Garaż wolnostojący: zalety i wady

Wojciech Lechowski
Garaż wolnostojący jest droższy w budowie niż wkomponowany w bryłę budynku. Ale łatwiej dostosować jego wielkość i plan do indywidualnych potrzeb.
Garaż wolnostojący jest droższy w budowie niż wkomponowany w bryłę budynku. Ale łatwiej dostosować jego wielkość i plan do indywidualnych potrzeb. Normstahl
Choć większość gotowych projektów domów przewiduje usytuowanie garażu w bryle budynku – to są wśród nas i tacy, których interesuje posiadanie garażu wolnostojącego.

Wybudowanie wolnostojącego garażu w obrębie własnej działki jest z wielu względów korzystne dla użytkowników, ale przedsięwzięcie wymaga sporych nakładów finansowych oraz dopełnienia wymaganych formalności prawnych.
Warto też zadbać o to, żeby garaż, choć osobny, pasował do wyglądu i stylu domu.

Kiedy warto wybrać garaż wolnostojący

Niestety garaże umiejscowione w bryłach budynków przeważnie nie są duże. Dlatego też osoby, które potrzebują miejsca na kilka samochodów, a tak zdarza się coraz częściej – powinny zdecydować się na obszerniejszy garaż wolnostojący. Ponadto garaż usytuowany niezależnie od domu zawsze można wykorzystać na magazyn, stworzyć w nim namiastkę warsztatu lub wykorzystać zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Coraz częściej garaże buduje się według projektów przewidujących wykorzystanie poddaszy użytkowych do różnorodnych celów. Są one najczęściej pomieszczeniami gospodarczymi, ale mogą także zostać wykorzystane do celów rekreacyjnych. Na takich poddaszach nad garażami można stworzyć pokój sportowy, domową saunę itp. Dostępne na rynku gotowe projekty garaży z poddaszem są tak różnorodne, że zaspokoją nawet najbardziej wybredne potrzeby inwestora.

Warto też dodać, że budowa garażu wolnostojącego jest korzystna z punktu widzenia zagospodarowania powierzchni działki dla posiadaczy stosunkowo wąskich i jednocześnie długich parceli. Wówczas, jeśli garaż wybuduje się w końcu działki, pozwoli dobrze wykorzystać powierzchnię. Do takiego garażu można dobudować np. zadaszony grill lub wiatę wypoczynkową. Minusem tego rozwiązania jest konieczność stworzenia długiego podjazdu (a działka musi być na tyle szeroka, żeby podjazd nie zabierał całej wolnej powierzchni).

Garaż i dom - dobrana para

Należy zachować odpowiednie proporcje obydwu budynków, dopasować garaż do domu pod kątem rodzaju dachu, stopnia nachylenia jego połaci oraz odpowiednio dobrać materiały wykończeniowe. Ogólnie przyjętą zasadą jest fakt, że garaż powinno się wznieść z tych samych materiałów, co dom, szczególnie jeśli garaż stoi blisko domu i jest tak samo widoczny.

Kolejną istotną sprawą jest usytuowanie garażu w obrębie działki oraz w stosunku do domu. Jeśli garaż zostanie umiejscowiony w linii ogrodzenia – warto połączyć go ze śmietnikiem. Wówczas tylna część ogrodu pozostanie wolna i będzie można przeznaczyć ją na cele rekreacyjne. Wtedy też dom jest nieco osłonięty od ruchu ulicznego i nie ma konieczności budowania długiego podjazdu.

Dobrym i racjonalnym sposobem zagospodarowania powierzchni działki jest usytuowanie garażu „plecy w plecy”  z garażem sąsiada.

Garaż wolnostojący – formalności

Zgodnie z przepisami jeśli planujemy budowę garażu o powierzchni do 35 m² (licząc po zewnętrznym obrysie ścian), to możemy to zrobić na podstawie zgłoszenia robót budowlanych (pod warunkiem, że liczba tego typu obiektów do 35 m² wraz z altanami czy oranżeriami nie przekracza dwóch na każde 500 m² działki).

Natomiast jeśli chcemy zbudować garaż większy, z dodatkową kondygnacją lub w granicy działki - wtedy potrzebne jest pozwolenie na budowę.

Pamiętajmy, że stawka podatku za garaż wolnostojący jest wyższa niż za garaż wkomponowany w bryłę budynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl