Zrób to sam: malowanie ścian i podłogi drewnianej altany

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Drewnianą altanę możemy z powodzeniem pomalować samodzielnie. Zabezpieczymy ją przed różnymi czynnikami niszczącymi drewno i przy okazji nadamy jej wybrany kolor.
Drewnianą altanę możemy z powodzeniem pomalować samodzielnie. Zabezpieczymy ją przed różnymi czynnikami niszczącymi drewno i przy okazji nadamy jej wybrany kolor. Vidaron
Drewniana altana, czy domek ogrodowy, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed wilgocią, promieniowaniem UV itp. czynnikami, powodującymi niszczenie drewna. Drewnianą altanę trzeba pomalować – stąd dowiesz się, jak to zrobić.

Drewniana altana w ogrodzie

Drewniana altana w ogrodzie jest niezastąpiona podczas letnich miesięcy. Chroni nas przed nadmiernym słońcem i deszczem, i pozwala cieszyć się urokami ogrodu, bez względu na pogodę. Jednak sama jest narażona na działanie czynników atmosferycznych oraz zagrożeni biologicznych, takich jak grzyby pleśniowe, sinizna, glony. Dlatego, żeby altana ogrodowa służyła nam przez długie lata, trzeba zadbać o zabezpieczenie drewna. Nie jest to trudne, a nowoczesne preparaty zapewnią nam długotrwałą ochronę.

Przygotowanie do malowania drewnianej altany

Zanim zaczniemy malować altanę, warto przygotować wszystkie narzędzia i akcesoria. Niezbędne będą: pędzle lub wałki o różnych wymiarach, papier ścierny (lub szlifierka mechaniczna), bawełniana szmatka oraz szczotka lub pędzel ławkowiec, służący do oczyszczenia powierzchni. Przyda się także patyczek do mieszania produktów.
Pamiętajmy też o zabezpieczeniu podłogi altany – rozłóżmy na niej folię malarską. Jeśli teren wokół altany jest brukowany, folię rozłóżmy również na zewnątrz (to naprawdę znacznie mniej kłopotliwe niż czyszczenie podłogi i nawierzchni po malowaniu).

Malujemy drewniana altanę ogrodową

Malowanie drewnianej altany zaczynamy od oczyszczenia powierzchni drewnianej. Powinna być ona sucha i czysta. Jeśli altana była wcześniej malowana, trzeba zeszlifować starą powłokę, a następnie powierzchnię starannie odpylić.
Kiedy powierzchnia jest oczyszczona, czas na malowanie preparatem gruntującym. Pamiętajmy, że musi on pasować do preparatu nawierzchniowego, który zastosujemy później. Preparat gruntujący wzmocni strukturę drewna i zmniejszy jego chłonność (zużyjemy mniej preparaty nawierzchniowego). Grunt trzeba dokładnie wymieszać i nakładać zgodnie z zaleceniami producenta preparatu.
Kiedy warstwa gruntująca wyschnie, drewno przecieramy papierem ściernym, a następnie – powierzchnię odpylamy (np. omiatamy suchym pędzlem).
Teraz pora na impregnat, tworzący właściwą powłokę. Wybór preparatów jest dość duży. Warto zwrócić uwagę na takie, które zapewniają kompleksową ochronę drewna (również przed pleśnią, sinizną i glonami) i głęboko wnikają w jego strukturę. Zawartość teflonu zwiększy odporność powłoki na warunki atmosferyczne i wnikanie wilgoci. Kolor preparatu wybieramy oczywiście zgodnie z naszymi upodobaniami.
Impregnat dokładnie mieszamy i nakładamy równomiernie na całą powierzchnię. Do malowania trudno dostępnych miejsc wygodnie będzie użyć małego wałka.
Impregnat będzie trzeba nanieść w dwóch warstwach – sprawdźmy na opakowaniu, jaki jest wymagany czas schnięcia, przed nałożeniem drugiej warstwy (w ogóle przestrzegajmy zaleceń producenta).
Kiedy pierwsza warstwa zupełnie wyschnie, musimy przeszlifować ją papierem ściernym, a następnie odpylić powierzchnię. Ten zabieg powtarzamy za każdym razem po nałożeniu nowej warstwy impregnatu. Dzięki temu powstanie równa, gładka i trwała powierzchnia. Prawidłowo nałożony impregnat tworzy transparentne powłoki z widocznym usłojeniem drewna.

Malowanie drewnianej podłogi altany

Kiedy zajmujemy się już malowaniem drewnianej altany, warto odświeżyć i zabezpieczyć również jej podłogę (oczywiście jeśli jest wykonana z drewna). Ponieważ impregnaty do drewna nie są przeznaczone do malowania powierzchni narażonych na ścieranie, musimy zastosować inny preparat. Do zabezpieczenia drewnianej podłogi altany możemy wykorzystać olej do drewna - dobrej jakości olej głęboko penetruje drewno i wzmacniają jego strukturę, a przy tym podkreślają jego naturalny, szlachetny wygląd.

Olejowanie podłogi również zaczynamy od przygotowania powierzchni, tak żeby była czysta, musi też być sucha. Drewno trzeba przeszlifować papierem ściernym, a potem odpylić. Natomiast nie musimy gruntować powierzchni. Olej mieszamy i nanosimy pędzlem lub gąbką. Nanosimy co najmniej dwie warstwy, w odstępach od 6 do 12 godzin, uzupełniając miejsca, w których produkt wsiąkł. Przy aplikacji należy stosować się do wskazówek zawartych na opakowaniu produktu lub w jego karcie technicznej.
Olejowanie podłogi to zabieg, który trzeba regularnie powtarzać – raz, dwa razy w roku (w zależności od tego, jak intensywnie użytkujemy powierzchnię).

Rady końcowe

Pamiętajmy, żeby drewnianą altanę malować przy dobrej pogodzie – nie może wtedy padać, ale bardzo intensywnego nasłonecznienia też trzeba unikać (temperatura otoczenia powinna wynosić od +5°C do + 30°C, informację o maksymalnej temperaturze podłoża, na które aplikujemy preparat, znajdziemy na jego opakowaniu).
Zanim użyjemy jakiegoś preparatu, przeczytajmy informacje na jego opakowaniu - dowiemy się m.in. jakie są jego właściwości, jak długo musi schnąć, kiedy można nanosić drugą warstwę itp.

Dobrze zabezpieczona altana będzie nam służyć przez długie lata, a jej estetyczny wygląd – cieszyć oczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl