Zestawienie i zastosowanie różnych rodzajów gładzi

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Wybór gładzi jest bardzo duży. Warto je poznać i wybrać produkt najlepiej dobrany do danych zastosowań.
Wybór gładzi jest bardzo duży. Warto je poznać i wybrać produkt najlepiej dobrany do danych zastosowań. Magdalena Kmita-Kulesza

[/b]Z wyborem gładzi szpachlowych nie powinno być żadnego problemu – na rynku dostępnych jest wiele produktów uznanych producentów. Ale to właśnie klientom nastręcza najwięcej trudności.[/b]

Jak wśród tak bogatej oferty wybrać gładź najlepszą do zastosowania we własnym domu czy mieszkaniu? Prezentujemy (w kolejności alfabetycznej) zestawienie najpopularniejszych gładzi: gipsowych, cementowych, polimerowych i cementowo-wapiennych, wraz z ich charakterystyką i przeznaczeniem.

Acryl-Putz

Acryl-Putz ST10 Start – to biała gładź szpachlowa do zastosowania przy pracach wykończeniowych wewnątrz pomieszczeń. Polecana jest przy całopowierzchniowym wygładzaniu ścian i sufitów, a także do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych z taśmą zbrojącą i niwelowania chropowatości. Sprawdza się również przy wyrównywaniu powierzchni tam, gdzie występują spore pęknięcia na powierzchni – od płyt drewnianych, po podłoża betonowe i ceglane. Bez problemu poradzi sobie z pojedynczymi ubytkami o głębokości do 3 centymetrów. Acryl-Putz ST10 Start to gładź 2 w 1 – może być stosowana z powodzeniem również jako warstwa wierzchnia, dzięki czemu nie trzeba do wykończenia wykorzystywać gotowych gładzi szpachlowych. Wydajność – 1 kg na metr kwadratowy przy warstwie 1 mm.

Biała gładź szpachlowa do zastosowania przy pracach wykończeniowych wewnątrz pomieszczeń.
Biała gładź szpachlowa do zastosowania przy pracach wykończeniowych wewnątrz pomieszczeń. Śnieżka

Acryl-Putz FS20 Finisz – to gotowa do użycia gładź szpachlowa (dostępna w pojemnikach od 1,5 do 27 kg) stosowana przy pracach wykończeniowych, możliwa do nakładania metodą ręczną jak i maszynową. Idealnie nadaje się jako warstwa wykończeniowa – po szlifowaniu (czas schnięcia to około 4 godzin przy milimetrowej grubości) pozostaje śnieżnobiała, gładka powierzchnia, którą bardzo łatwo się maluje, zapewniając doskonały efekt końcowy. Nadaje się do różnego rodzaju podłoża – sprawdza się na płytach gipsowo-kartpnowych, betonie, a także na podłożach cementowo-wapiennych i gipsowych. Wydajność zależna jest od nierówności podłoża - średnio 1 kg gotowej masy na metr kwadratowy przy warstwie 1 mm.

 

Gotowa do użycia gładź szpachlowa stosowana przy pracach wykończeniowych.
Gotowa do użycia gładź szpachlowa stosowana przy pracach wykończeniowych. Śnieżka

Acryl-Putz RG21 Regular – to gotowa do użycia, dolomitowa gładź tynkowa wykończeniowa, która zawiera w swoim składzie dolomitowe wypełniacze, które nie tylko zwiększają wytrzymałość gładzi, ale również ułatwiają dokładną i łatwą obróbkę powierzchni. Gładź ta niezwykle prosto poddaje się szlifowaniu, nadaje się idealnie do przygotowania ścian przed tapetowaniem i malowaniem. Można ją stosować wewnątrz pomieszczeń na wielu podłożach – gipsowych, gipsowo-kartpnowych (świetnie nadaje się do ich spoinowania), cementowo-wapiennych i betonowych – wszędzie tam, gdzie wilgotność względna powietrza nie przekracza 70 procent. Wydajność – 1 kg masy na metr kwadratowy przy grubości 1 mm.

 

Dolomitowa gładź tynkowa wykończeniowa.
Dolomitowa gładź tynkowa wykończeniowa. Śnieżka

Acryl-Putz FD12 Fasada – to cementowo-polimerowa gładź szpachlowa, w której zastosowano szereg rozwiązań poprawiających jej wytrzymałość i przyczepność. Gładź wzbogacona jest w żywicę polimerową i włókna celulozowe, a także środki hydrofobowe, które utrudniają wilgoci wnikanie w podłoże. To sprawia, że docelowo Acryl-Putz FD12 Fasada najlepiej sprawdza się przy pracach wykończeniowych na zewnątrz nieruchomości, uzupełnianiu ubytków, wygładzaniu czy likwidacji pęknięć na podłożach cementowych, betonowych i cementowo-wapiennych. Może być jednak z powodzeniem używana również wewnątrz pomieszczeń. Wydajność 1,5 kg na metr kwadratowy przy warstwie 1 mm. Uwaga! Gładź nie nadaje się jako warstwa wykończeniowa w bezspoinowych systemach ociepleń.

 

Cementowo-polimerowa gładź szpachlowa do zastosowań zewnętrznych.
Cementowo-polimerowa gładź szpachlowa do zastosowań zewnętrznych. Śnieżka

Acryl-Putz RV13 Renova – to specjalna gładź wapienna, która dedykowana jest zwłaszcza wilgotnym i suchym pomieszczeniom, które mają tendencję do wchodzenia pleśni i grzybów – ma bowiem właściwości dezynfekujące, jednocześnie umożliwia „oddychanie ścian”. Renova to gładź przygotowana z wapna hydratyzowanego, białego cementu, kruszyw, mączki wapiennej i różnego rodzaju dodatków. Jest łatwa w aplikacji i urabianiu, szczególnie ceniona za fakt, że po nałożeniu nie trzeba jej już szlifować – jest gotowa na malowanie czy tapetowanie. Przeznaczona jest do stosowania na powierzchniach betonowych, na tynkach wapiennych i cementowo-wapiennych. Wydajność 1,1 kg na metr kwadratowy przy warstwie 1 mm (przeznaczona jest do wykonywania gładzi o warstwach grubości 1–3 mm).

Specjalna gładź wapienna, ograniczająca rozwój grzybów i pleśni.
Specjalna gładź wapienna, ograniczająca rozwój grzybów i pleśni. Śnieżka

Acryl-Putz LT22 Light – to nowoczesna, bardzo lekka (gęstość 0,4 g/cm³) masa naprawcza w kolorze białym. Jest uniwersalna – można ją stosować na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń, zarówno na gipsie, metalu, płytach gipsowo-kartonowych, styropianie, drewnie czy cemencie. Schnie do dwóch godzin, co pozwala na szybkie wyszlifowanie i zamalowanie wypełnionych powierzchni. Nadaje się do spoinowania, wypełniania zarysowań, szczelin i ubytków – od dziur po gwoździach w ścianach po zarysowania na sufitach po pęknięcia wynikłe z uszkodzeń mechanicznych. Co ważne, warstwa masy może być nakładana na ubytki o dowolnej wielkości. Wydajność 1 litr na metr kwadratowy przy grubości warstwy 1 mm.

 

Lekka masa naprawcza w kolorze białym.
Lekka masa naprawcza w kolorze białym. Śnieżka

Acryl-Putz FX 23 Flex – to gotowa do użycia elastyczna, trwała i niezwykle mocna masa naprawcza, która w składzie posiada włókno szklane. Żywice polimerowe, które są składową masy poprawiają wytrzymałość i przyczepność do podłoża. Bez stosowania taśm zbrojeniowych można pokryć pęknięcia wielkości pół centymetra. Masa po wyschnięciu wymaga jeszcze pokrycia gładziami szpachlowymi Acryl Putz. Nadaje się do wykorzystania wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń na podłożach zarówno betonowych, cementowo-wapiennych czy na płytach gipsowo-kartonowych. Wydajność 1,3 kg na metr kwadratowy przy grubości warstwy 1 mm.

Elastyczna, trwała i niezwykle mocna masa naprawcza.
Elastyczna, trwała i niezwykle mocna masa naprawcza. Śnieżka

Acryl-Putz MS30 – to masa szpachlowa do beztaśmowego spoinowania płyt gipsowo-kartonowych. W jej skład wchodzą specjalne żywice polimerowe, które mają za zadanie poprawić wytrzymałość gładzi i zwiększyć jej przyczepność do podłoża. Z kolei włókna celulozowe zapewniają gładzi elastyczność konieczną do redukowania obciążeń, które objawiają się na połączeniach różnych materiałów. Oprócz wytrzymałości i elastyczności gładź ta charakteryzuje się po obróbce niemal idealną gładkością, co ułatwia malowanie czy tapetowanie. Te cechy sprawiają, że świetnie sprawdza się przy spoinowaniu płyt g-k, maskowaniu wkrętów, ale również przy uzupełniania ubytków i pęknięć na ścianach i sufitach. Wydajność 0,23 kg na metr dla warstwy o grubości 1 mm.

Atlas

Gipsar Uni – śnieżnobiała gładź szpachlowa wzmocniona polimerami. Dzięki żywicom siła wiązań w gipsie została wzmocniona, co ma istotne znaczenie – produkt dedykowany jest bowiem do wypełniania niewielkich ubytków i zarysowań na ścianach i sufitach przed wykonaniem gładzi. Może być kładziony na rozmaitych podłożach – od betonu i gazobetonu, przez tynki cementowe po tynki gipsowe i cementowo-wapienne. Wydajność 1 kg na metr kwadratowy przy grubości warstwy 1 mm.

Gipsar Plus – to gładź finiszowa o zwiększonej twardości, dzięki czemu Plus tworzy mocną i gładką powierzchnię na którą można nakładać farbę i tapety. Do jego kładzenia stosować można metody tradycyjne lub natryskowe, podobnie jest ze szlifowaniem – zwiększona twardość powoduje, że nie ma obawy przetarć przy szlifowaniu mechanicznym. Wydajność – średnio 0,8 kg masy na metr kwadratowy przy warstwie 1 mm.

Atlas Gips Rapid – to śnieżnobiała, gotowa gładź polimerowa przeznaczona do nakładania ręcznego i mechanicznego. Służy do wykonywania gładzi na ścianach i sufitach we wnętrzach budynków. Sprawdza się na podłożu betonowym, a także na tynkach  cementowo-wapiennych, cementowych i gipsowych. Wydajność – 1 kg na metr kwadratowy przy warstwie 1 mm (istnieje możliwość stosowania bardzo cienkiej warstwy, co zmniejsza użycie gładzi).

Atlas Gips Optimus – to gładź cementowa do stosowania wszędzie tam, gdzie nie zaleca się wykorzystywania gładzi gipsowych, a więc w pomieszczeniach o dużej wilgotności, takich jak: kuchnie, pralnie czy łazienki. Znajduje zastosowanie również na zewnątrz budynków, gdzie wykorzystuje się go do wygładzania tynków zewnętrznych. Gładź ma wysoką wytrzymałość, jest odporna na mikropęknięcia i wilgoć.  Wydajność 1,5 kg na metr kwadratowy przy warstwie 1 mm.

Cekol

Cekol F-16 Finisz – to gotowa do użycia, bezpyłowa gładź szpachlowa do obróbki metodą zacierania na mokro bez gruntowania. Gładź jest łatwa do szlifowania, można ją nakładać metodą ręczną i mechaniczną, za pomocą agregatu. Cekol F-16 Finisz to mieszanka spoiw polimerowych, wypełniaczy mineralnych i dodatków modyfikujących właściwości, przez co wykazuje dużą przyczepność do podłoża. Gładź powinna być stosowana wewnątrz budynków w pomieszczeniach suchych na podłożach betonowych, gipsowych, na płytach gipsowo-kartonowych czy na tynkach cementowo-wapiennych. Wysycha po około 6 godzinach (w temperaturze około 22 stopni Celsjusza) – po tym czasie można przystąpić do malowania, jednak ewentualne korekty można wprowadzać dużo wcześniej – zaraz po zmatowieniu pierwszej warstwy. Wydajność – 1,5 kg na metr kwadratowy przy warstwie 1 mm.

 

Bezpyłowa gładź szpachlowa do obróbki metodą zacierania na mokro bez gruntowania.
Bezpyłowa gładź szpachlowa do obróbki metodą zacierania na mokro bez gruntowania. Cekol

Dolina Nidy

Omega gipsowa gładź szpachlowa – stosuje się do wykonywania gładzi sposobem maszynowym bądź ręcznym wewnątrz budynków. Stanowi doskonałe podłoże pod prace wykończeniowe – malowanie i tapetowanie. Nadaje się na podłoża takie jak płyty gipsowo-kartonowe, beton czy tynki cementowe i cementowo-wapienne. Jeśli stosowana ma być na pustakach czy cegłach wymaga wcześniejszego otynkowania tych materiałów.

Eko-Mas uniwersalna masa szpachlowa – nadaje się idealnie do wykonywania gładzi finiszowych we wnętrzach budynków oraz spoinowania połączeń płyt kartonowo-gipsowych (z użyciem taśm zbrojących) oraz maskowania wkrętów mocujących te płyty. Masa jest bardzo plastyczna, charakteryzuje się krótkim czasem schnięcia. Dostępna jest w postaci białej pasty od razu gotowej do użycia i aplikacji zarówno w agregatach jak i metoda tradycyjną.

Gładź szpachlowa śnieżnobiała – stosowana jest do maskowania ubytków w ścianach i sufitach oraz do wykonywania na nich gładzi. Charakteryzuje się łatwością obróbki, świetną przyczepnością  i możliwością stosowania na  niej dowolnego koloru farb. Nie powinno się jej stosować na podłożach z tworzyw sztucznych, drewna i metalu. Wydajność 1 kg na metr kwadratowy przy warstwie o grubości 1 mm.

Knauf

Knauf gładź cementowa biała – przeznaczona jest do wyrównywania i szpachlowania powierzchni na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Sprawdza się na wielu podłożach – od tradycyjnych tynków cementowych i betonu po powierzchnie pomalowane farbami dyspersyjnymi i na tapetach z włókien szklanych. Wydajność – 4,2 kg na metr kwadratowy przy warstwie grubości 3 mm.

Knauf Goldband Finish – to gotowa masa szpachlowa, dzięki której przygotować można równe i gładkie powierzchnie we wnętrzach budynków. Stanowi bazę do dalszych prac wykończeniowych i malarskich. Może być używana do całopowierzchniowego cienkowarstwowego szpachlowania (masę nakładać można ręcznie lub maszynowo). Wydajność 1,5 kg na metr kwadratowy przy warstwie 1 mm.

Knauf Rotband Finish – to gotowa do aplikacji gładź polimerowa o podwyższonej przyczepności, odporna na pękanie, stworzona na bazie mączki marmurowej. Oprócz tradycyjnych powierzchni, można ją wykorzystywać również do szpachlowania lamperii, a także tapet z włókien szklanych. Po wyschnięciu gładzi nadaje się do malowania każdym rodzajem farby. Służyć może również do uzyskiwania powłok o charakterze dekoracyjnym. Wydajność 1,3 kg na metr kwadratpwy przy warstwie 1 mm.

Megaron

Gładź gipsowa GT120 Finisz – to biała gładź gipsowa wzmocniona polimerami do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Jej zadaniem jest wygładzanie powierzchni, które przeznaczone są do malowania i tapetowania. GT 120 Finisz jest gładzią szczególnie podatną na szlifowanie (wiąże się w około 1,5 godziny), przez co łatwiej uzyskać równą i gładką fakturę ściany czy sufitu. Można ją stosować na różnego rodzaju trwałe powłoki malarskie, także na farby emulsyjne i olejne.

Gładź gipsowa Gs-1 Finisz z polimerami – służy do przygotowania powierzchni pod powłoki malarskie i tapety w technologii szlifowania nierówności na sucho. Jasnoszarą gładzią można również wypełniać pęknięcia w tynkach i innego rodzaju ubytki. Gotowa gładź gipsowa użyta na całej powierzchni nie wymaga gruntowania przed malowaniem. Wydajność ok. 1 kg na metr kwadratowy przy grubości warstwy 1 mm.

Gładź polimerowo-gipsowa professional – to gładź która jest odporna na trudne warunki pogodowe, „wybacza” także niektóre błędy wykonawcze. Dzięki polimerom warstwa gipsu ma zwiększoną elastyczność, przez co staje się odporna na spękania i łuszczenie się farby, które wynika z naturalnych naprężeń podłoża w czasie użytkowania pomieszczeń. Gładź może być nakładana w warstwach dowolnej grubości.

Gładź gipsowa Gt-90 Classic -  jak twierdzi producent, to najbardziej wytrzymała gładź gipsowa wśród produktów firmy Megaron. Najlepiej sprawdza się przy tradycyjnym nakładaniu gładzi coraz cieńszymi warstwami nie czekając aż wyschną poprzednie. Dzięki temu można uniknąć szlifowania i zapylenia oraz zakończyć pracę w ciągu jednodniowego cyklu. Wydajność – 1 kg na metr kwadratowy przy warstwie grubości 1 mm.

Śmig

Megaron Śmig B-1 – to cienkowarstwowy tynk przeznaczony pod tapety i powłoki malarskie. Sprawdza się na wszelkiego rodzaju podłożach mineralnych (także tych, które pokryte są farbą) o ile są suche i czyste. Śmig B-1 jest gotowy do użycia zaraz po otwarciu pojemnika – przy czym posiada właściwości tiksotropowe (co oznacza, że po jakimś czasie rozrzedza się, co ułatwia rozprowadzenie po nierównych powierzchniach). Wydajność – 2 kg na metr kwadratowy powierzchni przy warstwie 3 mm.

Śmig C-50 – to gotowa biała zaprawa szpachlowa, którą wykorzystuje się głównie do połączeń płyt kartonowo-gipsowych bez użycia taśm. Wzmocniona struktura powoduje odporność na zaginanie i rozciąganie, przez co połączenia płyt są naprawdę trwałe. Śmig C-50 nadaje się również do uzupełniania nawet głębokich ubytków powstałych na sufitach i ścianach. Wydajność – 0,5 kg na metr kwadratowy przy warstwie 1 mm.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl