Tynk ciepłochronny

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Planując poprawę warunków cieplno-wilgotnościowych istniejących lub nowo wznoszonych jednowarstwowych ścian zewnętrznych, warto wziąć pod uwagę zastosowanie tynku ciepłochronnego.

Materiał ten pozwala zredukować utratę ciepła i tym samym obniżyć koszty ogrzewania. Zaprawa tynkarska Baumit ThermoPutz posiada współczynnik przewodności cieplnej λ=0,10 W/m·K, stosowanie układu materiałowego z tynkiem ThermoPutz zapobiega przemarzaniu ścian na spoinach oraz pomaga ograniczać ucieczkę przez przegrodę cennej energii cieplnej, tam gdzie
z różnych przyczyn nie możliwe jest zastosowanie „klasycznego” układu metody ETICS.

Tynk ciepłochronny

Ciepły tynk na mineralnej bazie

Tynk ciepłochronny jest gotową mieszanką tynkarską do ręcznego nakładania. Głównym składnikiem produktu jest hydrauliczny środek wiążący
z dodatkiem perlitów. Powierzchnie wewnątrz i na zewnątrz budynku pokryte warstwą Baumit ThermoPutz uzyskują znacznie lepsze właściwości termiczne w porównaniu do stosowania warstwy „zwykłej” zaprawy tynkarskiej. Dzięki temu można zapobiec przemarzaniu murów na spoinach i co za tym idzie znacznie ograniczyć utratę ciepła oraz możliwość degradacji warstwy wierzchniej muru. Dodatkowa powłoka wykonana tynkiem Baumit ThermoPutz zapewnia paroprzepuszczalność całej przegrody, co w efekcie nie zaburza procesów odparowywania wilgoci z murów. Zaprawa ciepłochronna polecana jest do budowy ścian zewnętrznych z bloczków z betonu komórkowego, pustaków ceramicznych, styrobetonu czy kermazytobetonu. Tynku ciepłochronnego nie należy nakładać w strefie cokołowej oraz w miejscach narażonych na działanie wody odpryskowej. Tynku nie można stosować, jako podłoże pod płytki ceramiczne.
Obróbka mieszanki tynkarskiej jest niezwykle prosta. Na każdy worek zaprawy wystarczy dodać 17 litrów wody i wymieszać w betoniarce wolnospadowej. Należy przestrzegać czasu mieszania od 3 do 5 minut tak, aby uzyskać jednolitą, płynną masę. Przed rozpoczęciem tynkowania podłoży mineralnych należy wykonać obrzutkę cementową Baumit Vorspritzer - bezwzględnie przy zastosowaniu tynku ThermoPutz na zewnątrz. Gotową zaprawę należy narzucać kielnią oraz przecierać wilgotną łatą drewnianą. Warto pamiętać, by nie zacierać i nie wygładzać powłoki. Przy grubościach warstwy do 3 cm - tynk nakładać jednowarstwowo, przy większych grubościach lub w przypadku różnicy grubości warstwy tynku - nakładać wielowarstwowo. Należy pamiętać, aby pierwsza warstwa mogła odpowiednio związać - „stwardnieć” przed nakładaniem następnych warstw.  
Konieczna jest również przerwa technologiczna przed wykańczaniem powierzchni tynku - przy wykonaniu nominalnej grubości warstwy - ok. 5 dni na 1 cm grubości warstwy. Temperatura powietrza i podłoża w trakcie obróbki nie może być niższa niż + 5ºC. Nie powinno się bezpośrednio nagrzewać nagrzewnicami tynkowanego muru, natomiast świeżo otynkowaną powierzchnię utrzymywać w stanie wilgotnym przez 2 dni po nakładaniu zaprawy.
Wzrastające ceny energii cieplnej skłaniają inwestorów do poszukiwania oszczędności już na etapie budowy czy remontu domu. Warto stosować materiały, które redukują straty ciepła i przyczyniają się do oszczędności. Tynk ciepłochronny poprawia właściwości termoizolacyjne ścian, zapobiega powstawaniu mostków termicznych i, co najważniejsze, pozwala uzyskać wymierne korzyści finansowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl