Osuszanie wilgoci technologicznej

Wojciech Lechowski
Podczas budowy powstaje sporo tzw. wilgoci technologicznej. By kontynuować prace jesienią i zimą trzeba użyć osuszaczy budowlanych.
Podczas budowy powstaje sporo tzw. wilgoci technologicznej. By kontynuować prace jesienią i zimą trzeba użyć osuszaczy budowlanych. Solbet
Profesjonalne osuszanie wilgoci technologicznej konieczne jest zwłaszcza wtedy, gdy w budynku wykonywana jest duża ilość tzw. prac mokrych, a warunki pogodowe nie sprzyjają odparowywaniu wody ze świeżych wylewek czy tynków. Wówczas stosuje się specjalistyczne osuszacze budowlane oraz nagrzewnice, które pozwalają kontynuować proces budowy bez zbędnych przestojów.

Wilgoć technologiczna jest doskonale znanym zjawiskiem na budowach. Pierwotnie wprowadzana do budynku woda może wprawdzie odparować w naturalnych procesach schnięcia i wiązania materiałów, ale potrzebne są do tego odpowiednie warunki atmosferyczne (suche i ciepłe dni). Jednak w okresie jesienno-zimowym trudno o taką aurę, co często skutkuje przerwaniem prowadzonych prac (wilgoć utrzymująca się w murach i posadzkach uniemożliwia kontynuowanie zaplanowanych robót). Tymczasem od wykonawców coraz częściej oczekuje się jak najszybszego zakończenia procesu budowlanego. Sposobem na rozwiązanie problemu z wilgocią technologiczną jest użycie osuszaczy budowlanych.

Osuszanie wilgoci technologicznej

Niestety w realizowanych w Polsce projektach budowlanych nie uwzględnia się konieczności osuszania w trakcie budowy. Zwykle jest to usługa dodatkowa, tratowana jako rozwiązanie doraźne i stosowane jedynie w określonych sytuacjach. Stąd nie można uznać osuszania za proces przyspieszający budowę, a jedynie za coś, co pozwala niwelować opóźnianie jej ukończenia.

Na zachodzie osuszanie z wilgoci technologicznej traktuje się jako proces niezbędny w realizacji budów i uwzględnia go już w fazie projektowania. Przekłada się to w sposób naturalny na skrócenie czasu realizacji określonych prac i możliwość dotrzymania nawet krótkich terminów.

Rodzaje osuszaczy budowanych

Należy pamiętać, że osuszacze się są urządzeniami tożsamymi z lepiej znanymi w Polsce nagrzewnicami. Choć zdarzają się sytuacje, że urządzenia te stosuje się jednocześnie. Jednak osuszacze nie niwelują wilgoci poprzez jej ogrzewanie, a poprzez skuteczne odprowadzenie z powierzchni, na których występuje. Rozróżnia się następujące rodzaje osuszaczy wilgoci technologicznej:

  • Osuszacze sorpcyjne – posiadają wbudowany absorbent (pochłaniacz wilgoci). Zassane przez pochłaniacz powietrze jest podgrzewane i kierowane na osuszaną powierzchnię. Wilgoć natomiast odprowadzana jest specjalną rurą na zewnątrz (np. przez okno osuszanego pomieszczenia). Wykorzystanie osuszaczy sorpcyjnych przynosi najkorzystniejsze efekty wtedy, gdy suszone powierzchnie są osłonięte folią. Wówczas przewód wywiewny urządzenia umieszcza się w sposób oczywisty pomiędzy folią, a np. ścianą. Osuszacze tego typu mają różną wydajność (od 150 do 300 m3/h). Czas suszenia przykładowego domu o powierzchni 100 m2 jednym takim urządzeniem może trwać 2 – 4 tygodnie. Skuteczne skrócenie tego czasu przynosi zastosowanie kilku osuszaczy jednocześnie.

Warto przeczytać: Blokery wilgoci – czym są, jak działają i gdzie się je stosuje

  • Osuszacze kondensacyjne – skraplają wilgoć technologiczną, odbierają ją w postaci wody i odprowadzają z osuszanego pomieszczenia do kanalizacji. Także mają różną wydajność, która w ich przypadku zwiększa się przy wyższej temperaturze powietrza wewnątrz budynku (optymalna wartość to 20˚C). Wydajność osuszacza należy dostosować do kubatury wnętrza (np. urządzenie o wydajności 180 m3/h nadaje się do pomieszczenia o kubaturze do 90m3). Taki osuszacz jest w stanie usunąć w ciągu doby około 30 l wody. Przed jego uruchomieniem konieczne jest zamknięcie okien i zasłonięcie otworów wentylacyjnych. Przykładowy dom o powierzchni 100 m2 osuszymy pojedynczym urządzeniem w ciągu 1 – 3 tygodni.
  • Osuszacze do niewielkich pomieszczeń – działają na zasadzie efektu Peltiera (tj. na zasadzie różnicy temperatur pomiędzy płytką gorącą i zimną). Są małe i niedrogie w zakupie, ale budowanego domu jednorodzinnego nimi nie osuszymy. Nadają się co najwyżej do remontowanych mieszkań (jeden osuszacz będzie skuteczny na zaledwie 20 – 35 m2).

Jak dobrać osuszacz wilgoci technologicznej?

Osuszacze budowlane to urządzenia, które mało kto posiada na własność. Profesjonalne i odpowiednio wydajne sprzęty są drogie (kosztują kilka tysięcy złotych), a dodatkowo ich użyteczność jest jedynie okresowa i najczęściej jednorazowa. Stąd też najczęściej osuszacze wypożycza się bądź korzysta z usług specjalistycznych firm, które nadzorują proces osuszania od początku do końca.

Aby osuszanie wilgoci technologicznej było rzeczywiście skuteczne, konieczne jest zastosowanie urządzenia o właściwej wydajności lub odpowiednie zestawienie kilku urządzeń i użycie ich jednocześnie. Sprzęt dobiera się na podstawie wskaźnika przepływu powietrza jakim się on charakteryzuje (m3/h) i w odniesieniu do kubatury pomieszczenia, które ma być osuszane (m3).

Osuszacze budowlane – czy warto je stosować?

Stosowanie osuszaczy wilgoci technologicznej uzależnione jest od istniejących potrzeb. Jeśli mokre prace wykończeniowe wewnątrz budynku prowadzone są w lecie i przy sprzyjających warunkach pogodowych, ściany i posadzki najczęściej dosychają w sposób naturalny i przy normalnej przerwie technologicznej. W takich sytuacjach generowanie dodatkowych kosztów osuszania jest całkowicie bezzasadne.

Jeżeli jednak bardzo zależy nam na czasie związanym z zakończeniem budowy bądź jest ona realizowana w zimnym i dżdżystym okresie jesienno-zimowym wykorzystanie osuszaczy budowlanych może okazać się zbawienne. Wilgoć technologiczna zostanie szybko wyeliminowana, a dzięki temu stanie się możliwe wykonywanie kolejnych czynności i postępowanie zgodne z ustalonym harmonogramem prac.

Na koniec warto jeszcze wskazać przypadki inne niż wilgoć technologiczna, a także wskazujące na racjonalność zastosowania profesjonalnych osuszaczy. To wszelkie sytuacje związane z niepożądanym i niszczycielskim działaniem wody na obiekty budowlane (powódź, zalanie domu na skutek awarii instalacji wodociągowej, zalanie przez sąsiada i wiele innych).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl