Jaki fundament pod dom drewniany?

Wojciech Lechowski
Fundament pod dom drewniany może być lżejszy niż pod murowany, ale musi być odpowiednio solidny.
Fundament pod dom drewniany może być lżejszy niż pod murowany, ale musi być odpowiednio solidny. Cotez13 - pixabay.com
Domy drewniane są znacznie lżejsze od domów wznoszonych metodą tradycyjną. To też powoduje, że fundamenty pod nie mogą być nieco mniej obszerne, aniżeli pod domy murowane. Nie znaczy to jednak, że w takich sytuacjach fundament można wykonać mniej solidnie lub bez dostosowania go warunków gruntowych.

Sposobów na fundamentowanie budynków jest kilka. Można to zrobić w technologii tradycyjnej, wykonać płytką zbrojoną ławę, posadowić budynek na płycie fundamentowej lub na palach, albo studniach. W Polsce jednak najczęściej wykonuje się fundamenty tradycyjne, choć ostatnio na popularności zyskuje także płyta fundamentowa. Jest wprawdzie dość kosztowna, ale nadaje się pod każdy rodzaj budynku i na każdy rodzaj gruntu. Sprawdza się doskonale w przypadku domów prefabrykowanych konstruowanych z drewna, gdyż jej powierzchnia zewnętrzna jest idealnie gładka i równa, co znacznie usprawnia montaż podwaliny drewnianego domu.

Fundament zgodny z projektem i warunkami gruntowymi

Trzeba pamiętać, że w przypadku projektów gotowych, które w gruncie rzeczy są wykorzystywane najczęściej – sprawa fundamentu jest opracowana jedynie schematycznie. Nie jest to w żadnym razie fundament, jaki powinien zostać wykonany konkretnie na naszej działce. Zatem wykonawca nie powinien przystępować do budowy fundamentów  wcześniej, aniżeli uprawniony projektant nie dokona adaptacji projektu, w tym dostosowania fundamentów do panujących na działce warunków gruntowych.

W przypadku dobrych gruntów, tzn. o odpowiedniej nośności - nie trzeba wykonywać badań geotechnicznych. Jednak w sytuacjach, kiedy rodzaj gruntu nasuwa jakiekolwiek wątpliwości warto w takie badania zainwestować. Nie są one wprawdzie wymagane prawem, ale zdecydowanie pomagają w podjęciu najlepszej decyzji o sposobie fundamentowania domu w konkretnym miejscu. Trzeba przy tym zaznaczyć, że uwarunkowania gruntowe mogą być całkowicie różne w przypadku dwóch parceli sąsiadujących z sobą bezpośrednio.

Domy drewniane ze względu na swoją lekkość mogą powstawać na gruntach, na których trudno byłoby wybudować dom metodą tradycyjną. Fundamenty pod nie mają zdecydowanie mniej ciężaru do przeniesienia i można niekiedy zaoszczędzić na ich budowie. Nie można jednak budować fundamentów bez porozumienia z konstruktorem, choć byśmy nawet nie zgadzali się z jego opinią. W takich sytuacjach należy zatrudnić inną uprawnioną osobę, która zaadaptuje projekt, biorąc pod uwagę także nasze sugestie.

Fundament lżejszy, ale nie mniej solidny

Głębokość fundamentu w każdym przypadku musi zostać dostosowana do poziomu przemarzania gruntu. Fakt ten należy uwzględnić także podczas posadowienia domu drewnianego. Głębokość fundamentu zależeć będzie zatem od strefy klimatycznej kraju, w jakiej zamierzamy budować dom. W zależności od regionu poziom przemarzania gruntu wynosi w Polsce od 80 cm do 140 cm.

Zdecydowanie można jednak zmniejszyć wielkość ław fundamentowych, na co pozwala lekka konstrukcja domu drewnianego. Niektóre firmy budowlane wykonują wykop na szerokość łopaty. Często po zalaniu go betonem jest całkowicie wystarczający pod lekki dom z drewna. Ściany fundamentu można wybudować z bloczków cementowych lub wylać na mokro z mieszanki betonowej.

Ściany fundamentowe domów drewnianych częściej wykonuje się z uwzględnieniem pustki podpodłogowej, aniżeli pełnego podpiwniczenia. Jednak powstanie domu drewnianego z piwnicą nie jest niemożliwe, choć podnosi znacznie koszty całej budowy. Wówczas robi się drewniany strop na poziomie parteru i solidnie go izoluje. Bardzo dobrze sprawdza się także płyta fundamentowa, choć oczywiście jedynie w tych przypadkach, kiedy nie planuje się podpiwniczenia domu. Wówczas budowa domu postępuje bardzo szybko i sprawnie, ponieważ nie trzeba czekać na związanie i zastygnięcie betonu.

Ciekawym, chociaż bardzo drogim rozwiązaniem jest płyta fundamentowa z ogrzewaniem powietrznym. Wówczas w płycie zatapia się kanały z blachy lub tworzywa sztucznego, które tworzą zamknięte pętle z krążącym powietrzem. Powietrze to jest ogrzewane przez agregaty składające się z nagrzewnic elektrycznych, bądź wodnych. W efekcie końcowym płyta rozgrzewa dom od spodu w sposób podobny do ogrzewania podłogowego (wodnego lub elektrycznego).

Fundament dobrze izolowany

Termoizolacja oraz izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa fundamentów i ścian piwnicy w domach drewnianych jest tak samo konieczna i ważna, jak w przypadku tradycyjnych domów murowanych. Na materiale izolacyjnym nie da się zatem zaoszczędzić.

Jednym ze sposobów na efektywne ograniczenie strat ciepła z pomieszczeń drewnianego domu jest wykonanie izolacji obwodowej. Dzięki niej fundamenty oraz ściany przestają być narażone na kondensacje pary wodnej. Trzeba pamiętać, że izolacja fundamentu jest skuteczna jedynie wówczas, kiedy sięga do samych ław fundamentowych i ściśle łączy się z izolacją cokołu.

Równie ważny jest rodzaj zastosowanego materiału izolacyjnego. Powinien on być odporny na uszkodzenia i charakteryzować się stabilnymi parametrami. Dobre są np. twarde płyty ze styropianu, płyty ze szkła piankowego i wodoodporne płyty z polistyrenu ekstrudowanego. Ostatnie z wymienionych nazywa się często styrodurem. Swym wyglądem przypominają styropian, ale są od niego zdecydowanie twardsze, cieplejsze i mniej nasiąkliwe.

Nietypowe fundamenty

Fundamenty palowe, słupowe, belkowe oraz posadowienie domu na studniach z betonowych kręgów nie są w niektórych krajach świata żadną nietypowością i nikogo nie dziwią. W Polsce wspomniane powyżej technologie są znane konstruktorom, ale w praktyce stosowane raczej rzadko. Jeśli już zapada decyzja o wykonaniu takich fundamentów to jest to przeważnie spowodowane szczególnie trudnymi warunkami gruntowymi.

Niekiedy grunt jest tak mało nośny lub jego nośność znajduje się na takiej głębokości, że tradycyjnie nie można posadowić nawet lekkiej konstrukcji domu drewnianego. W takich sytuacjach sięga się po innowacyjne rozwiązania, które pewnie gdyby były bardziej rozpowszechnione – nie kosztowałyby aż tyle. Szczególnie znaczące oszczędności uzyskuje się stosując fundamenty punktowe, które w niektórych przypadkach są wystarczające pod lekkie domy drewniane. Dzieje się tak głównie dzięki ograniczeniu prac ziemnych. Aby przyspieszyć proces powstawania fundamentu można wykorzystać belki prefabrykowane, dzięki którym nie trzeba na placu budowy wylewać betonu w deskowaniu.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl