Jak przykleić fototapetę bez błędów?

Wojciech Lechowski
Fototapeta to ostatnio bardzo modna dekoracja ściany. Nakłada się ją w podobny sposób co tradycyjną tapetę.
Fototapeta to ostatnio bardzo modna dekoracja ściany. Nakłada się ją w podobny sposób co tradycyjną tapetę. Kratki.pl
Fototapety coraz częściej goszczą w naszych wnętrzach. Są bardzo dekoracyjne i pozwalają na osiągnięcie spektakularne efektów aranżacyjnych. Ich przyklejanie nie jest trudne i nie wymaga zatrudniania fachowców. Całość prac można przeprowadzić samodzielnie, ale najlepiej jest mieć druga osobę do pomocy. 

Ściana pokryta fototapetą to świetna baza dla nowych pomysłów na niebanalne urządzenie wnętrza. Warunkiem jest jednak równość oklejanego pola oraz prawidłowość przylegania okładziny do powierzchni. Osoby, które zetknęły się już ze sztuką tapetowania znają z pewnością problem występowania charakterystycznych pęcherzyków powietrza czy kłopoty z idealnym spasowaniem brytów. Tych trudności można uniknąć. Wszystko sprowadza się do właściwego przygotowania zarówno powierzchni pod fototapetę, jak i jej samej. Niemniej ważne jest też posiadanie odpowiednich narzędzi oraz kleju.

Fototapeta we wnętrzu – czynności przed przyklejaniem

Fototapetę można kupić w sklepie wnętrzarskim, markecie budowlanym lub zamówić ją przez internet. Ostatnia z wymienionych opcji jest kusząca ze względu na bardzo szeroki wybór wzorów i nieco niższe ceny. Jednak korzystając z niej trzeba być czujnym, gdyż podczas realizacji zamówień zdarzają się pomyłki. Zatem od razu po otrzymaniu paczki, należy ją rozpakować, rozłożyć fototapetę na czystej powierzchni i sprawdzić czy oby na pewno dotarł do nas pożądany produkt oraz czy zgadza się jego ilość i jakość.

Warto też zdawać sobie sprawę, że cyfrowy druk, który nanoszony jest na dzisiejsze fototapety może wyglądać nieco inaczej w monitorze komputera i inaczej w rzeczywistości. Dlatego też zakup tego produktu w sieci jest dość ryzykowny, choć przeważnie możliwe jest pierwotne zamówienie próbek. Ich otrzymanie kosztuje kilka – kilkanaście złotych lub jest zupełnie bezpłatne.

Jeżeli jesteśmy już pewni, że z zakupioną fototapetą wszystko jest w porządku – skompletujmy potrzebne do jej przyklejania akcesoria i narzędzia. W przypadku fototapet innych niż samoprzylepne nie obejdzie się bez kleju. Należy dobrać go do rodzaju okładziny ściennej (lateksowa lub fizelinowa). Równie przydatny może okazać się grunt do ścian, gips szpachlowy oraz mydło malarskie.

Z narzędzi niezbędny będzie szeroki pędzel do nanoszenia kleju, czysta ścierka, poziomica, ostry nożyk oraz gumowy wałek do dociskania tapet. Jeśli znasz wybór padł na fototapetę samoprzylepną – do jej układania najlepsza będzie specjalna rakla.

Do nałożenia fototapety potrzebne będą: pędzel do nanoszenia kleju, czysta ścierka, poziomica, ostry nożyk oraz gumowy wałek.
Do nałożenia fototapety potrzebne będą: pędzel do nanoszenia kleju, czysta ścierka, poziomica, ostry nożyk oraz gumowy wałek. Stux Pixabay.com

Przygotowanie podłoża pod fototapetę

Ściana pod fototapetę musi być czysta, sucha i gładka. Jeżeli na powierzchni znajdują się ubytki należy uzupełnić je gipsem szpachlowym lub masą naprawczą, a następnie całość wyszlifować. W ścianie nie może być żadnych gwoździ, wkrętów, itp.

Podłoża chłonne (np. nowe płyty gipsowo – kartonowe) wymagają zagruntowania. Do powyższego celu można użyć specjalnego środka gruntującego lub wykorzystać klej do tapet (rozcieńczony z wodą zgodnie z zaleceniami producenta).

Ściany pokryte farbą, na których planujemy układać fototapetę samoprzylepną, myjemy mydłem malarskim. Niezależnie od rodzaju fototapety – ze ścian wcześniej tapetowanych usuwamy starannie stare okładziny. Jeśli tapeta nie chce schodzić – warto potraktować ją specjalnym środkiem do namaczania. Następnie powierzchnię trzeba wyczyścić, umyć i zagruntować.

Ściana przed nałożeniem fototapety powinna być odpowiednio przygotowana.
Ściana przed nałożeniem fototapety powinna być odpowiednio przygotowana. Congerdesign Pixabay.com

Jak prawidłowo przyklejać fototapetę?

Każdą fototapetę (niezależnie od jej rodzaju) zaczyna się kleić od sufitu, przesuwając się równomiernie ku podłodze podczas dociskania okładziny do ściany. Zasadą jest też układanie fototapet w sposób fragmentaryczny (począwszy od górnej krawędzi). Gumowy wałek prowadzimy kawałek po kawałku, naprzemiennie: od środka do brzegów i z góry na dół.

Dla ułatwienia pracy dobrze jest nakreślić na ścianie pionowe linie, które wyznaczą pole przeznaczone pod oklejanie. Aby pole to było idealnie równe i efekt końcowy zadowalający, należy posłużyć się poziomicą. Klejenie zaczyna się od narożników, pozostawiając kilkucentymetrową rezerwę fototapety. Zakład pozwoli nam później dokonać korekty. Niepotrzebną resztkę będzie można odciąć za pomocą ostrego nożyka.

W miejscach występowania włączników i gniazd elektrycznych wycina się otwory. Ich wielkość powinna być taka, aby zamontowany osprzęt dokładnie je przykrył. Większość tapet przykleja się bryt do brytu (na styk, a nie na zakładkę). Jeżeli pojawiają się pęcherzyki, których gumowy wałek nie jest w stanie usunąć, można delikatnie nakłuć je igłą i ponownie docisnąć okładzinę do ściany. Podczas klejenia fototapet trzeba też pamiętać o konieczności bieżącego usuwania nadmiaru kleju. Robimy to czystą i lekko zwilżoną ściereczką.

Fototapety lateksowe, fizelinowe i samoprzylepne – jak z nimi postępować?

Najbardziej kłopotliwe w układaniu są fototapety lateksowe. W ich przypadku klejem smaruje się bowiem zarówno ścianę, jak i samą okładzinę. Trzeba uważać, aby nie zabrudzić brytów od zewnątrz. Najlepiej jest rozkładać je na specjalnym stole tapeciarskim. Nasmarowanej fototapety nie przykleja się od razu, a dopiero po upływie kilku minut. Klej musi bowiem wniknąć w strukturę materiału. Całkowite dosychanie takich fototapet na ścianie trwa około 8 godzin. Po tym czasie okładzina powinna solidnie przylegać i mocno trzymać się podłoża. Jeżeli tak nie jest, trzeba dokonać poprawek, tzn. odkleić dane fragmenty i jeszcze raz nanieść klej. Niedociągnięcia zdarzają się szczególnie na brzegach brytów, zwłaszcza gdy klej nie został rozprowadzony równomiernie lub nałożyliśmy go zbyt oszczędnie.

Łatwiejsze do przyklejenia są fototapety fizelinowe. Jeżeli mamy właśnie taki materiał, klejem wystarczy posmarować tylko samą ścianę. Do tak przygotowanego podłoża przykładamy suchą fototapetę i dociskamy ją gumowym wałkiem. Zarówno tapet fizelinowych, jak i lateksowych nie należy dociskać dłonią czy ścierką. To właśnie ten błąd jest w ogromniej mierze odpowiedzialny za powstawanie nieestetycznych pęcherzyków powietrza.

Fototapety są ogólnodostępne, można je kupić w tradycyjnym sklepie, hipermarkecie jak i w Internecie.
Fototapety są ogólnodostępne, można je kupić w tradycyjnym sklepie, hipermarkecie jak i w Internecie. Kratki.pl

Fototapet samoprzylepnych (jak zresztą wskazuje sama ich nazwa) nie smaruje się klejem. Do tradycyjnych ścian przyklejamy je na sucho. I to właśnie tutaj szczególnie przydatna będzie druga osoba do pomocy. Pracę rozpoczyna się od zdjęcia kawałka papieru podkładowego i przyłożenia górnej krawędzi fototapety do górnej krawędzi oklejanego pola. Jedna osoba przykleja i wygładza fragment po fragmencie, a druga reguluje bryt i odkleja kolejne partie warstwy zabezpieczającej. Do dociskania fototapet samoprzylepnych powinno się używać specjalnej rakli.

Jeżeli omawianym materiałem planujemy  pokryć powierzchnie szklane czy metalowe, bardziej polecanym sposobem klejenia jest tzw. metoda na mokro. Polega ona na spryskaniu czystą wodą wewnętrznej strony okleiny i oklejanego miejsca. Ewentualne pęcherzyki powietrzne usuwa się igłą. Należy pamiętać, że fototapety samoprzylepne wymagają starannego wyczyszczenia oraz dodatkowego odtłuszczenia podłoża, do którego mają być przyklejane.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl