Dom wielkości średniego mieszkania
Niskoenergetyczny dom modelowy pokazuje, że domy o małym zapotrzebowaniu na energię (a więc tanie w utrzymaniu) można budować szybko i sprawnie. A niewielki metraż sprawia, że taki dom jest łatwiej dostępny dla inwestorów, a przy tym – w pełni funkcjonalny. Powierzchnia domu to 50 m², na które składa się salon z kuchnią, sypialnia i łazienka. W dodatku jego budowa trwała… 45 dni. Dom został zaprojektowany przez zespół projektantów Elmot. Powstał wiosną 2018 r. w Kopytkowie.
A może dom szkieletowy? Sprawdź, jakie ma zalety i wady
Prosta bryła domu
Dom ma niezwykle prostą bryłę – powstał na planie prostokąta i ma płaski dach. Poza nowoczesnym i uniwersalnym wyglądem taka prostota wpływa też na niskie zapotrzebowanie energetyczne domu (ma on korzystny stosunek wielkości przegród zewnętrznych i ograniczoną liczbę miejsc, gdzie mogą powstać mostki termiczne).
Dom modułowy w 45 dni
Dom zbudowano z modułów o stalowej konstrukcji. Ich wyprodukowanie zajęło 6 dni. Następnie każdy zyskał konieczne wyposażenie – instalację wodno-kanalizacyjną, elektryczną i wentylacyjną. Zadbano o izolacyjność termiczną domu (zastosowano płyty izolacyjne z wełny mineralnej, styropianu i poliuretanu). W środku wykończono ściany, podłogi i sufity, wcześniej instalując powietrzny system grzewczy (podpodłogowy). Wykonano również "biały" montaż elektryczny i sanitarny. Prace te zajęły 20 dni.
Na placu budowy moduły zmontowano w ciągu jednego dnia. Kolejne prace wykończeniowe, na które potrzebowano 19 dni, obejmowały m.in. wykończenie ścian (połączenie styków modułów), a także podłączenie instalacji i montaż rekuperatora.
Dom naprawdę energooszczędny
Dom spełnia standard MULTICOMFORT Saint-Gobain, co oznacza m.in., że jego zapotrzebowanie na energię jest takie, jakie będzie wymagane od domów w 2021 roku (czyli nieodnawialna energia pierwotna Ep na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody wynosi maks. 70 kWh/m² /rok). Dom zapewnia także komfort akustyczny (chroni przed hałasami zewnętrznymi i domowymi), dobre nasłonecznienie i korzystny mikroklimat.