Układnie paneli podłogowych: jak przygotować podłoże pod panele

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Im większa rozpiętość możliwej grubości układania danego rodzaju jastrychu, tym większa uniwersalność jego zastosowań.
Im większa rozpiętość możliwej grubości układania danego rodzaju jastrychu, tym większa uniwersalność jego zastosowań. Weber
Układanie paneli podłogowych jest szybkie, wygodne i nieskomplikowane. Jednak, żeby podłoga dobrze służyła przez długie lata nie wystarczy dobrze położyć wierzchnią warstwę. Równie ważne jest przygotowanie podłoża.

Przygotowanie podłoża pod podłogę z paneli

Przygotowanie podłoża pod podłogę z paneli również nie powinno przysporzyć nam problemów. Jakie powinno być podłoże pod panele (i każdą inną posadzkę)? Przede wszystkim – równe. Tylko takie podłoże zapobiegnie powstawaniu odkształceń, czy mikropęknięć materiału wykończeniowego.

Równe podłoże pod panele sprawi, że podłoga nie będzie się odkształcać.
Równe podłoże pod panele sprawi, że podłoga nie będzie się odkształcać. ARSANIT

Do stworzenia podłogi o równym poziomie służą masy samopoziomujące. Są to specjalne mieszanki cementów oraz wypełniaczy mineralnych, które dzięki swoim właściwościom pozwalają na łatwe wyrównanie powierzchni. Powstała w ten sposób warstwa jest równa, gładka oraz cienka – nie musimy się więc martwić, że poziom podłogi znacząco się podwyższy.
Przed zastosowaniem masy samopoziomującej trzeba staranie oczyścić podłoże ze wszelkich wystających i luźnych elementów, a także pozbyć się ewentualnych tłustych plam z olejów czy wosków. Podłoże musi być także suche. Przed wylaniem masy samopoziomującej warto zastosować też środek gruntujący, który zmniejszy chłonność podłoża i ułatwi równomierne rozprowadzenie masy.
Nie zapominajmy o wykonaniu dylatacji (niewielkich szczelin, które zapobiegają odkształceniom). Należy je zrobić w progach między pomieszczeniami oraz w miejscach styku z elementami pionowymi. – wyjaśnia Radosław Marciniec, technolog firmy Arsanit.

Jak stosować masy samopoziomujące

Wałek kolczasty, który odpowietrzy wylewkę.
Wałek kolczasty, który odpowietrzy wylewkę. ARSANIT

Masę samopoziomującą należy zmieszać z wodą (zgodnie z zaleceniami producenta, podanymi na opakowaniu), a następnie – wylać na podłogę. Można to zrobić na dwa sposoby – ręcznie (np. z wiadra), albo korzystając z agregatu maszynowego. Następnie należy odpowietrzyć wylewkę, przesuwając specjalny wałek kolczasty wolno i dokładnie wzdłuż i w poprzek pomieszczenia.

Potem należy już tylko pozwolić wylewce wyschnąć. Ważną sprawą jest zapewnienie odpowiednich warunków schnięcia, czyli utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu (trzeba uważać na nasłonecznienie, czy przeciągi – jeśli wystąpią różnice temperatur, wylewka może popękać). Jak długo schnie wylewka z masy samopoziomującej?
Niektóre z wyrobów pozwalają na ruch pieszy już po 4 godzinach, nie wymagając przy tym dodatkowych nakładów pracy. Jeżeli decydujemy się na podłogę z paneli, powinniśmy odczekać minimum 7 dni, aby przystąpić do dalszego działania – radzi Radosław Marciniec.

Podkłady pod panele podłogowe

Wybór odpowiedniego podkładu pod podłogę z paneli to kolejny etap prac. To właśnie podkłady pomogą nam w idealnym „dopasowaniu” paneli do podłoża. I co nie mniej ważne – zapewnią izolację termiczną i akustyczną podłogi. W przypadku paneli ta ostatnia ma szczególne znaczenie.
Jaki podkład zastosować pod podłogę z paneli? Do wyboru mamy produkty naturalne, takie jak korek czy tektura falista oraz sztuczne, m.in. wyroby polistyrenowe czy polietylenowe pianki. Niestety, każdy z nich ma swoje ograniczenia. Przykładowo, stosunkowo tania pianka dość szybko traci swoje właściwości i po pewnym czasie przestanie pełnić funkcje izolacyjne. Przy wyborze podkładu nie sugerujmy się więc tylko ceną, ale przede wszystkim funkcją (ochroną akustyczną lub termiczną) oraz trwałością (wymiana materiału umieszczonego pod posadzką jest naprawdę kłopotliwa); co do zastosowania podkładu warto też skorzystać z rekomendacji producenta paneli.

Uwaga: przed położeniem podkładu, należy zastosować folię paroizolacyjną, zabezpieczającą przed wilgocią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl