Gdzie stosować i jak układać marmolit

Wiktor Marczuk
Marmolit to odmiana dekoracyjnego tynku. Można go stosować na elewację oraz ściany wewnętrzne.
Marmolit to odmiana dekoracyjnego tynku. Można go stosować na elewację oraz ściany wewnętrzne. Katarzyna Dębek
Marmolit jest swego rodzaju odmianą tynku dekoracyjnego. Jest on materiałem doskonale odpornym na mróz, nietrudno utrzymać go w czystości, nadaje się do zastosowania zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz, a dodatkowo nie kosztuje wiele.

Wymienione cechy, jak również nienaganna estetyka miejsc pokrytych marmolitem powodują, iż staje się on materiałem coraz bardziej popularnym i stosowanym w polskim budownictwie już niemal powszechnie. Posiada formę łatwej w użyciu pasty, powstałej na bazie żywicy akrylowej i naturalnego kruszywa marmurowego. Można domniemywać, że to właśnie od rodzaju zastosowanego w czasie produkcji kruszywa – powstała obowiązująca aktualnie nazwa handlowa produktu.

Marmolit to tynk dekoracyjny, który idealnie sprawdzi się na zewnątrz jak i wewnątrz budynku.
Marmolit to tynk dekoracyjny, który idealnie sprawdzi się na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Katarzyna Dębek

Rodzaje marmolitu

Zasadniczo, innowacyjny mozaikowy tynk akrylowy marmolit różni się od siebie jedynie pod względem grubości ziarna. Najczęściej występuje on w odmianach ziaren o grubości od 1,5 mm do 3,0 mm. Trzeba zaznaczyć, iż im większa jest grubość wspomnianego powyżej ziarna – tym tynk jest bardziej dekoracyjny, ale też mniej wydajny. Przy mniejszej granulacji jego zużycie wynosi od 3 do 4 kg/m². Natomiast przy granulacie trój milimetrowym zużycie tynku wzrasta do nawet 7 kg/m².
Ponadto, tynk występuje na rynku handlowym w dość szerokiej gamie kolorystycznej, co powoduje, że nietrudno dopasować go do całości elewacji lub stylu, w jakim planuje się urządzić wnętrze. Obecnie wzorniki marmolitu opiewają na około 20 różnych kolorystycznie wzorów, przy czym dokładna baza kolorystyczna zależy od producenta materiału.

Marmolit jest materiałem odpornym na trudne warunki atmosferyczne.
Marmolit jest materiałem odpornym na trudne warunki atmosferyczne. Katarzyna Dębek

Zastosowanie marmolitu

Jako że marmolit jest materiałem odpornym na przemarzanie oraz działanie innych, równie niekorzystnych warunków atmosferycznych – doskonale nadaje się do stosowania na zewnątrz budynków. Z pominięciem dużych obszarów ścian zewnętrznych, do których akurat marmolit się nie nadaje – doskonale sprawdzi się do wykończenia wszelakich detali architektonicznych, dekoracji cokołów, kominów, podmurówek, słupów, czy ogrodzenia wokół domu.
Wewnątrz pomieszczeń marmolit można stosować praktycznie bez żadnych ograniczeń i zgodnie z upodobaniami estetycznymi. Coraz częściej znajduje on zwolenników pośród firm zajmujących się odnawianiem starych i zniszczonych klatek schodowych w budynkach wielorodzinnych. Wówczas z wielkim powodzeniem zastępuje stosowane i popularne przed laty lamperie z farb olejnych. Jest jednak na tyle estetyczny, że śmiało można stosować go także w przypadku domów jednorodzinnych. Doskonale nadaje się do wszelkiego rodzaju holi wejściowych, korytarzy, kuchni, łazienek i innych pomieszczeń, w których ściany do pewnej wysokości są w sposób szczególny narażone na zabrudzenia.

Przygotowanie podłoża pod marmolit

Cienka warstwa tynku akrylowego powinna ściśle przylegać do podłoża. Aby w praktyce osiągnąć powyższe zamierzenie –  podłoże pod marmolit należy odpowiednio przygotować. Powinno ono zostać uprzednio pokryte warstwą tynku podkładowego, który ma za zadanie utworzyć równą i gładka powierzchnię. Powierzchnia ta powinna być jednocześnie całkowicie sucha, nośna, jednorodna i wolna od wszelakich zanieczyszczeń. Najbardziej zalecane jest stosowanie marmolitu na podłożach cementowych, posiadających niską chłonność wody.
Trzeba też pamiętać, iż marmolit niespecjalnie nadaje się na powierzchnie poziome, zwłaszcza wówczas, kiedy znajdują się one na zewnątrz budynku. Nie zaleca się także stosowania omawianego materiału na ścianach narażonych na kapilarne podciąganie wody.

Marmolit nakładany jest ręcznie z użyciem narzędzi z nierdzewnej stali.
Marmolit nakładany jest ręcznie z użyciem narzędzi z nierdzewnej stali. Katarzyna Dębek

Nanoszenie marmolitu

Prace związane z nanoszeniem materiału na wybraną powierzchnię nie są bardzo skomplikowane, ale dobrze jest jeśli zajmuje się nimi osoba posiadająca doświadczenie w nanoszeniu tynków cienkowarstwowych. Tynk nakładany jest ręcznie z użyciem narzędzi z nierdzewnej stali. Trzeba też wybrać odpowiedni czas na nanoszenie marmolitu, ponieważ temperatura otoczenia oraz podłoża powinna wahać się pomiędzy +5 stopni C, a 25 stopni C. Względna wilgotność powietrza także nie powinna być zbyt wysoka.  Przed całkowitym związaniem – marmolit nie powinien być poddany bezpośredniemu działaniu słońca i opadów atmosferycznych. Trzeba wiedzieć, że czas wiązania tynku jest uzależniony właśnie od warunków panujących wokół niego. Im zatem wyższa wilgotność względna powietrza i niższa temperatura – tym wiązanie marmolitu będzie dłuższe.

Zalety marmolitu

Przede wszystkim marmolit w porównaniu z  popularnym stiukiem – jest stosunkowo tanim materiałem wykończeniowo – dekoracyjnym. Naniesiony na wybrana powierzchnię – sprawia także mniej kłopotów z utrzymaniem go w czystości. W zimie rzadziej pojawiają się na nim wszelkiego rodzaju wykwity i przebarwienia, a czyszczenie odbywa się za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem.
Tynki z marmolitu poprzez swoją sporą elastyczność – nie pękają, nie ulegając w ten sposób przedwczesnej degradacji – są w stanie cieszyć oko użytkowników przez długie lata. Dodatkowo, charakteryzują się one dobrą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, a nawet w przypadku powstania na nich nieznacznych rys – poprzez swoją strukturę – skutecznie je maskują. Dobrze przyczepiają się do podłoża, nie sprawiając kłopotów z nanoszeniem i wytrzymują doskonale wszelkie zmiany temperaturowe i inne anomalia pogodowe.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl