Jak zbudować domek na drzewie?

Wojciech Lechowski
Domek na drzewie jest świetnym sposobem na uatrakcyjnienie wakacyjnych zabaw.
Domek na drzewie jest świetnym sposobem na uatrakcyjnienie wakacyjnych zabaw. gerdahuiskamp Pixabay.com
Ciepłe dni sprawiają, że chętniej spędzamy czas na dworze. Warto zadbać o nasze pociechy i zaaranżować im super miejsce w ogrodzie. Dlaczego by nie zbudować im domku na drzewie?

Domek na drzewie jest świetnym sposobem na uatrakcyjnienie wakacyjnych zabaw. Z całą pewnością wielu z nas jest w stanie przypomnieć sobie własne dziecięce igraszki w tym niezwykłym, choć prostym konstrukcyjnie lokum. Zbudowanie takiego domku nie jest bardzo skomplikowane i może dać sporo frajdy samemu konstruktorowi. Korzyści są gwarantowane pod warunkiem, że budowla będzie bezpieczna i wykonana solidnie. Możemy mieć pewność, jak w przypadku przysłowiowego banku, że nasze pociechy z domku na drzewie prawie nie będą wychodziły, a my sami będziemy mogli w tym czasie oddawać się spokojnie własnym pasjom. Najpierw jednak konieczna jest odrobina zaangażowania i wykonanie określonych prac.

... na drzewie, albo na belce

Domek na drzewie to wielka frajda dla dzieci podczas ciepłych dni na świeżym powietrzu.
Domek na drzewie to wielka frajda dla dzieci podczas ciepłych dni na świeżym powietrzu. Katarzyna Dębek

Przed rozpoczęciem budowy domku na drzewie należy wybrać drzewo, na którym częściowo oprze się konstrukcja domku. Trzeba przy tym pamiętać, że drzewo powinno być odpowiednio duże i dostatecznie rozłożyste. Najlepiej do powyższego celu nadają się drzewa stare, które już dawno się ukształtowały i posiadają dorodne, rozłożyste konary. Wówczas możliwe jest ulokowanie konstrukcji pomiędzy konarami, na dowolnej wysokości. Nie zaleca się jednak, aby w przypadku domku dla małych dzieci – wysokość ta była znaczna. Głównie jest to spowodowane możliwością bezpiecznego wchodzenia i schodzenia z drzewa. Podczas budowy trzeba zwracać uwagę, aby nie uszkodzić drzewa, choć niekiedy konstrukcja może wymagać podcięcia niektórych gałęzi lub konarów.

Czynności te nie zaszkodzą drzewu i nie zatrzymają jego dalszego rozwoju, jeśli zostaną wykonane w sposób profesjonalny. Cóż jednak zrobić, kiedy dzieci tak bardzo proszą o wybudowanie domku na drzewie, a na naszym terenie nie ma drzewa o odpowiedniej budowie i nośności? Otóż w takiej sytuacji można domek na drzewie zastąpić domkiem na palu. Domek na palu po wybudowaniu przyjmie postać chatki, jaką pamiętamy z bajki o Babie Jadze, co z całą pewnością zachwyci nawet najbardziej wybrednych milusińskich.

Wówczas należy zainwestować w solidną drewnianą belkę, którą umiejscawia się w ziemi na takiej głębokości, aby belka była stabilna. W powyższym celu należy użyć mieszanki betonowej, która wlana w ziemię zapewni pełne bezpieczeństwo konstrukcji. Na stabilnie usadowionej belce – montuje się konstrukcję domku oraz drabinkę lub schodki, które będą do niego prowadziły. Jeżeli domek znajdzie się na terenie prywatnym warto zadbać o zaimpregnowanie drewna użytego do jego budowy. Solidne wykonanie oraz sezonowa konserwacja domku sprawi, że dzieci będą miały z niego pożytek nie tylko w ciągu bieżących wakacji.

Budujemy domek na drzewie

Budowę domku na drzewie należy rozpocząć od wyznaczenia poziomu jego podłogi oraz od rozlokowania dodatkowych wsporników. W powyższym celu trzeba na drzewie ułożyć deski i oznaczyć kredą miejsca otworów na słupy wspierające. Słupy te powinny mieć przekrój przynajmniej 10 cmx10 cm. Umieszcza się je w wykopanym w podłożu otworze i zasypuje żwirem na głębokość około 7 – 8 cm. Po upewnieniu się, że wsporniki ustawione są idealnie pionowo – można przytwierdzić je do podłogi domku i zabetonować w podłożu przy użyciu mieszanki szybkoschnącej. Następnie należy wykonać do końca ramę konstrukcyjną domku, mocując do siebie elementy za pomocą wkrętów do drewna lub w razie potrzeby śrubując je. Do łączenia elementów konstrukcji można także wykorzystać gotowe łączniki metalowe.

Po całkowitym scaleniu ramy ze wspornikami – warto obciąć wystające ponad poziom podłogi końce słupów, aby nie przeszkadzały w wykonywaniu kolejnych czynności. Następnie można przystąpić do konstruowania drabiny. Najprostsza jej wersja to taka, która składa się z dwóch identycznych desek o przekroju 5 cm x 10 cm oraz poprzecznych szczebli, mocowanych na drewniane kołki i wzmacnianych dodatkowo gwoździami. Solidność drabiny powinna zostać odpowiednio dostosowana do ciężaru osób, które będą się po niej poruszać. Jeśli do domku będą wchodzić jedynie małe dzieci – drabina nie musi być bardzo masywna. Ważne jest jednak, aby łączenie jej elementów było solidne i prawidłowo wykonane. Skonstruowaną uprzednio platformę podłogi należy wzmocnić  dodatkowo poprzecznie mocowanymi belkami. Ich ilość i rozstaw powinien zostać dostosowany do wymiarów domku i obciążeń, jakie konstrukcja ma przenosić w przyszłości. Na wykonanie wierzchniej warstwy podłogi można użyć tradycyjnych drewnianych desek lub zastosować np. płytę OSB. Warto pamiętać, że drugi z wymienionych materiałów jest trwalszy i bardziej odporny na działania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Kiedy podłoga domku na drzewie jest już gotowa – można przystąpić do tworzenia konstrukcji ścian bocznych, a następnie do ich wypełnienia. Jeśli chodzi o materiał – do konstrukcji najlepiej jest zastosować drewniane kantówki.

Co do wypełniania ścian – rodzaj zastosowanego materiału jest kwestią dowolną. Mogą to być deski, płyty typu sklejka, płyty OSB lub np. siding. Konstruując ściany warto pomyśleć o pozostawieniu niezabudowanej powierzchni na okna oraz o stworzeniu dzieciom możliwości zamykania domku. Na koniec pozostaje wykonać zadaszenie budowli. Dach można zrobić np. z blachy lub desek i pokryć go papą, choć z całą pewnością ciekawszym akcentem byłby dach kryty strzechą, czy drewnianym wiórem. Jednak wykonanie takiego dachu wymaga nieco więcej fachowej wprawy i znacznie podnosi koszty budowy domku na drzewie. Wieńcząc własnoręcznie stworzone dzieło – malujemy domek odpowiednią farbą na kolory, jakie wskaże nam nasza własna lub dziecięca wyobraźnia.

O azylu umieszczonym na drzewie marzą nie tylko małe dzieci. Amatorów takiej formy wypoczynku nie brakuje także wśród dorosłych.
O azylu umieszczonym na drzewie marzą nie tylko małe dzieci. Amatorów takiej formy wypoczynku nie brakuje także wśród dorosłych. sferrario1968 Pixabay

Lokum na drzewie – marzenia nie tylko dziecięce...

O azylu umieszczonym na drzewie marzą nie tylko małe dzieci. Amatorów takiej formy wypoczynku nie brakuje także wśród dorosłych. Krok, w krok za nietypowymi potrzebami podążają też biura projektowe oraz firmy usługowe, które zajmują się profesjonalną budową domków na drzewach. Wówczas ocenia się w sposób fachowy, jaką wytrzymałość ma drzewo
i określa, jaki ciężar może przenosić wybudowana konstrukcja. Trzeba przyznać, że projekty oferowane przez specjalistów są bardzo ciekawe, estetyczne i niezwykle funkcjonalne.

Oprócz propozycji skierowanych dla najmłodszych – spokojnie można znaleźć także projekty dla dorosłych. Takie projekty uwzględniają przeważnie także wyposażenie domku, dzięki któremu na drzewie można spędzić nawet  cały weekend. Co do ceny takiego nietypowego cacka, jakim jest domek na drzewie – jest ona bardzo zróżnicowana i może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Typowe domki dla dzieci to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. W jednym i drugim przypadku koszty są spore. Dlatego też za budowę warto zabrać się samodzielnie. Praca nie jest bardzo skomplikowana, a satysfakcja z jej wykonania może być naprawdę ogromna. Dodatkowo, w podzięce ujrzeć można rozpromienione twarze – przeszczęśliwych dzieci. A ponadto nie ma przecież niczego cenniejszego...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl