Domy modułowe – charakterystyka, wady i zalety

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Decydując się na dom modułowy, trzeba pamiętać, że do działki musi być dojazd, umożliwiający dowiezienie elementów domu i ich montaż, najczęściej za pomocą dźwigu.
Decydując się na dom modułowy, trzeba pamiętać, że do działki musi być dojazd, umożliwiający dowiezienie elementów domu i ich montaż, najczęściej za pomocą dźwigu. 2211438 - pixabay.com
Domy modułowe to konstrukcje, które powstają z połączenia kilku, kilkunastu gotowych, dużych elementów, które wytwarzane są w fabryce, a składane dopiero na miejscu budowy.

Sposób przygotowania materiału budowlanego ma wpływ nie tylko na ostateczną cenę domu modułowego, ale również szybkość jego postawienia. Producenci domów modułowych do niedawna oferowali głównie możliwość budowy altan czy konstrukcji niewymagających wylewania fundamentów, dziś nie brakuje ciekawych propozycji całorocznych, ocieplanych domów modułowych. Domy modułowe, choć cieszą się coraz większym zainteresowaniem, mają swoje wady i zalety, które warto poznać, zanim podejmie się decyzję o inwestycji w takie właśnie budowlane rozwiązanie.

Wady domów modułowych

O ile tradycyjny dom można budować metodami gospodarskimi – budując w sposób, który nie spustoszy portfela inwestora, w miarę napływu gotówki, o tyle domy modułowe, zanim staną na działce, muszą być całkowicie opłacone. Inwestor musi więc od razu zgromadzić całość środków na dom lub te środki pożyczyć. Jednorazowo więc musi wydać więcej niż na dom stawiany metodami tradycyjnymi. Dodatkowo inwestor, który buduje dom we własnym zakresie, może nieco sterować dostępnym budżetem - zaopatrując się w droższe elementy lub ich tańsze odpowiedniki. W przypadku domów modułowych nie ma wyboru - musi kupić konkretne elementy za konkretną cenę i nie ma tu miejsca na negocjacje czy wybór tańszych odpowiedników

Zwykle cena ofertowa domu modułowego oznacza jedynie koszty zakupu segmentów i ich złożenia na działce. Przypomina to nieco zakup auta w podstawowej wersji. Tyle że, aby dom był stabilny, potrzebuje fundamentów które inwestor albo wyleje sam, albo dodatkowo zapłaci wykonawcy robót. Podobnie bywa z instalacjami, ociepleniem czy kanalizacją. Każdy dodatkowy element to również dodatkowe koszty. Początkowa cena, zwykle bardzo atrakcyjna i przyciągająca zainteresowanie inwestorów, ostatecznie potrafi znacznie różnić się od tej wyjściowej.

Prawdopodobnie do zbudowania domu modułowego potrzebny będzie również dźwig. Trzeba mu zapewnić nie tylko dojazd na posesję, na której ma być stawiany dom, ale i odpowiednio dużo miejsca na swobodne operowanie. W niektórych miejscach wjazd i praca dźwigu mogą się jednak okazać problematyczne.

Choć z roku na rok jest z tym lepiej, to domy modułowe ciągle są rozwiązaniem typowym, które nie przewiduje dowolności w architekturze. Nie ma tu miejsca na rozmaite szaleństwa i fanaberie przy projektowaniu budynku, moduły mają to do siebie, że są raczej schematyczne i bliźniaczo podobne. Oczywiście to zastrzeżenie nie dotyczy tzw. „wykończeniówki”, gdzie życzenia klienta są na pierwszym miejscu.

Domy z prefabrykatów wymagają konkretnych decyzji – etap planowania musi zakończyć się przed zamówieniem modułów. W domach tradycyjnych zawsze można inaczej rozłożyć instalacje, przedzielić jakieś pomieszczenie, czy nadać mu inną funkcję, w domach modułowych takiej możliwości już nie ma.

Czy mimo tych wad warto inwestować w domy modułowe? Czas na ich zalety, które – jak się wydaje - przeważają jednak nad wadami.

Zobacz: Starą stodołę przekształconą w piękny dom (WIDEO)

Zalety domów modułowych

Wielu inwestorów nie ma ani czasu, ani chęci, by czekać rok lub więcej na wybudowanie domu. Chcą mieć swoją nieruchomość – w pełni funkcjonalną – możliwie najszybciej jak się da. Domy modułowe dają im taką szansę, odpada tu bowiem chociażby problem dojrzewania betonu – od momentu wybory projektu do zamieszkania w wybranym domu nie powinno minąć więcej niż dwa-trzy miesiące w przypadku domów całorocznych. Domki letniskowe, które nie wymagają fundamentów, ustawić można w ciągu kilku dni.

Koszty – mimo zastrzeżeń opisanych przy okazji wad domów modułowych te mają sporą przewagę nad tymi budowanymi metodami tradycyjnymi – są mimo wszystko tańszą alternatywą. Dużo jednak zależy od wyborów samego inwestora i materiałów na jakie się zdecyduje. Nietrudno znaleźć przykłady, które udowodnią, że domy modułowe są droższe niż tradycyjne o tej samej kubaturze, zwłaszcza gdy mowa o konstrukcjach energooszczędnych i pasywnych (ale to z kolei daje spore oszczędności w kosztach utrzymania takiego budynku, szacowane nawet na około 60 procent w stosunku do domu murowanego o tej samej kubaturze).

Zaletą domów modułowych jest również dowolność w rozpoczęciu inwestycji – dla montażu modułów nie ma znaczenia pogoda. O ile budowy domu tradycyjnego nie rozpoczyna się zimą, dla domów modułowych pora roku nie ma znaczenia.

Do zalet można również zaliczyć inne, drobne detale – jak brak konieczności zatrudniania inspektora nadzoru czy kogoś, kto będzie pilnował placu budowy i materiałów przed złodziejami. Budowa domu modułowego jest również czysta – elementów konstrukcji nie dopasowuje się, czy nie docina na placu budowy – nie będzie więc konieczności sprzątania terenu po budowie.

Niektóre domy modułowe umożliwiają szybkie złożenie ich i przeniesienie w inne miejsce, co może mieć znaczenie dla tych, którzy co jakiś czas zmieniają swoje miejsce zamieszkania i chcieliby swój dom „zabrać” ze sobą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl