Malowanie elewacji domu – na to zwróć uwagę

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Malowanie elewacji można wykonać samodzielnie, trzeba jednak przestrzegać kilku zasad.
Malowanie elewacji można wykonać samodzielnie, trzeba jednak przestrzegać kilku zasad. DmitryKalinovsky - 123RF
Malowanie elewacji domu nie jest skomplikowane, jednak zanim do niego przystąpimy, musimy wziąć pod uwagę kilka elementów. Pozwoli nam to uniknąć błędów.

Przed malowaniem elewacji – przygotuj podłoże

Jakość powłoki, jaką stworzy farba, w bardzo dużej mierze zależy od podłoża. Nawet najlepsza farba nie będzie wyglądała dobrze, ani nie będzie trwała, jeśli nie zadbamy o przygotowanie podłoża. Nie jest trudne – podłoże pod farbę elewacyjną (i każdą inną) musi być suche i czyste – bez kurzu, zanieczyszczeń, glonów itp. substancji zmniejszających przyczepność.

Musimy też zadbać o to, żeby powierzchnia była jednorodna i równa – jeśli występują w niej jakieś ubytki, pęknięcia lub nierówności, trzeba je uzupełnić i wyrównać. Przed malowaniem elewacji trzeba też zagruntować podłoże.

Jak wybrać farbę do malowania elewacji

Farb do malowania elewacji jest całe mnóstwo. O ile wybór rozwiązań kolorystycznych zależy w dużej mierze od naszego gustu (weźmy też pod uwagę wygląd domów w okolicy), o tyle jest kilka elementów, na które trzeba zwrócić uwagę.

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że każdy produkt ma określoną specyfikację techniczną i jest przeznaczony do konkretnych zastosowań i warunków. Wybierając farbę elewacyjną lub tynk, zwróćmy uwagę na to, do jakich podłoży jest przeznaczona – ważne jest to, czy malujemy nową powierzchnię, czy już malowaną, jaki jest tynk (cementowe, cementowo-wapienne) lub ściana (beton, cegła, pustaki ceramiczne czy silikaty).

Malowanie elewacji a pogoda

Z malowania elewacji zrezygnujmy w przypadku złej pogody – deszczu, wiatru, ale także silnego i bezpośredniego nasłonecznienia. Takie warunki wpłyną negatywnie na jakość powstałej powłoki. Z kolei malowanie elewacji przy niższej temperaturze i podwyższonej wilgotności wydłuży czas schnięcia farby.

Warto też uważać wybierając farbę elewacyjną w ciemnym kolorze. Ciemne farby elewacyjne bardziej absorbują promieniowanie słoneczne - szybciej i mocniej nagrzewają się. Może to powodować pękanie powłoki.

Uwaga na odcienie farb elewacyjnych

Teoretycznie jedna farba jednego producenta powinna gwarantować uzyskanie jednolitego koloru na całej malowanej powierzchni. W rzeczywistości jednak, na efekt końcowy malowania, wpływają różne czynniki, co może skutkować powstaniem różnych odcieni.

Dlatego kupując farbę, sprawdźmy, czy wszystkie pojemniki pochodzą z tej samej partii produkcyjnej. Pamiętajmy też, że powierzchnie, które stanowią jakąś całość powinno się malować w sposób ciągły.
Warto wiedzieć, że jeśli fragmenty ścian mają różną fakturę, to mogą sprawiać wrażenie, jakby różniły się odcieniami.

Warto wiedzieć:Jak sprawdzić farbę elewacyjną wykonując test kropli

Bezpieczeństwo podczas malowania elewacji

Malowanie elewacji wiąże się z pracą na wysokości – nie lekceważmy zasad bezpieczeństwa. Malując elewację musimy zadbać o solidne i stabilne rusztowanie lub drabinę. Przyda się także odzież ochronna, rękawice robocze i porządne buty. I jeszcze jedno – jeśli nie czujecie się na siłach, wynajmijcie ekipę, która pomaluje elewację Waszego domu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl