Sufity podwieszane - zalety, wady, montaż

Wojciech Lechowski
Sufity podwieszane to popularne rozwiązanie. Dają one ciekawe możliwości aranżacyjne, szczególnie jeśli chodzi o rozmieszczenie i wykorzystanie oświetlenia.
Sufity podwieszane to popularne rozwiązanie. Dają one ciekawe możliwości aranżacyjne, szczególnie jeśli chodzi o rozmieszczenie i wykorzystanie oświetlenia. skdesign - 123RF
Sufity podwieszane, wykonywane z płyt gipsowo-kartonowych to aktualnie najlepszy sposób na ukrycie niedoskonałości stropu i zmniejszenie wysokości mieszkania. Oprócz tego, rozwiązanie to może charakteryzować się dekoracyjnością i być sposobem na urozmaicenie wnętrza bądź wydzielenie w nim określonych stref użytkowych.

Stosując odpowiednio dobrane płyty, sufit podwieszany można zamontować praktycznie w każdym wnętrzu. Chodzi jedynie o to, aby w tzw. pomieszczeniach wilgotnych stosować płyty wodoodporne. Na rynku handlowym występują one w kolorze zielonym. Dodatkowym krokiem do osiągnięcia prawidłowego efektu końcowego jest wybór odpowiedniego do pomieszczenia stelaża.

Jeżeli pomieszczenie ma dużą powierzchnię, a sufit ma zostać obniżony w sposób znaczny – właściwym rozwiązaniem jest stelaż dwupoziomowy krzyżowy. We wnętrzach o mniejszych rozmiarach i w sytuacjach, kiedy sufitu nie obniża się aż tak bardzo, można stosować stelaże jednopoziomowe krzyżowe. Są one łatwiejsze do wypoziomowania i mają mniej punktów zaczepienia w stropie.

A może sufit napinany? Poznaj to rozwiązanie i jego możliwości

Najprostszą wersją stelaża stalowego pod sufit podwieszany jest stelaż jednopoziomowy jednokierunkowy. To konstrukcja stosunkowo prosta w montażu i sprawdzająca się w pomieszczeniach o podłużnym kształcie, np. w długich przedpokojach, korytarzach itp.

Sufit podwieszany w mieszkaniu

Kiedy sufity podwieszane wchodziły na polski rynek, montowano je zwłaszcza w pomieszczeniach biurowych i wnętrzach obiektów użyteczności publicznej. Chodziło głównie o względy bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Aktualnie, tego rodzaju konstrukcje cieszą się ogromną popularnością wśród właścicieli prywatnych domów i mieszkań i wcale nie chodzi tylko o zapobieganie rozprzestrzenianiu się ognia.

Powierzchnia sufitu podwieszanego przymocowana jest w określonej odległości od stropu. Owa odległość zależy od potrzeb i upodobań przyszłych użytkowników. W szczelinie powstałej pomiędzy stropem, a nowym sufitem można swobodnie umieścić przewody elektryczne, poprowadzić okablowanie do nowych punktów świetlnych oraz ułożyć warstwę ocieplenia. Sufit podwieszany ocieplony matami z wełny mineralnej ograniczy straty ciepła z pomieszczenia i poprawi izolacyjność akustyczną wnętrza.

Projektanci, którzy proponują sufit podwieszany, podkreślają przede wszystkim jego walory dekoracyjne. W suficie można bowiem zamontować oświetlenie. Zwykle daje to niebanalne efekty wizualne i podkreśla charakter poszczególnych pomieszczeń. Wiązki światła wydobywające się sufitu podwieszanego mogą też oświetlać poszczególne przedmioty czy meble. Jest to doskonały sposób na wydobycie prawdziwego piękna i oryginalności sprzętów, które szczególnie na to zasługują.

Oprócz tego pamiętajmy, że sufit podwieszany nie musi stanowić jednolitej płaszczyzny. Może być wielopoziomowy, wyróżniać się interesującymi kształtami, ciekawymi skosami, itp. Możliwości jest w tym przypadku praktycznie nieskończenie wiele. Realizacja zależy od pomysłowości projektanta i zasobów finansowych użytkownika.

Sufity podwieszane można wykonywać w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu.
Sufity podwieszane można wykonywać w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu. Ferro

Montaż sufitu podwieszanego

Montaż sufitu podwieszanego można przeprowadzić samodzielnie, ale trzeba dysponować odpowiednią wiedzą w tym zakresie. Prace rozpoczynamy od zwymiarowania pomieszczenia i dobrania odpowiedniej ilości i rodzaju stalowych profili.

Jako pierwsze montuje się profile przyścienne. Należy pamiętać, o dokładnym wyznaczeniu poziomu przyszłego sufitu. Robi się to poprzez narysowania na ścianach idealnie wypoziomowanych linii. Potrzebna jest zatem długa poziomica. Następnie wyznacza się układ profili głównych. Powinny one przebiegać równolegle do siebie i być usytuowane w odstępach co 1 m. Na profilach głównych należy wyznaczyć miejsca, w których zamocowane zostaną wieszaki.

Odstępy pomiędzy wieszakami powinny wynosić 70-90 cm. W tych punktach wywierca się otwory i mocuje kołki rozporowe. Na tych kołkach mocowane będą wieszaki. Części wieszaków, które mają być wsunięte w profil należy zdjąć i umieścić w profilu. Następnie montuje się dalsze profile, łącząc obie części wieszaków i końce profili podłużnych z profilami przyściennymi. Dopiero na końcu składania rusztu, montuje się za pomocą specjalnych łączników profile poprzeczne i ostatecznie poziomuje całą konstrukcję.

Do starannie wypoziomowanego rusztu przykręca się specjalnymi wkrętami płyty gipsowo-kartonowe. Wkręty muszą być rozmieszczone w miarę gęsto. Maksymalna odległość pomiędzy nimi wynosi 15 cm. Na sam koniec pozostaje wykończenie sufitu podwieszanego. W tym celu na łączenia płyt nakłada się specjalną taśmę, a na nią nanosi masę szpachlową. Szpachluje się również miejsca, w których występują końce wkrętów. Po wyschnięciu gipsu – całość należy wyszlifować, odkurzyć, zagruntować i pomalować na dowolnie wybrany kolor.

Sufit podwieszany - potrzebne materiały i narzędzia

Do wykonania sufitu podwieszanego potrzebne będą następujące materiały:

 • płyty gipsowo – kartonowe;
 • profile przyścienne (UD);
 • profile podłużne (CD);
 • łączniki poprzeczne;
 • kołki rozporowe;
 • wkręty nierdzewne;
 • siatka spoinowa;
 • masa szpachlowa;
 • preparat gruntujący;
 • farba do pomalowania sufitu.

Zanim przystąpimy do samodzielnej pracy, dobrze jest posiadać:

 • wiertarko-wkrętarkę;
 • długą poziomicę;
 • ołówek;
 • szpachelkę;
 • pacę ścierną;
 • pędzel lub wałek malarski.
Sufit podwieszany jest lekki, ale decydując się na taką konstrukcję, trzeba wziąć pod uwagę stan stropu (i wysokość pomieszczenia).
Sufit podwieszany jest lekki, ale decydując się na taką konstrukcję, trzeba wziąć pod uwagę stan stropu (i wysokość pomieszczenia). TaeWook - pixabay.com

Więcej zalet niż wad - dlaczego warto wybrać sufit podwieszany

Sufity podwieszane charakteryzują się wysoką estetyką i są w pełni bezpieczne w użytkowaniu. Dzięki ich zastosowaniu możliwa jest optyczna zmiana wyglądu pomieszczenia. Nie jest prawdą, że tego rodzaju rozwiązania pomniejszają wnętrza. Wręcz przeciwnie! Przy dobraniu odpowiednich kształtów oraz możliwości formowania podcieni, łuków itp. – uzyskuje się najczęściej rewelacyjne efekty wizualne, które sprawiają, że wnętrze zaczyna wyglądać na bardziej przestronne niż dotychczas.

Inną kwestią jest, że dzięki sufitom podwieszanym można szybko i skutecznie ukryć istniejące na sklepieniu defekty oraz obniżyć zbyt wysokie pomieszczenia. Sufity te nadają się zatem świetnie do mieszkań usytuowanych w starych kamienicach, gdzie przeważnie mamy do czynienia z wysokością przekraczającą 3 m i niezbyt estetycznym, mocno już zdezelowanym stropem.

Oprócz tego sufity podwieszane, w przypadku których do wypełnienia pustej przestrzeni zastosowano wełnę mineralną – ograniczają straty ciepła i tłumią dźwięki. W pomieszczeniach, w których je zmontowano zmniejsza się jednocześnie kubatura, co jest w stanie ograniczyć wydatki na ogrzewanie. W pomieszczeniach tych likwiduje się też niepożądany pogłos, a dźwięki rozchodzące się po wnętrzu stają się przyjemniejsze dla naszych uszu.

Należy też jednak uwzględnić, że chociaż sufit podwieszany jest konstrukcją lekką, to nie zawsze można go zamontować. Nie jest to możliwe przy mocno osłabionych stropach i w pomieszczeniach stosunkowo niskich. Ponadto pamiętajmy, że montaż wymaga jednak pewnej wprawy i przynajmniej czterech rąk do pracy (zwłaszcza ze względu na gabaryty płyt gipsowo-kartonowych). Jeszcze jedną wadą tego typu rozwiązań jest to, że w przypadku awarii urządzeń lub przewodów instalacyjnych znajdujących się pod sufitem podwieszanym – zachodzi konieczność zdemontowania płyt, co wiąże się ze sporym bałaganem w mieszkaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl