Gotowy domek letniskowy na działce – transport, montaż, co trzeba przygotować

Wojciech Lechowski
Własny domek letniskowy może być świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z dala od miejskiego zgiełku i problemów dnia codziennego.
Własny domek letniskowy może być świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z dala od miejskiego zgiełku i problemów dnia codziennego. CREATON
Oferta gotowych domków letniskowych na działkę jest aktualnie tak szeroka, że nietrudno o przysłowiowy zawrót głowy. Domek tego typu można kupić w markecie budowlanym, centrum ogrodniczym lub zamówić go bezpośrednio u producenta. W niektórych przypadkach można liczyć na to, że obiekt faktycznie będzie „gotowy” do użytkowania bez naszego udziału, ale w innych o pewne sprawy trzeba zadbać samodzielnie. Od czego to zależy?

O kwestiach takich jak transport i montaż oraz profesjonalne posadowienie domku letniskowego na działce w dużej mierze decyduje rodzaj wybranego przez nas obiektu oraz cena, jaką zdecydowaliśmy się na niego przeznaczyć. Na rynku dostępne są bowiem domki, które dostarcza się na działkę już w wersji zmontowanej oraz takie, które z miejsca zakupu odbiera się w elementach przeznaczonych do samodzielnego montażu (posegregowanych i zapakowanych w paczki). W obydwu przypadkach w gestii przyszłego użytkownika pozostaje przygotowanie podłoża pod domek oraz ewentualne podłączenie go do mediów znajdujących się na działce.

Gotowy domek letniskowy na działce – procedury prawne

Domki letniskowe o powierzchni zabudowy do 35 mkw. (nie wliczając w to tarasu, werandy lub ganku) nie wymagają posiadania pozwolenia na budowę ani zgłoszenia zamiaru prowadzenia robót budowlanych. Można je zatem sadowić bez żadnych procedur formalnych. Jednak owo posadowienie musi odpowiadać granicom działki.

Przeczytaj również: Czy do budowy altany na działce potrzebne jest z pozwolenie?

Jeśli działka znajduje się na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych (ROD), należy jedynie pamiętać o obowiązujących tam wewnętrznych regulaminach. Nieprzestrzeganie regulaminu jest bowiem jedną z przyczyn, która może decydować o wykluczeniu z grona działkowców.

Przygotowanie podłoża pod domek letniskowy

Podłoże nawet pod najmniejszych gabarytów domek letniskowy musi być odpowiednio przygotowane. Zawsze wymaga ono wyrównania i utwardzenia. Czynności te przeważnie nie wchodzą w cenę zakupu domku i należy wykonać je we własnym zakresie. Powinniśmy pamiętać, że ich brak spowoduje osiadanie gruntu i brak komfortu użytkowania domku oraz utratę na niego producenckiej gwarancji. Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie przygotować podłoża pod domek, można to zlecić wybranemu przez nas fachowcowi lub zgłosić w firmie, w której dokonujemy zakupu. Oczywiście trzeba się wtedy liczyć z dodatkowymi kosztami, które najczęściej szacowane są indywidualnie.

Jednak osoby mające choć odrobinę pojęcia o kwestiach budowlanych z powodzeniem przygotują podłoże sami. Jest na to kilka polecanych przez producentów domków sposobów. Wybór konkretnego należy dostosować do ukształtowania terenu i rodzaju gruntu na działce.

  • Na terenach w miarę płaskich, ale niestabilnych, należy zastosować bloczki betonowe w zagęszczeniu co 25 – 30 cm.
  • Na terenach płaskich i stabilnych – bloczki rozmieszcza się co 50 cm.
  • Do zastosowania na różnych rodzajach podłoży nośnych doskonale nadaje się również płyta fundamentowa o grubości 20 cm wraz z zagęszczeniem.
  • Na podłożach nienośnych, grząskich, z dużym spadkiem – najlepiej jest stosować mikropale.

Do przygotowania podłoża pod niewielki domek można też w niektórych przypadkach wykorzystać kostkę brukową lub klinkierową, betonowe płyty chodnikowe i inne materiały gwarantujące stabilność mającej stanąć na nich budowli. Niezależnie od zastosowanego budulca podłoże wymaga bardzo dokładnego wypoziomowania.

Transport domku na działkę

Sposób oraz koszt transportu gotowych domków do miejsc docelowych jest uzależniony od ich rodzaju, odległości z jakiej mają być sprowadzone i indywidualnych ustaleń z producentem. W wielu przypadkach koszt transportu i jego realizacja są wkalkulowane w cenę domku. Jednak należy pamiętać, że nie u wszystkich producentów obowiązują takie właśnie zasady.

Na rynku funkcjonują wytwórcy domków letniskowych, którzy gwarantują transport (płatny lub bezpłatny) na terenie całego kraju. Są też tacy producenci, którzy darmowe dostarczenie obiecują jedynie w określonym obrębie od ich siedziby (np. na terenie danego województwa, w promieniu 100 km itd.). A bywa i tak, że domek trzeba odebrać z miejsca jego wytworzenia całkowicie na własną rękę bądź zapłacić za przesyłkę zewnętrznej firmie transportowej (w przypadku dokonywania zakupów przez internet). Kwestię tę reguluje zawierana ze sprzedawcą umowa, którą kupujący dla własnego dobra zawsze powinien dokładnie przeanalizować przed podpisaniem.

Transport gotowych domków letniskowych odbywa się w zależności od tego, jakiego rodzaju jest to budowla. Domki stacjonarne przewozi się najczęściej w elementach, które składane są w całość dopiero w miejscu, w którym mają stanąć. Domki mobilne natomiast transportowane są w całości – na własnych kołach lub na lawetach samochodowych.

Montaż domku letniskowego na działce

Większość domków drewnianych stacjonarnych to konstrukcje przeznaczone do samodzielnego montażu (na działkę dostarczane są wszystkie niezbędne elementy, które należy złożyć w jedną całość). Do takiego zestawu dołączona jest zawsze szczegółowa instrukcja, w której znajdziemy kolejność i sposób postępowania. Nigdy nie brakuje również niezbędnych łączników w postaci gwoździ, wkrętów, dybli, itp. Gwarancją na sukces jest wykorzystanie dokładnie wszystkiego, co przewidział wytwórca domku. Dla zapalonego majsterkowicza montaż będzie banalnie prosty i przyjemnie urozmaicający pobyt na działce, ale nie każdy poradzi sobie z nim tak samo sprytnie.

Osoby mniej wprawione montaż domku mogą zlecić wybranemu przez siebie fachowcowi lub zamówić tę usługę bezpośrednio u producenta. Kwestia kosztów jest tu traktowana różnie. Generalnie przy zakupie domku za kilkadziesiąt tysięcy złotych można spodziewać się, że zostanie on dla nas zmontowany i posadowiony na działce bez dodatkowych opłat. Jednak przy cenach kilku tysięcy złotych za domek na taki luksus nie ma co liczyć. Choć oczywiście usługa może zostać zrealizowana jeśli za nią za nią zapłacimy (cena montażu zależy od producenta oraz rodzaju i wielkości budowli).

Instalacje wewnętrzne i przyłączenie domku letniskowego do mediów

Także i instalacje są kwestią ceny, jaką planujemy przeznaczyć na zakup domku. Domki po kilkadziesiąt tysięcy złotych mogą (choć nie muszą) być wyposażone w wewnętrzne instalacje. Przeważnie jest to instalacja elektryczna i wodno – kanalizacyjna. Standardem jest za to posiadanie takiego właśnie wyposażenia przez domki holenderskie. Ceny nowych domków holenderskich rozpoczynają się od około 30 tys. zł.

Typowy domek drewniany, wyprodukowany w Polsce i oferowany w podobnej kwocie raczej nie posiada żadnych instalacji wewnętrznych. Choć oczywiście jeśli na działce są media, zawsze można je wykonać na koszt własny. Tego rodzaju wyposażenie można też pozyskać przy realizacji indywidualnych zamówień.

Natomiast podłączenie domku do mediów zawsze pozostaje indywidualną sprawą przyszłych użytkowników. Na działkach zlokalizowanych w Rodzinnych Ogródkach Działkowych przebiega to dość sprawnie, ale w pozostałych przypadkach przyłącze energetyczne oraz gazowe może wymagać dopełnienia dodatkowych formalności. Podobnie zresztą co podłączenie domku do kanalizacji i wodociągu. Formalności tych jest mniej jedynie przy posiadaniu na działce prywatnego szamba lub własnej oczyszczalni ścieków oraz indywidualnego ujęcia wody (studni).

Zobacz: Gotowe projekty domków letniskowych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl