Malowanie ścian – jak uniknąć błędów przy malowaniu

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Ściany mieszkania możemy pomalować samodzielnie. Warto jednak przestrzegać kilku zasad, które ułatwią nam pracę i sprawią, że ściana będzie naprawdę dobrze pomalowana.
Ściany mieszkania możemy pomalować samodzielnie. Warto jednak przestrzegać kilku zasad, które ułatwią nam pracę i sprawią, że ściana będzie naprawdę dobrze pomalowana. Malfarb
Malowanie ścian nie jest skomplikowane i spokojnie można to zrobić samodzielnie. Należy jednak uważać, by podczas malowania ścian nie popełnić błędów. Radzimy, jak ich uniknąć.

Przygotuj się do malowania ścian

Zanim zaczniemy malować ściany, musimy przygotować się do pracy. Wybór odpowiedniej farby oraz narzędzi do malowania to podstawa sukcesu.
Wybierając farbę do ścian, weźmy pod uwagę rodzaj pomieszczenia. Do malowania ścian w pokojach możemy wykorzystać farbę akrylową lub lateksową. Jednak w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak łazienka i kuchnia, wybierzmy farbę przeznaczoną właśnie do tych pomieszczeń (farby do kuchni i łazienek mają podwyższoną odporność na wilgoć i zapewniają ścianom dodatkową ochronę przed grzybami pleśniowymi; są też takie, które zapewniają dodatkową ochronę antybakteryjną).

Kolejną ważną kwestią jest wybór narzędzi malarskich – wybór pędzli i wałków jest duży i jest z czego wybierać. Do malowania dużych powierzchni, wybierzmy szeroki wałek o krótkim włosiu lub pędzel, ale zaopatrzmy się też w węższe narzędzia – przydadzą się do wygodnego pomalowania różnych załamań, czy wnęk. Do malowania sufitów, czy wyższych fragmentów ściany przyda się wałek na kiju teleskopowym. Zadbajmy też o stabilną drabinę – od niej zależy nasze bezpieczeństwo!
Oprócz tego, przed malowaniem, nie zapominajmy o zabezpieczeniu niemalowanych powierzchni oraz mebli.

_–_ Często popełnianym błędem jest niezabezpieczenie malowanego pomieszczenia. Przed otwarciem pierwszej puszki farby powinniśmy zaopatrzyć się w taśmę oraz folię malarską, którą okleimy elementy pomieszczenia, których nie planujemy malować – radzi Mariusz Szubert, Manager marki Malfarb. Dzięki temu nie będziemy musieli później usuwać zaschniętej farby z podłogi, gniazdek elektrycznych czy mebli, co jest bardzo uciążliwe, a czasem wręcz niemożliwe do wykonania. Zaopatrzmy się także w taśmę malarską, którą zabezpieczymy powierzchnie stykające się z malowaną ścianą (np. framugi drzwi i okien).

Przed malowaniem – przygotuj też ściany

To, czy farba rzeczywiście skutecznie i równomiernie pokryje ściany zależy od przygotowania powierzchni. Ściana, która ma być malowana nie może być tłusta, mokra, ani zapylona. Przed malowaniem najlepiej odpylić ścianę i przemyć ją rozcieńczonym w ciepłej wodzie płynem do mycia naczyń. Dzięki temu pozbędziemy się kurzu, pajęczyn itp. UWAGA – po umyciu musimy zostawić ścianę do wyschnięcia – nie można malować wilgotnych powierzchni.

Gruntowanie ścian – tego nie lekceważ

Przed malowaniem powinniśmy też zadbać o zagruntowanie ściany lub zastosować farbę podkładową – preparaty te wzmacniają podłoże i poprawiają jego przyczepność, a także - zmniejszają jego chłonność. Dzięki temu zużyjemy mniej farby nawierzchniowej i będzie ona lepiej związana ze ścianą, a zatem nie będzie odspajać się i odpadać. Ważne jest również to, że farba podkładowa „odetnie” kolor, na który ściana jest pomalowana obecnie – nie będzie on przebijał na nowo malowanej powierzchni.

– Przed przystąpieniem do pracy należy odpowiednio przygotować malowaną powierzchnię. Dobrze wykorzystać w tym celu grunty czy farby podkładowe. Pierwsze zapewnią nam doskonałą przyczepność farby do malowanego podłoża, warto skorzystać z nich podczas pracy na surowych podłożach oraz starych, już wymalowanych powierzchni. Farba podkładowa z kolei niweluje różnice w fakturze i barwie podłoża oraz poprawia przyczepność emulsji nawierzchniowej oraz zmniejsza jej zużycie – mówi Mariusz Szubert.

Mieszaj farbę, ale raczej jej nie rozcieńczaj

Pamiętajmy, żeby przed malowaniem bardzo dokładnie wymieszać farbę – dzięki temu będzie miała konsystencję do malowania. Farb nie powinno się rozcieńczać wodą – wyjątkiem jest sytuacja, kiedy malujemy ścianę pędzlem. Wtedy można farbę nieco rozcieńczyć, pamiętajmy jednak, żeby woda nie stanowiła więcej niż 5 procent mieszaniny.

Zaplanuj czas malowania

Jeśli bierzemy się za malowanie ścian, zastanówmy się czy będziemy mieli wystarczającą ilość czasu - podczas malowania powinniśmy się wystrzegać długich przerw w pracy. Unikajmy sytuacji, że pomalujemy np. pół ściany i dokończymy później. Kiedy farba na pomalowanym kawałku ściany wyschnie, będzie widać „łączenie” z kolejnym fragmentem.
Większość farb nanosi się w dwóch warstwach – tu musimy pamiętać, że drugą warstwę można nanosić dopiero, kiedy wyschnie pierwsza (minimalny czas, po jakim możemy powtórnie malować ścianę jest podany na opakowaniu farby, najczęściej są to 3-4 godziny).

Przestrzeganie tych zasad sprawi, że nasze ściany będą dobrze i ładnie pomalowane, a my nie będziemy musieli wykonywać zbędnej pracy lub martwić się poprawkami.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl