Tapetowanie ścian. Poradnik krok po kroku

Renata Piecha
Tapeta na ścianie może zupełnie odmienić pomieszczenie. A jej układanie wcale nie jest trudne.
Tapeta na ścianie może zupełnie odmienić pomieszczenie. A jej układanie wcale nie jest trudne. 123RF
Tapetowanie ścian jest na tyle nieskomplikowaną pracą dekoracyjną, że każdy z powodzeniem może wykonać ją we własnym zakresie. Wystarczy kilka godzin wolnego czasu, niewielka doza cierpliwości i podstawowa wiedza jak prawidłowo układać tapety, by uzyskana powłoka była estetyczna i trwała.

Ile potrzebujemy tapety? Mierzymy i liczymy

Tapetowanie pomieszczenia trzeba zacząć od pomiarów i obliczeń pozwalających ustalić ile tapety kupić. Będziemy potrzebować następujących danych:

  • długość i wysokość ścian w pomieszczeniu,
  • szerokość wnętrza,
  • całkowita długość ścian w pomieszczeniu
  • długość i szerokość rolki tapety.

Przyda się zatem metrówka do pomiarów oraz kartka i długopis do notowania wyników. Na początek mierzymy długość i szerokość pomieszczenia. Oba parametry sumujemy i mnożymy przez dwa, otrzymując tym samym całkowitą długość ścian w pomieszczeniu. Aby ustalić ile będzie potrzebnych pasów tapety, całkowitą długość ścian dzielimy przez szerokość rolki wybranej okładziny. Następnie do wysokości pomieszczenia dodajemy 6 cm jako niezbędny naddatek i przez otrzymany wynik dzielimy długość jednej rolki tapety, dowiadując się w ten sposób ile pasów tapety otrzymamy z jednej rolki.

Przykładowo - najczęściej sprzedawane są rolki zawierające 10 m tapety, zatem dla pomieszczenia o wysokości 2,3 metra otrzymamy 4 pasy i zostanie niewielki ścinek materiału. Wcześniej obliczyliśmy już liczbę pasów potrzebnych do wytapetowania całego pomieszczenia, zatem teraz, wiedząc jak dużo ich otrzymamy z jednej rolki, łatwo ustalić ile będziemy potrzebować rolek. Wiedząc np. że z jednej rolki otrzymamy 4 pasy, dzielimy wcześniej obliczoną ilość pasów dla całego pomieszczenia przez 4 i już ustaliliśmy ile rolek tapety kupić.

Będąc w sklepie najlepiej kupić o jedną rolkę więcej. Przyda się na wypadek poprawek lub nieprzewidzianego wypadku podczas klejenia. Kupując tapety warto zadbać, by wszystkie rolki przeznaczone do dekoracji jednego wnętrza pochodziły z tej samej serii. Często bowiem te same tapety, jednak z różnych serii, w widoczny sposób różnią się odcieniem.

Przygotowanie podłoża pod tapetę

Najpierw odkręcamy wszystkie gniazdka i kontakty elektryczne. Pamiętajmy, że tapety warto kłaść jedynie na suche, czyste, odkurzone i gładkie podłoża. W innym wypadku tapetowanie szybko trzeba będzie powtarzać. Stare farby lub tapety należy zatem zeskrobać ze ścian. Najłatwiej stare powłoki namaczać ciepłą wodą i usuwać przy pomocy szpachli o zaokrąglonych brzegach. Następnie ewentualne nierówności trzeba zeszlifować, a ubytki uzupełnić szpachlami wyrównującymi.

Po wyrównaniu podłoża należy zmyć je ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub mydła malarskiego. Po wyschnięciu ścian warto je zagruntować. Przy klejeniu tapet istotne jest, by podłoże nie wchłaniało wilgoci, zatem teoretycznie gruntowania nie wymagają ściany z materiałów o niskiej nasiąkliwości, jednak w praktyce zagruntować warto każdą tapetowaną nawierzchnię, gdyż wzmacnia to warstwę okładziny. Obowiązkowo gruntowania wymagają podłoża z płyt gipsowo-kartonowych. Można zastosować specjalne grunty do tapetowania lub użyć rozcieńczonego wodą, w proporcjach zalecanych przez producenta, kleju do tapet.

Tapet nie należy układać na podłoża wilgotne i w temperaturze niższej, niż 5 st. C. Kleje nie wiążą w takich warunkach prawidłowo, a ponadto istnieje ryzyko powstawania zagrzybień pod warstwą tapety.

Rodzaj kleju i sposób jego nakładania (na tapetę czy ścianę) zależy od materiału, z jakiego jest wykonana tapeta.
Rodzaj kleju i sposób jego nakładania (na tapetę czy ścianę) zależy od materiału, z jakiego jest wykonana tapeta. Bytev - pixabay.com

Jaki klej wybrać i na co go nakładać

Klejenie tapet trzeba rozpocząć od wyboru kleju odpowiedniego do rodzaju okładzin, których zamierzamy użyć. Oferta rynkowa jest obecnie bardzo szeroka, jednak warto trzymać się zasady, że jeśli układamy tapety papierowe, wybieramy klej do tapet papierowych, gdy winylowe, do winylowych itd. Istnieje też spory wybór klejów specjalistycznych przeznaczonych do stosowania na trudne podłoża, np. kleje o bardzo wysokiej przyczepności do tapetowania ścian pomalowanych na olejno. Przed zakupem tego typu produktów warto przeczytać informację na opakowaniu o zakresie zastosowań danego kleju.

Istnieją dwie podstawowe metody układania tapet: smarowanie tapety klejem, a następnie nakładanie na ścianę oraz układanie tapet na podłoża pomalowane klejem. Pierwszy sposób stosuje się dla tapet pęczniejących pod wpływem kleju - papierowych, tekstylnych, winylowych, jedwabnych oraz raufaz (tapet do malowania). Druga metoda stosowana jest w przypadku tapet na podkładzie flizelinowym, który poprawia stabilność okładziny i sprawia, że nie zmienia ona swojego wymiaru pod wpływem kleju. Takie produkty często określane są również mianem tapet na podłożu nietykalnym.

Dopasowanie wzoru tapety

Docinając, a później przyklejając tapetę, musimy też pamiętać o dopasowaniu wzoru. Istnieją wprawdzie tapety gładkie, czy np. w pionowe pasy, w przypadku których to nie jest konieczne. Jednak może się zdarzyć, że nasza tapeta ma wzór "podzielony", który będzie wyglądał dobrze dopiero po połączeniu sąsiednich brytów na ścianie. Czasem wzór układa się bez żadnego istotnego przesunięcia, wtedy wystarczy lekko dopasować sąsiadujące pasy tapety, by ich wzory pasowały. To tzw. proste dopasowanie wzoru. Niestety czasem wzór jest na tyle skomplikowany, że jego dopasowanie wymaga sporego przesunięcia. Podawana na rolkach długość przesunięcia wzoru jest tylko przybliżoną wartością i jest zmienna. Zależy od wysokości pomieszczenia (lub długości pojedynczych pasków, jeśli tapety nie kładziemy do sufitu).

To Ci się przyda

Przed rozpoczęciem pracy warto przygotować sobie wiaderko do rozmieszania kleju, pędzel o miękkim włosiu (dobrze sprawdzają się popularne ławkowce) do jego nanoszenia, gąbkę lub metalowy wałek do dociskania tapet, ostre nożyczki do przycinania okładziny oraz stabilny taboret lub drabinę.

Tapetujemy ściany

Tapetowanie zawsze rozpoczynamy od drzwi i otworów okiennych lub, na ścianach pełnych, od jednego z rogów pomieszczenia. Najpierw przycinamy tapetę do wymaganej długości i smarujemy ją dokładnie klejem. Następnie posmarowany pas okładziny trzeba złożyć stronami pokrytymi klejem do środka i zostawić na ok. 10 minut, by tapeta nasiąkła. Składając tapetę nie należy jej zaginać, aby na zgięciu nie powstał kant. Po nasiąknięciu tapety klejem nakłada się jej pas na ścianę zaczynając od góry i posuwając się w dół.

Po przyklejeniu pasa należy docisnąć tapetę do ściany i przy pomocy gąbki lub wałka dokładnie "wymasować" spod okładziny wszystkie pęcherzyki powietrza, na koniec wyrównując dół i górę tapety. Położenie okładziny na ścianie, w przypadku większości klejów, można korygować przez kilkanaście minut od ułożenia. Układając tapety z podłożem nietykalnym, przy pomocy pędzla nanosimy na ścianę pas kleju odpowiadający szerokości pasa tapety i dalej postępujemy tak samo, jak w przypadku okładzin smarowanych klejem.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl