Tynk silikonowy na elewację domu – jakie ma zalety i kiedy warto go stosować

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wybierając tynk na elewację trzeba zwrócić uwagę na jego właściwości. Czasem może być potrzebny tynk "do zadań specjalnych".
Wybierając tynk na elewację trzeba zwrócić uwagę na jego właściwości. Czasem może być potrzebny tynk "do zadań specjalnych". Majster-Pol
Wybór tynków elewacyjnych jest spory, podobnie jak różnice między nimi. Przedstawiamy tynki silikonowe i piszemy, kiedy warto je stosować.

Tynki elewacyjne różnią się cechami użytkowymi, ale i ceną. Poza najtańszymi tynkami mineralnymi, popularne są również tynki akrylowe, a do „zadań specjalnych” takich jak wykończenie elewacji na terenach o mocno zanieczyszczonym powietrzu – tynki silikatowe (krzemianowe). Jest jeszcze jeden rodzaj tynku, który łączy wiele zalet i właściwości wszystkich wyżej wymienionych. To tynk silikonowy.

Ten rodzaj tynku powstaje na bazie żywic silikonowych. Ma on wiele zalet, jest uniwersalny, wytrzymały i trwały. Nie należy do tanich produktów, jednak są sytuacje, kiedy jego użycie jest dobrą inwestycją. Dlatego warto poznać jego cechy oraz przeznaczenie – i zdecydować, czy potrzebujemy takiego tynku.

Podstawowe cechy tynku silikonowego

Technologia produkcji tynku silikonowego sprawia, że jest on odporny na uszkodzenia, niestraszne mu też niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak intensywne opady, niskie temperatury, czy promieniowanie UV. Trwały jest także kolor tynku. Ponadto tynk silikonowy jest:

  • elastyczny – żywice silikonowe sprawiają, że ten rodzaj tynku ma zwiększoną odporność na powstawanie rys i pęknięć;
  • paroprzepuszczalny – ta cecha ma duże znaczenie jeśli chodzi o regulację poziomu wilgotności w ociepleniu. W praktyce – jeśli do ocieplenia ścian użyliśmy wełny mineralnej, również wyprawa tynkarska powinna być paroprzepuszczalna;
  • hydrofobowy – oznacza to, że woda spływa gładko po tynku, co wiąże się z kolejną cechą, czyli…
  • samoczyszczący – wraz z wodą zanieczyszczenia spływają, a nie wnikają w powierzchnię tynku, dzięki czemu elewacja dłużej pozostaje czysta, a jej kolor nie zmienia się;
  • odporny na glony i grzyby – w tynkach silikonowych najczęściej stosuje się specjalne dodatki, które sprawiają, że tynk nie pokryje się zielonym nalotem i nie będzie mu zagrażać korozja biologiczna.

Są okoliczności, w których tynk silikonowy sprawdzi się lepiej niż inne. Takie wykończenie elewacji warto rozważyć na przykład wtedy, jeśli nasz dom znajduje się w okolicy, gdzie jest wilgotno – w pobliżu lasów, zbiorników wodnych itp. W takiej sytuacji tynki są bardzo narażone na to, że porosną glonami. W przypadku tynków silikonowych ten problem jest znacznie ograniczony. Innym przypadkiem jest dom stojący w rejonie, gdzie występuje silne zanieczyszczenie powietrza – tu docenimy właściwości samoczyszczące tynku.

Zastosowanie tynku silikonowego jest bardzo wskazane również wtedy, gdy ściany są ocieplone wełną mineralną. Chodzi tu o zachowanie paroprzepuszczalności ocieplenia. Podobnie jest w przypadku renowacji elewacji starych budynków.

Tynk silikonowy sprawdzi się oczywiście również w przypadku ocieplenia domu styropianem i wszelkich innych. Jeśli cena nie jest przeszkodą, można go stosować również na mniej wymagające elewacje. Jednak gdy budżet ma znaczenie – rozważmy jego zastosowanie w wyżej wymienionych przypadkach. W innych możemy spokojnie sięgnąć po dobrej jakości tynki akrylowe, silikatowe czy mineralne.

Dowiedz się też: Jakie właściwości mają tynki gliniane i gdzie warto je stosować

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl