Ławy fundamentowe - podstawowe zasady wylewania

Wojciech Lechowski
Ławy fundamentowe to bardzo popularny sposób na posadowienie domu.
Ławy fundamentowe to bardzo popularny sposób na posadowienie domu. Solbet
Wykonanie ław fundamentowych to najprostszy i jednocześnie najbardziej popularny sposób na posadowienie domu. Tą metodą można fundamentować zarówno budynki podpiwniczone, jak i te, dla których projekty nie przewidują piwnic. Prace związane z wylewaniem ław nie są szczególnie skomplikowane i z powodzeniem można przeprowadzić je samodzielnie. Wcześniej warto jednak poznać podstawowe zasady realizacji planowanego przedsięwzięcia.

Ławy pod domy jednorodzinne najczęściej wylewa się z betonu C12/15. Jednak w sytuacjach, w których fundament ma znieść większe obciążenia, lepiej jest stosować zaprawę żelbetową. Wówczas ława musi też być szersza i wzmocniona dodatkowym zbrojeniem poprzecznym. Niezależnie od wykorzystanej mieszanki oraz wymiarów ław, na ich wykonanie są dwa sposoby. Można zrobić to w deskowaniu bądź bezpośrednio w gruncie pamiętając, że o rodzaju materiału, szerokości i wysokości ław oraz konieczności ich zbrojenia każdorazowo informuje nas zaadaptowany do warunków zabudowy - projekt architektoniczny budynku. Zatem najważniejszą zasadą wylewania fundamentów jest dostosowywanie się do istniejących założeń projektowych.

Ławy fundamentowe na dwa sposoby

Samo wylewanie ław fundamentowych (tak do gruntu, jak i do deskowania) jest do siebie podobne. Różne powstają tylko określone szczegóły. W jednym i drugim przypadku prace rozpoczynają się od przygotowania wykopu. Dla wylewek w gruncie wymiary wykopu muszą odpowiadać planowanym wymiarom ław. Zaś dla tych drugich – wykop w dolnej części musi być  około 10-15 cm szerszy z każdej strony, aby można było ustawić deskowanie.

Ławy w gruntach wylewa się na folię hydroizolacyjną, którą należy starannie wyłożyć dno i boki wykopu, wywijając na wierzch około 20-30 cm zapas. Przy ławach wylewanych w deskowaniu trzeba wykonać tzw. warstwę pośrednią (pomiędzy szalunkiem i gruntem). Jest to zazwyczaj około 10 cm wylewka z betonu chudego, której rolą jest zapobiegnięcie mieszania się betonu właściwego z podłożem, co mogłoby prowadzić do osłabienia wytrzymałości konstrukcji.

Zbrojenie zwiększa wytrzymałość ławy na odkształcenia.
Zbrojenie zwiększa wytrzymałość ławy na odkształcenia. Solbet

Zasady zbrojenie ław fundamentowych

Zbrojenie konstrukcyjne wykonuje się w celu zwiększenia wytrzymałości ław fundamentowych na odkształcenia spowodowane naciskiem ciężaru budynku na grunt. Potrzebne są do tego celu 4 pręty główne o średnicy 12 mm oraz cieńsze (6 mm) pręty poprzeczne, które posłużą jako tzw. strzemiona.

Należy pamiętać, aby poszczególne elementy zbrojenia łączyć na zakładkę, tak aby zachować ciągłość konstrukcji. W narożach stosuje się dodatkowe pręty w kształcie litery „L” lub zagina pod kątem prostym 20 cm zakończenia wszystkich prętów głównych. Miejsca styku poszczególnych elementów łączy się drutem wiązałkowym. Ławy ze zbrojeniem mogą mieć 30-40 cm grubości. Natomiast ich szerokość jest zależna od obciążeń. Na ogół jest to jednak 60 -80 cm.  

Zasady betonowania ław fundamentowych

Przy ławach wykonywanych w deskowaniu bardzo ważną rzeczą jest zmoczenie drewna zanim wylejemy w nie beton. Jeśli wykorzystywane są szalunki systemowe – należy je nasmarować preparatem adhezyjnym. Czynności te pomagają usunąć szalunek bez uszkodzenia powierzchni betonu.

Wylany na ławę fundamentową beton wymaga zagęszczenia, tzn. usunięcia powietrza z mieszanki. Jeśli konsystencja zaprawy nie jest gęsta powietrze można usunąć poprzez nakłuwanie wylanej warstwy stalowym prętem. Czasami jednak zachodzi konieczność stosowania specjalnego wibratora wgłębnego. Podczas jego używania należy zwracać uwagę, by nie naruszyć elementów zbrojenia lub szalunku. Dostateczne odpowietrzenie zauważymy po pokryciu się wierzchu betonowej powierzchni zaczynem cementowym

Istotne jest również w miarę szybkie przeprowadzenie betonowania (najlepiej w ciągu kilku godzin) oraz późniejsza dbałość o polewanie betonowej masy (w celu zapobiegnięcia jej zbyt szybkiemu wyschnięciu). Mieszankę polewa się regularnie (w zależności od pogody) kilkukrotnie w ciągu doby i przez kilka do kilkunastu dni od momentu jej wylania. Można ją też zabezpieczyć szczelnie folią.

Szalunek zdejmuje się  po upływie tygodnia. Natomiast pełną wytrzymałość na ścisk uzyskujemy po miesiącu od momentu wylania betonu.

Zasady wykonywania izolacji przeciwwilgociowej

W budynkach podpiwniczonych, pozioma izolacja przeciwwilgociowa na ławach fundamentowych jest bezwzględnie konieczna. W późniejszych etapach budowy łączy się ją na zakład z poziomą izolacją podłogi oraz pionową izolacją ścian piwnicznych.

Jeżeli ławy zostały wylane w gruncie, gdzie zastosowano folię hydroizolacyjną – wystarczy pozostawiony jej zapas starannie wywinąć na beton. Konieczne jest też sprawdzenie czy folia nie uległa w międzyczasie uszkodzeniom i oczywiście wykonanie w razie potrzeby niezbędnych napraw.

W przypadku ław wykonanych w deskowaniu na górną ich płaszczyznę przykleja się za pomocą lepiku dwie warstwy izolacji z papy podkładowej. Warto wiedzieć, że są sytuacje, gdzie dwukrotne smarowanie lepikiem nie jest wystarczające. Dzieje się tak zwłaszcza na gruntach podmokłych i o wysokim poziomie wód gruntowych.

 

 

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl