10 zasad wyboru dobrej ekipy budowlanej. Poradnik

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Przy wyborze ekipy budowlanej kierujmy się ich dobrą opinią i rzetelną pracą, jaką już wykonali.
Przy wyborze ekipy budowlanej kierujmy się ich dobrą opinią i rzetelną pracą, jaką już wykonali. Arsanit
Ekipa budowlana powinna wykonać swoją pracę solidnie, według planu i zgodnie ze sztuką budowlaną. Jednak nie zawsze tak jest. Wybór dobrej ekipy budowanej jest bardzo trudny.

Każdy inwestor chciałby szybko, solidnie i bez większych zmartwień wykonać prace budowlane. To może mu zagwarantować jedynie dobra ekipa pracowników. Podpowiadamy i radzimy czym się kierować przy wyborze dobrej ekipy budowlanej.

Poszukiwania ekipy budowlanej

Przy wyborze ekipy budowlanej powinniśmy się skupić jedynie na tych z polecenia znajomych, rodziny i innych fachowców. Kiedy mamy już kilka kandydatów należy się z nimi spotkać i porozmawiać o projekcie, jego specyfikacji i czasie jaki będzie im potrzebny na realizację zadania. Jeżeli osoba, z którą rozmawiamy nie jest w stanie określić daty zakończenia prac to nie warto z nią dalej dyskutować. Może to oznaczać, że wykonawca nie jest pewien powodzenia zadania.

Pamiętajmy, że możemy i musimy nawet poprosić wykonawcę o sporządzenie kosztorysu – to pozwoli nam porównać ceny z konkurencją. Warto też dopytać się o sprzęt budowlany, na jakim pracuje dana ekipa budowlana oraz doświadczenie poszczególnych pracowników.

10 zasad wyboru ekipy budowlanej
1. Znajdź kilka ekip budowlanych i je porównaj.
2. Wybierz ekipę (najlepiej z polecenia i taką, którą zatrudnia pracowników z wykształceniem budowlanym).
3. Sprawdź realizację ekip budowlanych osobiście i poproś o pisemne referencje ich poprzednich prac.
4. Poproś o akceptację projektu budowlanego i wycenę harmonogramu prac.
5. Sprawdź sprzęt, na którym ekipa budowlana będzie pracować i kwalifikacje do wykonania zadania.
6. Ustal datę rozpoczęcia i zakończenia prac.
7. Sporządź umowę, w której będą zawarte wszystkie ustalenia dotyczące budowy i wykonywanych prac.
8. Zrób kosztorys materiałów budowlanych i dołącz je do umowy.
9. Zażądaj potwierdzenia, że wykonawca będzie pracował zgodnie z projektem i obowiązującą sztuką budowlaną.
10. Ustal kary za nieterminowe i nierzetelne wykonanie prac.

Jak sprawdzić ekipę budowlaną?

Budowa domu to inwestycja, która sporo kosztuje. Zatrudnienie odpowiedniej ekipy budowlanej spełni nasze oczekiwania, dlatego warto sprawdzić jej inne realizacje, jakie już wykonała. Kiedy wybór padł już na konkretne firmy to powinniśmy pojechać z wizytacją i zobaczyć ich poprzednie prace.

Na miejscu przede wszystkim skupmy naszą uwagę na stanie obiektu z zewnątrz jak i wewnątrz, a mianowicie czy są jakieś uszkodzenia w materiale konstrukcyjnym ścian, niedomalowane lub uszkodzone ściany lub złe rozmieszczenie takich elementów jak: okna, drzwi, oświetlenie, gniazdka, grzejniki, ceramiki czy armatury.

Nie wstydźmy się i porozmawiajmy z właścicielem oglądanego domu i poprośmy o jego opinię dotyczącą współpracy z ekipą budowlaną. Możemy także poprosić właściciela firmy o pisemne referencje innych inwestorów.

Pracując nad listą fachowców, najlepiej skupić się na ekipach budowlanych z polecenia znajomych i rodziny.
Pracując nad listą fachowców, najlepiej skupić się na ekipach budowlanych z polecenia znajomych i rodziny. Arsanit

Ustalenie zasad współpracy z budowlańcami

Wszelkie rozmowy i ustalenia z ekipą budowlaną powinny być spisane na papierze i podpisane przez obie strony. Daje nam to gwarancję ich wykonania i podstawę do ewentualnych roszczeń w sądzie. W takiej umowie powinna być zawarta data rozpoczęcia i zakończenia prac oraz czas realizacji poszczególnych etapów z wypunktowaniem poszczególnych zadań.

Po każdym zakończonym etapie wykonawca powinien otrzymać wynagrodzenie. Dla pewności warto zaznaczyć średnie ceny produktów potrzebnych na budowę, żeby się później nie okazało, że się różnią od tego co zakładaliśmy. Warto także dodać zapis o obowiązkowym zachowaniu trzeźwości oraz informacji o ewentualnej zmianie pracowników podczas naszej realizacji.

Ważną kwestią jest także informacja o tym, że wykonawca zapoznał się ze stanem faktycznym budowy. Ten zabieg pozwoli nam uniknąć oskarżeń o błędy wcześniejszego zespołu. Wcześniejsze etapy warto mieć w formie dokumentacji zdjęciowej.

Dowiedz się: Kiedy może się przydać dokumentacja fotograficzna prac budowlanych

Podsumowując... w umowie powinien być zapis, że wykonawca wykona zlecenie zgodnie z projektem technicznym, trzymając się ogólnych zasad budowlanych i o czasie. Wszelkie zmiany powinny być zaaneksowane. Jeżeli zatrudnimy kierownika budowy w umowie powinien być punkt, który będzie zobowiązywał ekipę do wykonywania jego poleceń.

Mamy również możliwość zabezpieczenia inwestycji poprzez kary umowne, które mogą przykładowo wynosić -20% od wartości wynagrodzenia za niewywiązanie się z umowy i -0,2% za dzień opóźnienia w oddawaniu prac.

PrzeczytajPlusy i minusy zatrudnienia brygady remontowej z fakturą i bez faktury

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl