Badanie geotechniczne gruntu przed budową domu – kiedy jest potrzebne?

Wojciech Lechowski
Budowa na trudnej glebie jest możliwa, jednak wiąże się ze znacznym podniesieniem wydatków i niesie ze sobą ryzyko.
Budowa na trudnej glebie jest możliwa, jednak wiąże się ze znacznym podniesieniem wydatków i niesie ze sobą ryzyko. SatyaPrem (Pixabay.com)
Badanie geotechniczne gruntu pozwala rozróżnić warstwy i rodzaje podłoża oraz ustalić poziom wód gruntowych i ich tendencje do sezonowych wzrostów. Dzięki takiej wiedzy można zaprojektować prawidłowy sposób posadowienia budynku i zapobiec jego przedwczesnej degradacji. Choć niektórzy inwestorzy sądzą, że jest to tylko niepotrzebna strata czasu i pieniędzy, to aktualnie bez odpowiedniego zakresu badań geotechnicznych nie uzyska się pozwolenia na budowę

.

To, że przeprowadzenie badań geotechnicznych przed budową domu jest wskazane i pomocne nie pozostawia żadnych wątpliwości. Jednak jeszcze kilka lat temu prawo nie nakładało na inwestorów obowiązku w tym zakresie. Obecnie obiekty klasyfikuje się do jednej z trzech kategorii geotechnicznych, przy czym każda z tych kategorii wymaga zbadania gruntu we właściwym dla niej stopniu. Od 29 kwietnia 2012 roku wymóg dotyczący sporządzenia opinii geotechnicznej dotyczy obiektów wszystkich trzech kategorii geotechnicznych. Zatem taką opinię trzeba mieć również przed rozpoczęciem budowy standardowego domu jednorodzinnego. Kategorię geotechniczną każdorazowo określa projektant obiektu.

Pierwsza kategoria geotechniczna

Domy jednorodzinne zalicza się na ogół do pierwszej kategorii geotechnicznej i jednocześnie nakłada na inwestorów obowiązek sporządzenia przed ich budową fachowej opinii na temat gruntu i wód gruntowych. Posiadanie samej tylko opinii będzie wystarczające w przypadku domu parterowego, domu z poddaszem użytkowym, domu piętrowego i z podpiwniczeniem (jeśli ma być on posadowiony w prostych warunkach gruntowych).

Do pierwszej kategorii geotechnicznej zgodnie z przepisami należą:

 • budynki mieszkalne i gospodarcze jedno- i dwukondygnacyjne;
 • ściany oporowe;
 • wykopy do głębokości 1,2 m oraz nasypy budowlane do wysokości 3 m.

Druga kategoria geotechniczna

Druga kategoria dotyczy większych obiektów sadowionych nie tylko w prostych, ale także i złożonych warunkach gruntowych. Tu wymagana jest już ilościowa i jakościowa ocena i analiza danych geotechnicznych (badania są bardziej szczegółowe i mają szerszy zakres).

Do drugiej kategorii geotechnicznej zalicza się:

 • głębokie lub bezpośrednie fundamenty;
 • ściany i konstrukcje oporowe utrzymujące grunt lub wodę;
 • głębokie wykopy i wysokie nasypy;
 • kotwy gruntowe;
 • filary mostowe i nabrzeża.

Trzecia kategoria geotechniczna

Trzecia kategoria geotechniczna dotyczy dużych obiektów i sadowionych w skomplikowanych warunkach gruntowych. W tym przypadku przed rozpoczęciem budowy konieczne jest sporządzenie pełnej dokumentacji geologiczno-inżynierskiej.

Do trzeciej kategorii geotechnicznej należą m.in.:

 • budynki wysokościowe mające powstać w istniejącej zabudowie miejskiej;
 • budynki zagłębione na więcej niż jedną kondygnację w gruncie;
 • tunele w twardych i niespękanych skałach;
 • obiekty monumentalne;
 • zakłady chemiczne, zapory wodne, obiekty energetyki, itp.

Opinia geotechniczna w przypadku domu jednorodzinnego – co zawiera?

Opinia geotechniczna, która wymagana jest dla wszystkich trzech kategorii budynków (w tym także dla domów jednorodzinnych) składa się z części opisowej i graficznej. W opisie znajdziemy informacje dotyczące poszczególnych warstw gruntu, poziomu wód gruntowych oraz ewentualny zakres dalszych badań (jeśli jest to konieczne). Część graficzna natomiast jest planem sytuacyjnym terenu pod budynek. Zaznacza się tu miejsca wykonanych odwiertów oraz obrazuje poszczególne warstwy gruntu i wskazuje linie przekrojów geotechnicznych.

Kto zajmuje się wykonywaniem badań geotechnicznych?

Na polskim rynku jest wiele firm oferujących usługi badania i analizy gruntu. Niezależnie jednak czy chodzi tylko o wystawienie opinii wskazującej warunki posadowienia budynku, czy też o wykonanie projektu geotechnicznego, czy wydanie pełnej dokumentacji geologiczno-inżynierskiej – osoba zajmująca się powyższym musi posiadać odpowiednie kwalifikacje. Są to kwalifikacje geologiczne kategorii V i VII, które uzyskuje się po zdaniu państwowego egzaminu. Może je uzyskać jedynie praktykujący geolog.

Badania geotechniczne – ile to kosztuje?

Wbrew pozorom badania geotechniczne nie są zbyt drogie w stosunku do planowanej inwestycji budowy domu. Do ich przeprowadzenia konieczne jest wykonanie odwiertów w gruncie i to właśnie ilość oraz głębokość tych odwiertów kształtuje ostateczną cenę usługi. Wiarygodne wyniki uzyskuje się na podstawie próbek pobranych z przynajmniej trzech odwiertów. Najczęściej jednak grunt nawiercany jest w czterech miejscach (w narożnikach przyszłego budynku). Głębokość nawierceń zależy od tego, czy planowany budynek ma posiadać podpiwniczenie. Standardowo przy budynkach jednorodzinnych odwierty wykonuje się na głębokość od 3 do 6 metrów. Koszt wywiercenia metrowego otworu to 150–200 zł (w zależności od regionu kraju i wybranej firmy). Dla tradycyjnego domu wydatek za badania geotechniczne nie powinien przekroczyć 2000 zł (wraz z wydaniem potrzebnej opinii).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl