Czym pomalować ściany z grzybem, plamami i zaciekami

Akcja specjalna "Mieszkaj zdrowo" Śnieżka
Są sytuacje, kiedy zwykła farba nie wystarczy, żeby dobrze pomalować ściany. Wtedy trzeba sięgnąć po farby i preparaty do zadań specjalnych.
Są sytuacje, kiedy zwykła farba nie wystarczy, żeby dobrze pomalować ściany. Wtedy trzeba sięgnąć po farby i preparaty do zadań specjalnych. Śnieżka
Malowanie ścian to prosty i skuteczny sposób na odświeżenie wnętrza. Są jednak sytuacje, kiedy na naszych ścianach pojawił się grzyb, plamy lub zacieki. Wtedy zwykła farba nie wystarczy.

Pleśń i grzyb na ścianie

Pleśń i grzyb na ścianach manifestują się w postaci ciemnym plamek i wykwitów. Wyglądają one brzydko, ale co gorsza – szkodzą zdrowiu. W dodatku walka z pleśnią i grzybami nie może być „objawowa” – samo zamalowanie plam nic nie da, a w dodatku grzyby na ścianę „wyjdą” znowu. Zwalczanie pleśni i grzybów trzeba zacząć od usunięcia ich przyczyny. A tą jest nadmierna wilgoć, którą z kolei powoduje: m.in. nieodpowiednia wentylacja, zalanie mieszkania (przez sąsiadów lub nieszczelny dach) nieszczelna instalacja, niewłaściwa izolacja budynku, przemarzające ściany. To właśnie od usunięcia tych pierwotnych przyczyń występowania grzybów i pleśni, musimy zacząć walkę z nimi.
Nie zawsze jest to łatwe, ale jest naprawdę niezbędne, żeby pozbyć się pleśni ze ścian skuteczne.

Czym pomalować ścianę zaatakowaną przez pleśń i grzyb

Kiedy już uporamy się z przyczyną powstawania grzybów i pleśni, możemy przystąpić do nadania naszym ścianom odpowiedniego wyglądu. Trzeba sobie zdawać sprawę, że grzyb może występować nie tylko na powierzchni ściany, ale także tkwić głębiej – do takich sytuacji dochodzi w przypadku długotrwałego zawilgocenia. Czym i jak malować ściany, dotknięte grzybem?
Właściwą metodę dobieramy tu w zależności od tego, jak głęboko sięga grzyb – tłumaczy Dariusz Wróbel, Specjalista ds. Szkoleń Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA – Jeśli jest ono powierzchniowe, z powodzeniem poradzimy sobie z nim samodzielnie, wykorzystując przeznaczone do tego specjalistyczne preparaty – dodaje ekspert.
Pomocne w walce z grzybami i pleśnią są specjalistyczne preparaty grzybo- i glonobójcze (np. Foveo Tech RG 10). Preparat wnika w podłoże, wszelkie zakamarki i pory ściany, dzięki czemu zwalcza nie tylko wykwity na powierzchni, ale też ogniska grzyba w ścianie. Można go stosować na różne powierzchnie (z wyjątkiem drewnianych). Środek grzybobójczy nanosi się na ścianę pędzlem lub wałkiem – trzeba zwrócić uwagę, żeby cała zagrzybiona powierzchnia została zwilżona. Następnie trzeba odczekać co najmniej 6 godzin, ścianę trzeba dobrze wyszorować i zmyć czystą wodą (może być konieczne powtórzenie tych czynności).
Jeśli grzyb wniknął w ścianę głęboko, konieczne będzie skucie tynku (nie tylko w miejscu wykwitów, ale też w promieniu od metra od nich). Następnie powierzchnię trzeba zabezpieczyć kilkoma warstwami preparatu grzybobójczego i dopiero otynkować ścianę.

Czym pomalować ścianę z plamami i zaciekami

Zdarza się, że na ścianach pojawiają się zacieki i rdzawe plamy (np. po zalaniu ściany). Niestety zamalowanie ich zwykłą farbą, szczególnie jasną, nie zawsze jest możliwe – pomimo nanoszenia kolejnych warstw farby, rdzawe plamy będą „wychodzić” na powierzchnię. Pewnym rozwiązaniem jest zastosowanie ciemnym kolorów, które skuteczniej zasłonią plamę. To jednak dość poważne ograniczenie aranżacyjne. Jeśli chcemy móc pomalować ścianę z zaciekami na dowolny kolor, musimy sięgnąć po specjalną farbę zacieki-plamy (np. Śnieżka). Farba może być stosowana jako podkład, który skutecznie „odetnie” trudne zanieczyszczenie lub jako farba ochronno-dekoracyjna (farba jest dostępna w kolorze białym, ale bez problemu można ją barwić pastą koloryzującą).

Farby do kuchni i łazienek

Kuchnie i łazienki to pomieszczenia specyficzne – nie dość, że panuje w nich podwyższona wilgotność i temperatura, to łatwo o różne zabrudzenia. A jednocześnie – utrzymanie higieny jest wyjątkowo ważne. Dlatego do ścian w kuchni i łazience warto wybrać specjalistyczną farbę, przeznaczoną do właśnie tych pomieszczeń. Dobrym rozwiązaniem są farby zawierające czyste srebro, które działa biobójczo przez cały okres istnienia powłoki malarskiej. Inne ważne cechy, które powinna mieć farba do kuchni i łazienek to podwyższona odporność na wilgoć oraz wytrzymałość na szorowanie i zmywanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl