Dom tani w utrzymaniu i szybki w budowie. Modułowy dom modelowy

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Modułowy dom zbudowano w ciągu 45 dni. Spełnia on wymogi energooszczędności, które będą obowiązywać od 2021 roku.
Modułowy dom zbudowano w ciągu 45 dni. Spełnia on wymogi energooszczędności, które będą obowiązywać od 2021 roku. Elmot / MULTICOMFORT Saint-Gobain
Niskoenergetyczny dom o powierzchni 50 m², zbudowany w ciągu 45 dni? To możliwe. Właśnie taki dom modelowy powstał w Kopytkowie w województwie pomorskim.

Dom wielkości średniego mieszkania

Niskoenergetyczny dom modelowy pokazuje, że domy o małym zapotrzebowaniu na energię (a więc tanie w utrzymaniu) można budować szybko i sprawnie. A niewielki metraż sprawia, że taki dom jest łatwiej dostępny dla inwestorów, a przy tym – w pełni funkcjonalny. Powierzchnia domu to 50 m², na które składa się salon z kuchnią, sypialnia i łazienka. W dodatku jego budowa trwała… 45 dni. Dom został zaprojektowany przez zespół projektantów Elmot. Powstał wiosną 2018 r. w Kopytkowie.

A może dom szkieletowy? Sprawdź, jakie ma zalety i wady

Prosta bryła domu

Dom ma niezwykle prostą bryłę – powstał na planie prostokąta i ma płaski dach. Poza nowoczesnym i uniwersalnym wyglądem taka prostota wpływa też na niskie zapotrzebowanie energetyczne domu (ma on korzystny stosunek wielkości przegród zewnętrznych i ograniczoną liczbę miejsc, gdzie mogą powstać mostki termiczne).

Dom modułowy w 45 dni

Dom zbudowano z modułów o stalowej konstrukcji. Ich wyprodukowanie zajęło 6 dni. Następnie każdy zyskał konieczne wyposażenie – instalację wodno-kanalizacyjną, elektryczną i wentylacyjną. Zadbano o izolacyjność termiczną domu (zastosowano płyty izolacyjne z wełny mineralnej, styropianu i poliuretanu). W środku wykończono ściany, podłogi i sufity, wcześniej instalując powietrzny system grzewczy (podpodłogowy). Wykonano również "biały" montaż elektryczny i sanitarny. Prace te zajęły 20 dni.

Na placu budowy moduły zmontowano w ciągu jednego dnia. Kolejne prace wykończeniowe, na które potrzebowano 19 dni, obejmowały m.in. wykończenie ścian (połączenie styków modułów), a także podłączenie instalacji i montaż rekuperatora.

Dom naprawdę energooszczędny

Dom spełnia standard MULTICOMFORT Saint-Gobain, co oznacza m.in., że jego zapotrzebowanie na energię jest takie, jakie będzie wymagane od domów w 2021 roku (czyli nieodnawialna energia pierwotna Ep na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody wynosi maks. 70 kWh/m² /rok). Dom zapewnia także komfort akustyczny (chroni przed hałasami zewnętrznymi i domowymi), dobre nasłonecznienie i korzystny mikroklimat.

od 16 lat
Wideo

DŁ - Remonty Doroty Szelągowskiej w Matce Polce w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl