Technologia budowy - określ swoje oczekiwania
Szkieletowe technologie budowania domów wciąż traktowane są przez Polaków, zwłaszcza starsze pokolenie, z pewną nieufnością. Trwałość takich konstrukcji oceniana jest bowiem na około 50 lat, co kłóci się z tradycyjnym podejściem do wznoszenia domu, pojmowanego jako życiowa inwestycja na pokolenia.
Biorąc pod uwagę różnice w używaniu budynków wykonanych w technologii szkieletowej i tradycyjnych, podstawowym kryterium wyboru "szkieletu" niewątpliwie nie powinna być atrakcyjna cena. Pod uwagę trzeba brać indywidualne preferencje, życiowe plany i oczekiwania wobec domu.
Dom szkieletowy generalnie jest konstrukcją na jedno pokolenie. Jego wyposażenie, właściwości użytkowe i przeznaczenie pomieszczeń trzeba planować już na etapie projektowania. Dotyczy to nawet takich detali jak rozmieszczenie cięższych mebli wieszanych na ścianach. Dom murowany, choć trudniejszy w rozbudowie i ewentualnych przeróbkach, jest inwestycją długoterminową. Do przekazania w spadku kolejnym pokoleniom. Dom szkieletowy można porównać natomiast do przedmiotu jednorazowego użytku - po wykorzystaniu trzeba go zburzyć, a dzieci postawią własny.
Od fundamentów po stropy w domu murowanym i szkieletowym
Różnice między technologią szkieletową a tradycyjnym murem pojawiają się już na poziomie gruntu. Dom szkieletowy to lekka konstrukcja, wymaga więc znacznie węższych fundamentów. Można go również zbudować w technice tzw. fundamentu oszczędnego, składającego się z rozmieszczonych co kilka metrów słupów i żelbetonowej belki podwalinowej, co w porównaniu do standardowego budynku skraca czas wykonania fundamentów o kilka tygodni. Po wylaniu fundamentów, dom szkieletowy można budować również zimą, ponieważ nie wymaga wykonywania robót „na mokro” - rzecz nie do pomyślenia w przypadku budynków murowanych.
Istotne różnice występują także w konstrukcji stropów. W budynku zbudowanym na bazie lekkiego szkieletu nie można stosować ciężkich, żelbetonowych stropów monolitycznych, co ma wpływ na właściwości akustyczne wnętrz. W domach szkieletowych stropy konstruowane są z drewnianych belek lub stalowych profili, co sprawia kłopoty z ich skutecznym wyciszeniem. O ile ściany wewnętrzne oraz zewnętrzne są doskonale wygłuszone warstwą ocieplenia z wełny mineralnej, o tyle konstrukcja stropów przenosi odgłosy chodzenia, przesuwania mebli i tym podobne dźwięki.
Różnice w eksploatacji domów murowanych i szkieletowychDuże różnice występują również podczas wykańczania i użytkowania budynków wykonanych w obu technologiach. Dom murowany zdecydowanie lepiej akumuluje ciepło. Ściany wykonane z „solidnego” muru mają zdolność gromadzenia energii cieplnej, którą oddają, gdy temperatura się obniży. Wpływa to stabilizująco na komfort cieplny pomieszczeń, niezależnie od zastosowanego systemu c.o. W przypadku awarii ogrzewania, dom murowany dłużej utrzymuje komfortową temperaturę.
W domach szkieletowych niezbędne jest stosowanie systemów ogrzewania regulowanych czujnikami szybko reagującymi na spadki temperatury, gdyż lekkie ściany praktycznie nie akumulują ciepła. To z kolei może spowodować konieczność ogrzewania budynku nawet w chłodne, letnie wieczory. Z powodu słabej akumulacji ciepła, w domach szkieletowych nie jest zalecane stosowanie ogrzewania podłogowego, bardzo wolno reagującego na zmiany temperatury wewnątrz pomieszczeń, czy ogrzewania kominkowego z rozprowadzaniem ciepłego powietrza.
Wykończenie domów szkieletowych i murowanych
W domu szkieletowym typowym sposobem wykańczania wewnętrznych ścian są płyty gipsowo-kartonowe. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej prowadzić instalacje niż w jakimkolwiek budynku murowanym - ukrywane są pod poszyciem ścian, bez konieczności uciążliwego kucia szczelin w murach. Niska wytrzymałość płyt na obciążenia sprawia jednak kłopoty z aranżacją wnętrz. Bezpośrednio na płytach nie można wieszać ciężkich przedmiotów, np. szaf.
Wystrój pomieszczeń należy zatem zaprojektować jeszcze przed budową domu, ponieważ w miejscach, w których planujemy zawieszenie ciężkich mebli lub masywnych elementów wyposażenia, trzeba wmontować specjalne profile wzmacniające. Domu szkieletowego, w przeciwieństwie do budynku murowanego, nie można zatem wznieść, a potem wykańczać i aranżować pomieszczeń przez lata, jak to ma w zwyczaju wiele osób.