Dom na podmokłym terenie

Wojciech Lechowski
Budowa domu na podmokłym terenie jest wyzwaniem.
Budowa domu na podmokłym terenie jest wyzwaniem. Tsippendale - pixabay.com
Dom nad jeziorem, zalewem, czy w pobliżu urokliwej rzeczki to wspaniała alternatywa dla miłośników piękna przyrody i amatorów niecodziennych krajobrazów. Jednak budowa na terenie narażonym na podmakanie i wilgoć wymaga zdecydowanie bardziej rozważnych zabiegów, aniżeli postawienie domu na gruncie pewnym i stabilnym.

Działki usytuowane na podmokłych terenach kuszą inwestorów nie tylko zdecydowanie niższą ceną za ich metr kwadratowy, ale często również zachęcają do kupna poprzez atrakcyjną krajobrazowo lokalizację. Podmokłe tereny to często położone malowniczo regiony podmiejskie, o mało zagospodarowanej przyrodzie.

Ważne badania gruntu

Nawet w sytuacjach, w których na sąsiednich działkach widzimy wybudowane domy – warto zwrócić się do specjalisty z prośbą o wykonanie badań geotechnicznych. Badania te mają na celu ustalenie rodzaju gruntu, z jakim mamy do czynienia, określenie poziomu wód gruntowych oraz możliwość ich podnoszenia się w określonych porach roku.

Zlecenie badań gruntu to co prawda dodatkowe koszty dla inwestora, ale z całą pewnością warto je wykonać. Dopiero na podstawie wyników przeprowadzonych badań można bezpiecznie przystąpić do adaptacji projektu budowy domu. Uwaga: wprawdzie przeprowadzenie badań geotechnicznych nie jest obowiązkowe w każdym przypadku, ale o konieczności ich wykonania decyduje projektant domu. Zgodnie z prawem budowlanym - projekt budowlany powinien zawierać: "w zależności od potrzeb, wyniki badań geologiczno-inżynierskich oraz geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych" (Art. 34 ust. 3 pkt. 4)

Sprawdź: Co zmieni się w prawie budowlanym w 2020 roku

Zakup ziemi narażonej na zalewanie – na co zwrócić uwagę?

Najczęściej nowi nabywcy gruntów są ostrzegani o istniejących wadach i możliwości zalewania terenu, ale zdarza się również i tak, że sprzedający starają się ukryć istniejące defekty działki. Zatem przed zakupem należy być szczególnie czujnym na wszelkiego rodzaju zachęty, które noszą nazwę „super okazji”.

Warto tez samemu przyjrzeć się starannie terenowi, na którym ma stanąć nasz dom, jak i jego bliższej i dalszej okolicy. Przewaga drzew takich, jak olchy, czy dzikie wierzby niemal pewnie świadczy o tym, że poziom wód gruntowych jest stosunkowo wysoki. Dodatkowo, jeśli na terenie działki rosną trawy, sitowie, szczaw polny, macierzanka, rozchodniki – to oznacza, że nawet niewielkie deszcze mogą przynosić szkody i niszczyć wybudowany przez nas dom.

Działki usytuowane w pobliżu jezior i innych zbiorników wodnych bezwzględnie należy oglądać wiosną. To właśnie wówczas poziom wód jest najwyższy i najwięcej można zaobserwować. Jeśli jednak, pomimo wszystko, nadal jesteśmy bardzo zainteresowani podmokłą parcelą i w sposób szczególny odpowiadają nam uwarunkowania krajobrazowe – istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie się przez sezonową wodą.

Zabezpieczenie podmokłego terenu

W przypadku, kiedy inwestor wie o istnieniu w pobliżu działki zbiorników wodnych – koniecznie trzeba dowiedzieć się i sprawdzić istniejące zabezpieczenia przeciwpowodziowe, tj. wały, rowy melioracyjne, zbiorniki retencyjne. Nawet w przypadku poinformowaniu nas przez sprzedającego lub urzędników gminnych o ich istnieniu – warto samodzielnie zainteresować się tym, w jakim są stanie.

Trzeba przyznać, że w znacznym odsetku działek budowlanych, usytuowanych na podmokłym gruncie wystarczające jest wyrównanie ich i podniesienie do poziomu terenów sąsiadujących poprzez nawiezienie ziemi. Kilkadziesiąt wywrotek gruzu i piasku jest wstanie załatwić problem późniejszego zalewania działki. Niekiedy jednak konieczne jest uprzednie usunięcie górnych warstw ziemi. W tym zakresie zawsze powinien wypowiedzieć się wykwalifikowany geotechnik.

Innym, i dość interesującym sposobem na zabezpieczenie się przed sezonową wodą jest tworzenie w obszarze działki sztucznych pagórków. Sytuuje się je najczęściej od strony, która jest najbardziej narażona na spływ wody. Następnie, ukształtowane przez nas pagórki i wały ziemi mogą stać się doskonalą alternatywą dla projektowania przydomowego ogrodu. Tereny takie po obsadzenie odpowiednio dobraną roślinnością są szczególnie ciekawe i atrakcyjne. W najniższym punkcie działki można dodatkowo wybudować oczko wodne, a w naturalnych zagłębieniach terenu wykopać staw. Obydwa z wymienionych zbiorników są w stanie przyczynić się do okresowego odwadniania podmokłej działki.

Jaki dom na podmokłym terenie?

Specjaliści i znawcy budownictwa odradzają w sposób zdecydowany budowanie na podmokłych terenach domów z piwnicą. Na rzecz często bardzo potrzebnej i przydatnej piwnicy domu – lepiej jest wznieść oddzielny budynek gospodarczy lub zagospodarować na te cele poddasze domu.

Nie zaleca się również budowy garaży częściowo zagłębionych pod poziomem powierzchni terenu. W pomieszczeniach tych mimo solidnie wykonanej izolacji – prawdopodobnie sezonowo i tak zagości woda.

Budując dom na terenie, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki, będzie konieczne wykonanie drenażu.Jak wygląda taki drenaż i jak go wykonać, dowiesz się stąd.

Fundamenty na podmokłym gruncie

Na gruncie podmokłym i sztucznie podnoszonym najlepiej sprawdzają się lekkie budynki szkieletowe. Można je wznosić na monolitycznej płycie fundamentowej, co znacznie upraszcza i przyspiesza przebieg robót budowlanych. Trzeba jednak pamiętać, że płyta musi być bardzo solidna, a wygoda i szybka budowa – będą odpowiednio kosztować.

Przed wzniesieniem tradycyjnego domu murowanego na podmokłych lub zalewowych terenach zawsze powinno wykonać się wspomniane powyżej badania geotechniczne. To właśnie według ich wyników oraz obowiązujących warunków zabudowy – architekt adaptujący projekt powinien ustalić, jakie dom ma posiadać fundamenty. W przypadkach kiedy teren jest trudny – nie jest dobrym pomysłem tzw. działanie na własną rękę. Oczywiście, prace można wykonywać samodzielnie, jednak warto od samego początku zatrudnić dobrego kierownika budowy, który będzie w stanie ocenić, czy przebiegają one zgodnie z zaleceniami projektanta i wytycznymi projektu.

Jednym ze sposobów na wykonanie fundamentu na kłopotliwych gruntach jest wykopanie odwodnionego wykopu i wylanie do niego określonej warstwy tzw. betonu „chudziaka”. Dopiero na tej warstwie można układać deskowanie ław fundamentowych i zbrojenie, które zalewa się następnie kolejną warstwą betonu. Po wyschnięciu betonu – ławy fundamentowe należy zaizolować emulsją izolacyjną i ułożyć dwie warstwy papy izolacyjnej. Na tak przygotowanym gruncie można rozpocząć murowanie za pomocą bloczków betonowych.

Fundamenty domu na podmokłym terenie zawsze muszą być poszerzone, właściwie pogłębione i solidnie zabezpieczone izolacją przeciwwodną oraz przeciwwilgociową. Nie można jednak odnieść się do tematu jednoznacznie bez znajomości rodzaju gruntu i poziomu wód, do jakiego mogą się one podnosić sezonowo. Jedynie jako przykłady zabezpieczenia domu przed niszczycielskim działaniem wody można podać:

  • stosowanie mocniejszego i szybciej wiążącego betonu.
  • stosowanie nienasiąkliwego styroduru do ocieplania ścian fundamentowych budynku.
  • stosowanie lepików do izolowania poziomego ław fundamentowych.
  • szczelne łączenie izolacji poziomej z pionową.
  • stabilizację konstrukcji narożników słupkami wzmacniającymi i wieńcem na szczycie fundamentu w celu zapobiegnięcia występowaniu późniejszych pęknięć na budynku.

Przy obecnie panującym klimacie - powodzie i zalania są w naszym kraju już niemal zjawiskiem normalnym. Do nieszczęść dochodzi także bardzo często pomimo dopilnowania wszelkiego rodzaju zabezpieczeń. Na wypadek ogłoszenia stanu zagrożenia w danym regionie i tak warto stosować się do zaleceń sztabu kryzysowego i na wszelki wypadek wynieść cenniejsze przedmioty do wyższej kondygnacji budynku. Jeśli nawet podtopienie nie będzie bardzo drastyczne w skutkach – uchronimy w ten sposób część dobytku przed zniszczeniem. Pamiętajmy, że jeśli woda dostanie się do naszego domu – usuwanie skutków powodzi trzeba rozpocząć od wypompowania wody z niższych kondygnacji domu. Jeżeli poziom wód gruntowych jest wyższy, aniżeli przed powodzią – wodę trzeba usuwać zdecydowanie wolniej. Szybko odpływająca może bowiem wypłukać grunt spod fundamentów i spowodować awarię budynku lub nawet całkowitą katastrofę budowlaną.

Podsumowując...

Niektóre tereny, uchodzące za zalewowe lub podmokłe są naprawdę bardzo atrakcyjne krajobrazowo. Jednak przed podjęciem decyzji o budowie domu na takich gruntach zawsze warto jest rozważyć wszelkie za i przeciw. Mieszkanie w malowniczej okolicy to niepodważalny walor, ale trzeba też liczyć się w takich przypadkach z zagrożeniami i stratami, na które możemy zostać narażeni przez żywioł, jakim jest woda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl