Gotowy domek letniskowy – jaki mamy wybór i ile to kosztuje

Wojciech Lechowski
Gotowy domek letniskowy to dość szerokie pojęcie - od niemal domków na narzędzia, po całkiem wygodne budynki.
Gotowy domek letniskowy to dość szerokie pojęcie - od niemal domków na narzędzia, po całkiem wygodne budynki. Sarangib - pixabay.com
Gotowy domek letniskowy na działkę to rozwiązanie szybkie w realizacji i niekoniecznie bardzo kosztowne. Jednak wśród standardowych domków oferowanych najczęściej trudno szukać takiego, w którym wykonano choćby najbardziej podstawowe instalacje. Tych kwestii, jak również przystosowania domku do zamieszkania przez cały rok można spodziewać się dopiero przy kwotach rozpoczynających się od 30-40 tys. zł.

Gotowe domki letniskowe to pojęcie bardzo szerokie, bo oferty producentów dotyczą tu zarówno zminiaturyzowanych chatek o powierzchni użytkowej 8-10 m², jak i przestronnych domów (parterowych lub z poddaszem użytkowym), które za dopłatą można dostosować do użytku całorocznego. Odrębną kwestią jest, że letni domek może być mobilny (na kółkach) bądź stacjonarny (do postawienia na uprzednio przygotowanym podłożu).

Jeszcze inna sprawa to fakt, że nie każdy domek jest rzeczywiście „gotowy”. Większość ofert z tzw. średniej półki cenowej to obiekty przeznaczone do samodzielnego montażu. Oczywiście montaż ten może przeprowadzić ekipa rekomendowana przez producenta, ale to dodatkowy koszt.

Gotowe domki letniskowe mobilne

Domki letniskowe mobilne (przystosowane w całości do transportu na własnych kołach) są w Polsce swego rodzaju nowością. Jednak trzeba przyznać, że owa nowość zdążyła się już wpisać w rodzimy krajobraz. Zasadniczą zaletą tego typu rozwiązania jest możliwość podróżowania (z domkiem) w dowolne miejsca. Ponadto taki domek jest dużo łatwiej zbywalny (można go bezproblemowo sprzedać).

Najbardziej podstawowa wersja mobilnych domków to przystosowana do mieszkania przyczepa kempingowa, ale nie tylko. Aktualnie w koła coraz częściej wyposaża się tradycyjne domki drewniane oraz domki holenderskie (o konstrukcji wspartej na metalowym stelażu). Takie domki mogą posiadać instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, grzejniki, a nawet pełne wyposażenie z wykonanych pod wymiar mebli.

Dolna granica cenowa rozpoczyna się tu jednak od około 20 tys. zł. Górna natomiast praktycznie nie istnieje, bo koszty dyktowane są jakością zastosowanych materiałów, rodzajem wykorzystanych technologii, stopniem zaawansowania wyposażenia itd.

Gotowe domki letniskowe stacjonarne

Domki stacjonarne wymagają ustawienia ich w jednym ściśle określonym miejscu. Choć i one nie muszą być na stałe związane z gruntem (co decyduje o ograniczeniu procedur formalnych dotyczących posadowienia). Jednak większe obiekty sadowi się na uprzednio przygotowanych fundamentach.

Oferta gotowych stacjonarnych domków letniskowych jest na tyle szeroka, że z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Przeciętny domek z drewna świerkowego, o powierzchni użytkowej 27 m², posiadający jedno pomieszczenie mieszkalne oraz zadaszoną werandę, dwa okna i zamykane na klucz drzwi wejściowe – można nabyć od około 13-14 tys. zł. Jest to jednak cena bez montażu, za który należy doliczyć nie mniej niż 1 500 zł.

Domek tego typu można przeważnie dodatkowo ocieplić (za przynajmniej 6 000 zł) oraz wyposażyć w okiennice i rynny (za kolejne 2 000 zł). Pokrycie jego dwuspadowego dachu papą będzie kosztować niewiele, bo około 600 zł, ale gdybyśmy zdecydowali się na blachodachówkę cena wzrośnie o następne 3 000 zł.

Nietrudno zatem zauważyć, że już tylko zasadnicze przystosowanie do użytku całorocznego gotowego domku letniskowego za kilkanaście tysięcy złotych właściwie podwaja jego pierwotną cenę. Oczywiście kwestia instalacji oraz wyposażenia nadal jest tu nieuwzględniona.

Jeśli chcemy przystosować domek do użytkowania całorocznego, musimy się liczyć z dodatkowymi wydatkami, sięgającymi nawet ceny domku w wersji podsta
Jeśli chcemy przystosować domek do użytkowania całorocznego, musimy się liczyć z dodatkowymi wydatkami, sięgającymi nawet ceny domku w wersji podstawowej. Werner22Brigitte - pixabay.com

Najpopularniejsze gotowe domki letniskowe w przedziale cenowym 5-10 tys. zł

Jak zostało to już wspomniane – to co jedni nazywają domkiem letniskowym, dla innych może być tylko pomieszczeniem gospodarczym. Jednak większość rynkową stanowią gotowe domki drewniane w cenach wahających się pomiędzy 5 a 10 tys. zł. Są to konstrukcje szkieletowe o wymiarach dających 10-20 m² powierzchni użytkowej. Wykonuje się je z rodzimych gatunków drzew iglastych (najczęściej sosny lub świerku).

Decydując się na zakup takiego domku należy zwrócić uwagę na poziom wilgotności drewna użytego do jego produkcji (nie powinien on przekraczać 19%) oraz dopytać wytwórcę o kwestię impregnacji. Z tym bywa bowiem różnie. Wielu producentów oferuje elementy drewniane zaimpregnowane ciśnieniowo i zabezpieczone z wierzchu powłoką malarską, ale nie wszyscy. W drugim przypadku przed montażem domku trzeba zadbać o te kwestie samodzielnie, co oczywiście podnosi koszty.

Domki zbliżające się ceną do 10 tys. zł mają przeważnie zadaszoną altankę i ładnie się prezentują. Występują w wersji jednopoziomowej (parterowej) lub z pięterkiem, na którym można urządzić sypialnię. Przy takiej kwocie zakupu domku można niekiedy liczyć na montaż za 0 zł i pokrycie dachu papą. Za inny materiał pokryciowy, jak również orynnowanie, a czasami także i podłogę trzeba zapłacić dodatkowo. Powierzchnia użytkowa takiego domku nie przekracza na ogół 25 m². Bez odpowiedniego przystosowania nie nadaje się on do użytku całorocznego.

Domki z ceną bliższą 5 tys. zł to czasami tylko zwykłe budki na narzędzia lub inne bardzo małe obiekty ogrodowe. Choć ich producenci umieszczają w swoich ofertach określenia: „salon” i „dodatkowe pomieszczenie gospodarcze”, to w rzeczywistości jest to przeważnie domek o dwóch oddzielnych wejściach, z których pierwszym wchodzi się do pomieszczenia mieszkalnego o powierzchni 8-10 m, a drugim do jeszcze mniejszego wnętrza, w którym można przechowywać co najwyżej rower lub ustawić turystyczną toaletę.

Doki letniskowe holenderskie

Domki holenderskie to dość interesująca propozycja rynkowa. Jak sama nazwa wskazuje – sprowadza się je z krajów Europy Zachodniej. Można zrobić to poprzez jednego z funkcjonujących na naszym rynku pośredników lub wybrać się po domek samodzielnie. Taki domek ma konstrukcję wspartą na stalowym stelażu i może być bardzo różnorodnie wykończony. Standardowo wyposażony jest w instalację wodno-kanalizacyjną, elektryczną i posiada ocielenie. Za nowy domek holenderski trzeba zapłacić przynajmniej 30 tys. zł, ale używany (a dobrym stanie) można kupić za mniej niż połowę tej sumy.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl