Malowanie mieszkania zimą – jak to zrobić dobrze

Katarzyna Laszczak
Malując ściany zimą musimy zadbać o właściwą temperaturę oraz wilgotność powietrza.
Malując ściany zimą musimy zadbać o właściwą temperaturę oraz wilgotność powietrza. Dekoral
Malowanie mieszkania zimą to nieco większe wyzwanie niż latem. Podpowiadamy, jak się z nim uporać, żeby przebiegało sprawnie.

Przeważnie remont i malowanie mieszkania przeprowadzamy latem. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie. Jednak zdarza się, że za malowanie musimy wziąć się w okresie zimowym. Bez względu na to, co stoi za zimowym remontem, musimy uwzględnić specyficzną temperaturę i wilgotność panującą w tym okresie.

Wybór farby do malowania zimą

Obecnie farby większość farb do ścian nie ma nieprzyjemnego zapachu, nie ma więc problemu z przebywaniem w świeżo malowanych pomieszczeniach. Pamiętajmy jednak, że podczas zimowego malowania nie będziemy mogli długo i intensywnie wietrzyć pomieszczeń. Długotrwałe otwarcie okien zbyt wychłodzi pomieszczenie i spowoduje, że farba nie będzie dobrze schła. Dlatego wybierzmy farbę o jak najniższej zawartości związków lotnych (LZO), które przy zamkniętych oknach mogłyby być szkodliwe.

Odpowiednia temperatura i wilgotność do malowania

Z odpowiednią farbą możemy malować mieszkanie bez przeszkód, ale uwaga – dotyczy to pomieszczeń ogrzewanych. Jeśli ogrzewania nie ma, albo mamy problem z przemarzającymi ścianami, z malowaniem lepiej poczekać do wiosny.
Pamiętajmy też, że farbom nie służy nie tylko zbyt niska, ale też zbyt wysoka temperatura. Informację o tym, w jakiej temperaturze możemy stosować dany produkt, znajdziemy na jego opakowaniu (dotyczy to zarówno temperatury powietrza, jak i podłoża). Najczęściej jest to od 10 do 30ºC.

Jeśli będzie zbyt zimno, farba będzie schnąć dłużej, a w konsekwencji – będzie się łuszczyć. Natomiast jeśli temperatura będzie zbyt wysoka, farba wyschnie zbyt szybko i na ścianie powstaną brzydkie smugi. Ten problem dotyczy szczególnie okolic kaloryferów. Dlatego zaleca się, żeby przed malowaniem pomieszczenie dobrze nagrzać, a potem grzejniki zakręcić.
Ważna jest także wilgotność powietrza podczas malowania. Optymalna wynosi ok. 70%. Jeśli powietrze będzie zbyt suche, farba może za szybko wysychać, natomiast przy zbyt dużym poziomie wilgoci – nie wyschnie dobrze.

Jak malować ściany

Pamiętajmy też o tym, że ściany do malowania powinny być przygotowane – to jest niezależne od pory roku. Stare, łuszczące się powłoki malarskie musimy usunąć, a ściana powinna być czysta i sucha, nie powinno też być na niej spękań, kurzu, czy pyłu.

Malując, szczególnie kolorowymi farbami, używajmy jednego rodzaju narzędzia (wałka lub pędzla), starajmy się także równomiernie i starannie nanosić farbę. Warto pamięta również o tym, żeby ostatnie pociągnięcie wałkiem lub pędzlem prowadzić w jednym kierunku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl