniu z kurzem i roztoczami to świetna pożywka dla tych nieproszonych gości. Warto jednak pamiętać, że przyczyną tego problemu mogą być też zaniedbania budowlane, np. nieprawidłowo wykonana izolacja budynku lub nieszczelność dachu.
Pamiętajmy, że na zwiększenie poziomu wilgotności w naszych domach i mieszkaniach ma wpływ bardzo wiele czynników – zbyt szczelne okna, codzienne gotowanie bez odpowiedniej wentylacji, czy suszenie prania w pomieszczeniu niewentylowanym. Zdaniem ekspertów poziom wilgotności w mieszkaniu powinien się wahać pomiędzy 45-55%. W mieszkaniach, które szczególnie narażone są na zwiększone zawilgocenie warto dbać o częste wietrzenie, a jeśli to nie wystarcza - możemy zastanowić się na kupnem osuszacza lub czujnika wilgoci.
Jak walczyć z grzybem na ścianie?
Wraz z pierwszymi dniami wiosny często robimy porządki, czy decydujemy się na remont. To świetna okazja, aby trwale usunąć grzyby i pleśń ze ścian naszych mieszkań. Często jednak przypomina to syzyfową pracę – problem wraca mimo sporego nakładu kosztów i energii. Dlatego, aby skutecznie zwalczać grzyby i pleśń konieczne jest właściwe rozpoznanie przyczyny ich powstania. Należy przede wszystkim sprawdzić wentylację w pomieszczeniu, w którym pojawił się grzyb. Jeśli nie mamy zapewnionej prawidłowej cyrkulacji powietrza, należy ją zapewnić, np. poprzez montaż okien z funkcją rozszczelnienia. Pęknięta rynna lub problemy z izolacją mogą być bezpośrednią przyczyną pleśni. Jeśli zlekceważymy takie usterki, to jest niemal pewne, że grzyb lub pleśń znów zagoszczą w naszym domu.
Dopiero po poprawieniu wentylacji lub usunięciu usterek rynny, dachu czy izolacji możemy zająć się likwidacją samego grzyba.
– Najpierw trzeba go usunąć wraz z tynkiem ze ściany. Najlepiej nieco większą powierzchnię niż sama pleśń, czy grzyb. Powierzchnię oczyszczoną z grzyba i pleśni należy następnie zabezpieczyć specjalnie przeznaczonym do tego preparatem do usuwania mchów i porostów – mówi Jacek Grabarczyk, ekspert z internetowego marketu budowlanego StukPuk.pl. Warto wiedzieć, że są to niebezpieczne środki chemiczne, dlatego w trakcie pracy z nimi trzeba pamiętać o ochronie skóry i oczu, a także o odpowiednim wywietrzeniu pomieszczenia, w którym je stosujemy.
– Do pomalowania ściany, na której wcześniej pojawiły się grzyb i pleśń, powinniśmy użyć specjalnej farby z substancją grzybobójczą, która uniemożliwi rozwój pleśni. Może to być również farba ograniczająca wchłanianie wilgoci, taka jaką stosuje się w kuchni, czy łazience – dodaje Grabarczyk.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Tak wygląda teraz Katherine Kelly Lang, czyli Brooke z serialu "Moda na sukces"
- Te długi się nie przedawniają. Oto lista długów, które się nie przeterminują
- Tak w młodości wyglądała Magda Gessler. Była prawdziwą pięknością [zdjęcia]
- Tak mieszka Grażyna Szapołowska. GALERIA ZDJĘĆ. Piękny dom otoczony ogrodem
Polecane oferty
kup teraz

Ideal Lux Le Roy 73439
Lampa stołowa Le Roy TL1 Small 073439 Ideal Lux De…
kup teraz

Ideal Lux Lampka Nocna Led Okrągła Biała Cerchio Tl (1000112092)
Lampa stołowa CERCHIO TL sprawdzi się w pomieszcze…
kup teraz

Zuma Line Adana (5525BK)
Lampa stołowa ADANAKolekcja lamp stołowych ADANA t…
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE