Dom z piwnicą czy bez? Zobacz, jaki projekt domu wybrać, by nie żałować

Wojciech Lechowski
Zarówno domy podpiwniczone, jak i bez piwnicy mają swoje wady i zalety. Jednak dom bez piwnicy jest tańszy w budowie.
Zarówno domy podpiwniczone, jak i bez piwnicy mają swoje wady i zalety. Jednak dom bez piwnicy jest tańszy w budowie. Wienerberger
Pytanie, jaki dom budować stawia sobie większość inwestorów. Wielu z nich zastanawia się także nad faktem, czy wzniesiony budynek ma mieć piwnicę, czy też nie. Tymczasem, każde z rozwiązań ma zarówno szereg wad, jak i zalet.

Spis treści

Decyzję o podpiwniczeniu domu warto podjąć już na etapie wyboru projektu, pomimo iż standardowa zgoda na zmiany zwykle zawiera zapis o możliwości wybudowania piwnicy lub względnie – rezygnacji z niej. Trzeba wiedzieć, że budowa domu bez piwnicy jest tańsza, ale w zamian pozbawiamy się możliwości zwiększenia powierzchni użytkowej domu. Wybór w tym zakresie zawsze powinien być indywidualny i dobrze dopasowany do potrzeb użytkowników, ale pomimo tego – pewne zasady są stałe.

Zanim podejmiemy decyzję dom podpiwniczony, czy dom bez piwnicy

Myśląc o budowie domu trzeba wziąć pod uwagę poziom wód gruntowych. To na jakiej wysokości one występują – jest bardzo często czynnikiem decydującym o możliwości i sensowności podpiwniczania domu. Wtedy kiedy poziom wód gruntowych znajduje się powyżej poziomu planowanej piwnicznej podłogi – raczej odradza się budowanie piwnic. Na takim gruncie woda może bowiem przedostawać się do wnętrza domu nawet pomimo starannie i solidnie wykonanej izolacji. Nie zaleca się także całkowitego podpiwniczania dużych domów parterowych, których bryła jest rozłożysta. W takim przypadku zupełnie niepotrzebnie zwiększamy powierzchnię techniczno-użytkową domu, kiedy jest jej wystarczająco wiele na parterze.

Z drugiej jednak strony dom z piwnicą ma przeważnie wyższą wartość rynkową. Ponadto, kiedy działka jest niewielka – mała musi być też powierzchnia zabudowy. W sytuacjach, gdy dom rozplanowany jest na niewielkim rzucie piwnica pod całą jego powierzchnią jest rozsądnym rozwiązaniem. Przyczynia się bowiem do wygodnego i racjonalnego rozmieszczenia powierzchni użytkowej domu i jego późniejszej funkcjonalności. Pomieszczenia takie, jak składziki, kotłownia, miejsca związane w uprawieniem hobby – nie zajmują wtedy i tak ograniczonej powierzchniowo przestrzeni parteru, gdzie przeważnie każdy chce usytuować salon, kuchnię, jadalnię oraz WC.

Dodatkowo planowanie piwnicy zawsze jest uzasadnione wtedy, gdy dzięki niej uda się zachować, chociażby minimalną część powierzchni biologicznie czynnej. Zatem, na małych działkach o dogodnych warunkach gruntowych – podpiwniczajmy nasze domy i zachowajmy choćby skrawek przydomowego ogródka, czy trawnika.

Dom z piwnicą

Niegdyś podpiwniczenie domu traktowano jako izolację budynku od gruntu. Aktualnie problem ten rozwiązuje zastosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych i technologie izolowania przeciwwilgociowego oraz cieplnego fundamentów i podłóg na gruncie. Jednak pomimo tego – budowanie domów z piwnicą wrosło w polską tradycję na tyle silnie, że wiele osób decyduje się na nie do dnia dzisiejszego. Jak już zostało wspomniane powyżej, jest to korzystne w przypadku domów o niewielkim rzucie bryły w poziomie. Wówczas przeniesienie do piwnicy spiżarni, pomieszczenia  rekreacyjnego, czy domowej kotłowni wpływa pozytywnie na funkcjonalność domu.

Ponadto nad wybudowaniem piwnicy warto zastanowić się w przypadku, gdy warunki gruntowe wymuszają głębokie fundamentowanie. Wtedy poniesione koszty mogą okazać się spożytkowanymi pożytecznie, a dodatkowa powierzchnia zwykle i tak się przydaje. 

Piwnica ma też zdecydowaną rację bytu, kiedy w ramach miejsca zamieszkania – planujemy prowadzić działalność gospodarczą, wymagającą posiadania powierzchni użytkowej. W podpiwniczeniu domów jednorodzinnych często sytuowane są wszelkiego rodzaju firmy handlowe, usługowe, punkty rzemieślnicze, itp. Wówczas, przy zaplanowaniu oddzielnych wejść do części mieszkalnej i związanej z działalnością gospodarczą – można je bez trudu całkowicie oddzielić je od siebie. Trzeba jednak wówczas pamiętać o staranności wykonania ścian piwnicznych i dokładnym ich zaizolowaniu. Niestaranność lub zastosowanie materiałów o niskiej jakości może bowiem przysporzyć niemało kłopotów i spowodować poważne straty.

Atutami dodatkowymi rozwiązania, jakim jest dom z piwnicą, są:

  • stabilizacja ciepła w budynku – w lecie piwnice są w stanie ochłodzić dom, zaś w zimie nieco go ogrzać;
  • pozyskanie pomieszczeń o niższej temperaturze, doskonałych do wykorzystania np. na domową spiżarnię;
  • wyższa wysokość kominów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych, a co za tym idzie – lepsza ich sprawność działania;
  • łatwość wykonywania napraw i usuwania awarii instalacji wodno – kanalizacyjnej, poprzez swobodny dostęp do niej;
  • możliwość montażu urządzeń do gromadzenia kondensatu lub pojemnika do odbierania popiołu, np. z domowego kominka;
  • ograniczenie skutków przemarzania gruntu, mających wpływ na budynek, poprzez zwiększoną głębokość jego posadowienia.

Kiedy lepiej zrezygnować z piwnicy w domu?

W dzisiejszych projektach domów coraz rzadziej obecne są piwnice pod całą powierzchnią budynku. Jest to warunkowane nie tylko panującą w budownictwie modą i obowiązującymi trendami, ale przede wszystkim – względami ekonomicznymi. Szacuje się, że wybudowanie piwnicy podnosi koszty inwestycji, jaką jest budowa domu nawet o 20%. Zaś późniejsza cena metra kwadratowego powierzchni użytkowej pomieszczeń piwnicznych jest aż dwukrotnie niższa od ceny pozostałej powierzchni domu. Dawniej, kiedy podwyższano partery, to też szukano możliwości wykorzystania przestrzeni pod nimi. Jednocześnie był to argument przemawiający za budową piwnic. Aktualne technologie budowlane oraz innowacyjność materiałów, tj. beton komórkowy, pustaki z ceramiki porowatej – pozwalają obniżyć poziom podłogi przyziemia nawet do minimum. Te właśnie względy są często decydującymi o zrezygnowaniu z podpiwniczenia, choć przed podjęciem decyzji zawsze należy brać pod uwagę więcej szczegółów i kierować się własnymi potrzebami.

Niewątpliwie koszt budowy domu bez piwnicy jest zdecydowanie niższy, choć nie znaczy to, że taki dom będzie odpowiednim dla każdego. Aby wybudować piwnicę – trzeba przygotować się na poniesienie kosztów związanych z wykonaniem wykopów o kubaturze rzędu 120–180 metrów sześciennych. W przypadku domu bez piwnicy kubatura wykopów waha się w granicach 90–130 metrów sześciennych. Ponadto nad piwnicą należy wykonać strop, wyposażyć ją w schody, zbudować tam ściany działowe, zamontować stolarkę okienną i drzwiową, doprowadzić niezbędne instalacje oraz zaizolować przeciwwilgociowo i termicznie ściany piwniczne wraz z podłogami.

Całkowitą rezygnację z budowania piwnic zaleca się na gruntach, gdzie poziom wód jest wysoki. Wprawdzie można skutecznie zabezpieczyć budynek przed podmakaniem i dostawaniem się wody do najniższych jego partii, ale wtedy koszty są jeszcze większe.

Rozsądny kompromis, czyli dom częściowo podpiwniczony

A jest nim jedynie częściowe podpiwniczenie domu. Uzyskujemy w ten sposób dodatkową powierzchnię użytkową, która w licznych przypadkach bywa całkowicie niezbędna i ograniczamy nieco koszty budowy. Rozwiązanie to wydaje się być najbardziej zasadne w sytuacjach, kiedy dom jest rozplanowany na dość rozległym rzucie, a pomieszczenia pomocnicze nie muszą mieć dużej powierzchni. Trzeba jednak pamiętać, że i kompromis kosztuje. Oprócz solidności i staranności podczas robót izolacyjnych, trzeba jeszcze wykonać część fundamentowania na ławach schodkowych. Jest to dość skomplikowane technicznie ze względu na niełatwe szalowanie i zbrojenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl