Dlaczego warto zbudować dom z garażem

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Garaż włączony w bryłę domu jest tańszy w budowie niż garaż wolnostojący.
Garaż włączony w bryłę domu jest tańszy w budowie niż garaż wolnostojący. Bogen
O lokalizacji garażu często decyduje kształt i wielkość działki, a także indywidualne potrzeby inwestora. Jednak garaż w bryle budynku to oszczędność miejsca na posesji, a także dodatkowa powierzchnia użytkowa nad garażem.

Dom z garażem - ekonomiczne rozwiązanie

Koszty budowy garażu wkomponowanego w bryłę budynku są niższe niż w przypadku garażu wolnostojącego. Jeśli chcemy w pełni wykorzystać powierzchnię działki, garaż w bryle budynku będzie najlepszym rozwiązaniem. Nie zajmie on dodatkowego miejsca, dzięki czemu zaoszczędzimy powierzchnię na np. większy ogród.

Garaż wkomponowany w bryłę budynku najlepiej zlokalizować od najmniej naświetlonej strony domu (północnej). Nie potrzebuje on zbyt dużo światła, dlatego zwykle zajmuje przestrzeń od zacienionej strony – podobnie jak pomieszczenia gospodarcze i techniczne. Z praktycznego punktu widzenia to od inwestora zależy, czy chce mieć garaż połączony z budynkiem przez bezpośrednie przejście (pomieszczenie śluzę, wiatrołap lub pomieszczenie gospodarcze), czy też nie.

Dom z garażem ma również inny wymiar ekonomiczny - stawka podatku za garaż wkomponowany w bryłę domu jest znacznie niższa niż za garaż wolnostojący (budynek podlega łącznej sumie opodatkowania).

W garażu musimy zadbać o dobrą wentylację – spaliny, opary paliwa i innych związków chemicznych mogą być bardzo groźne. Dzięki zastosowaniu efektywnego systemu wentylacji udaje się jednak skutecznie wyeliminować ten problem. Ogromnie istotnym aspektem jest także właściwa termoizolacja garażu. Garaż jest pomieszczeniem nieogrzewanym, należy więc zadbać o odpowiednią ochronę termiczną pomieszczeń przylegających do niego w części mieszkalnej.

Funkcjonalny charakter domu z garażem

Garaż w bryle budynku to wygodne rozwiązanie – zapewnia swobodny dostęp do części mieszkalnej, pozwala na łatwe przenoszenie zakupów z samochodu, stanowi ponadto dodatkową strefę, którą można zagospodarować według indywidualnych potrzeb i upodobań.

Garaż oprócz swojej standardowej funkcji może pełnić także dodatkową – pomieszczenia gospodarczego, gdzie będzie wydzielone miejsce np. na sprzęty ogrodowe. Praktycznym rozwiązaniem jest zamocowanie w garażu różnych półek i wieszaków na narzędzia i części zamienne lub wydzielenie mini warsztatu na tyłach garażu.

 

Dodatkowa powierzchnia nad garażem

Kolejną zaletą garażu wbudowanego w bryłę budynku jest dodatkowa powierzchnia użytkowa nad garażem. Mając garaż wkomponowany w budynek mieszkalny, możemy uzyskać dodatkową przestrzeń, którą w miarę potrzeb domowników można przeznaczyć na odosobniony gabinet, pracownię, przestrzeń rekreacyjną lub komfortowy taras. To na ile uda się w pełni wykorzystać tę przestrzeń uzależnione jest od kształtu i konstrukcji więźby dachowej, zaprojektowanej nad garażem.

Zalety i wady domy z garażem

Zalety domu z garażem:

  • Komfortowy dostęp do części mieszkalnej.
  • Oszczędność miejsca na posesji.
  • Większe możliwości wykorzystania powierzchni działki.
  • Ekonomiczny w budowie.
  • Dodatkowa strefa użytkowa nad garażem.

Wady domu z garażem:

  • Przy złej wentylacji istnieje ryzyko przenikania zapachów do wnętrza domu.
  • W przypadku garażu dwustanowiskowego (szerokiego) bryła budynku jest rozbudowana, przez co elewacja frontowa może być mniej atrakcyjna wizualnie.

Garaż w bryle domu to doskonałe rozwiązanie dla inwestorów, którzy mają małą działkę. Wyposażony w skuteczny system wentylacji, praktyczny i komfortowy, będzie doskonale spełniał swoją funkcję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl