Budowa domu 195 mkw. Wyliczamy koszty budowy domu

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Im większy dom budujemy, tym większe wydatki nas czekają. Sprawdzamy, ile kosztuje budowa podpiwniczonego domu o powierzchni 200 mkw.
Im większy dom budujemy, tym większe wydatki nas czekają. Sprawdzamy, ile kosztuje budowa podpiwniczonego domu o powierzchni 200 mkw. Bernswaelz - pixabay.com
Dom o powierzchni 195 m² oferuje wygodne warunki do mieszkania. Jednak ile pieniędzy trzeba wyłożyć na budowę takiego domu? Wyliczamy koszty budowy.

Dom o powierzchni 195-200 m² to górna granica domów określanych jako „średniej” wielkości. Taki dom zapewnia komfortową przestrzeń dla kilkuosobowej rodziny. Przeanalizujemy koszty budowy takiego domu – w wersji z poddaszem użytkowym i piwnicą, gdzie powierzchnia każdej kondygnacji to 65 m². W części piwnicznej znajdzie się garaż, kotłownia i pomieszczenie gospodarcze. Na parterze: salon, kuchnia, sypialnia, łazienka i małe WC, natomiast na poddaszu – trzy sypialnie i łazienka.

Podane koszty są oczywiście orientacyjne – to średnie ceny brutto materiałów i robocizny, jakie odnotowano na początku 2018 roku. Mogą występować różnice, sięgające ok. 10%, w zależności np. od regionu kraju.

Koszt wykonania fundamentów i piwnicy

Prace ziemne oraz wylanie ław fundamentowych to koszt rzędu 9 800 zł. Jednak znacznie więcej będą nas kosztowały ściany fundamentowe (o powierzchni 110 m²). Samo ich wzniesienie z bloczków betonowych to ok. 10 200 zł (materiał i robocizna), a kolejne ok. 8 100 zł pochłonie wykonanie izolacji przeciwwilgociowej oraz termicznej (do poziomu przemarzania gruntu, przyjętej w tym przypadku jako 120 cm). Samo więc „wyjście z ziemi” budowy będzie łącznie kosztowało 28 100 zł.  

Ściany nośne i działowe oraz stropy – koszty

Przyjmując, że ściany nośne (poza piwnicą) mają powierzchnię 188 m² i wykonamy je z bloczków z betonu komórkowego o szerokości 24 cm, to za wszystkie materiały zapłacimy ok. 9 000 zł, natomiast za robociznę – ok. 8 000 zł. Ściany działowe w naszym domu będą miały powierzchnię 126 m² (w piwnicy i na wyższych kondygnacjach). Ich wzniesienie z bloczków 11,5 cm to łączny koszt ok. 9 000 zł.

Do tego należy doliczyć wzniesienie kominów – 6 wentylacyjnych oraz jednego dymowego, czyli 6 900 zł.

W domu potrzebne będą też trzy stropy. Dwa z nich (między piwnicą i parterem oraz parterem i poddaszem) to stropy gęstożebrowe Teriva. Wliczając wieńce w poziomie stropu, podciągi i słupy, za materiały zapłacimy ok. 19 950 zł za każdy, natomiast za robociznę – ok. 2 800 zł (każdy). Na poddaszu można wykonać lżejszy strop drewniany, który będzie łącznie kosztował ok. 12 300. Za wszystkie stropy w domu zapłacimy więc 57 800 zł.

Koszty wykonania balkonu i schodów

Uwzględniając trzy poziomy domu, to wykonanie schodów żelbetowych, licząc materiały i robociznę, będzie kosztowało 5 800 zł (po 2 900 zł schody z piwnicy na parter i tyle samo – z parteru na poddasze). Ponieważ projekt naszego domu przewiduje balkon o powierzchni 5 m², musimy doliczyć kolejne 6 300 zł za jego budowę, wraz z izolacją, wykończeniem i metalową balustradą.

Koszt budowy dachu i montażu okien dachowych

Dom ma prosty dach dwuspadowy. Jako pokrycie zastosowano dachówkę ceramiczną, ułożoną na poszyciu z folii. Za więźbę dachową zapłacimy ok. 8 000 (drewno i wykonanie). Za pokrycie dachu, wraz z poszyciem – 12 100 zł. Trzeba też uwzględnić koszt orynnowania (z PVC) – ok. 2 200 zł oraz podbitki dachowej – 3 500 zł. Ważnym elementem jest także ocieplenie poddasza, za które zapłacimy ok. 9 300 zł.

Jeśli zdecydujemy się na montaż czterech okien dachowych, to koszty wzrosną o ok. 4 300 zł; warto pomyśleć również o wyłazie dachowym, co będzie nas kosztować ok. 370 zł. Czyli łączny koszt budowy i wykończenia dachu to niemal 40 000 zł.

Ile zapłacimy za okna, drzwi zewnętrzne i bramę garażową

Drzwi zewnętrzne stalowe, wraz z profesjonalnym montażem, to wydatek rzędu 3 000 zł. Koszt okien będzie zależał od tego, czy zdecydujemy się na drewniane, czy z PVC – koszt tych ostatnich może być nawet o połowę niższy. Wiele też zależy od energooszędności okien – jeśli zdecydujemy się na okna cieplejsze, niż wymagają tego obecne przepisy, czyli np. okna trzyszybowe, zapłacimy za nie więcej. Natomiast za okna drewniane o wymaganych parametrach – będzie to suma ok. 19 800 zł (w tym 3 800 zł to koszt montażu).

Na tym etapie będzie mieć dom w stanie surowym zamkniętym, a koszty budowy do tej pory wyniosą prawie 196 000 zł.

Ile zapłacimy za ocieplenie i otynkowanie ścian zewnętrznych

Ocieplenie ścian to część inwestycji, która znacząco podrożała od początku 2017 roku. Wynika to przede wszystkim z wprowadzenia nowych wymagań dotyczących energooszczędności budynków. Przełożyło się to m.in. na konieczność stosowania grubszej warstwy materiałów ociepleniowych lub izolacji o lepszych parametrach. Wzrosły też ceny wykonawstwa.

W przypadku omawianego domu, zakładamy, że prawie cała piwnica znajduje się poniżej poziomu gruntu i jej ściany zostały odpowiednio zaizolowane na wcześniejszym etapie prac. Do ocieplenia i otynkowania pozostaje 162 m² elewacji. W zależności od rodzaju materiału izolacyjnego i tynku zapłacimy:

 • ocieplenie styropianem frezowanym (grubość 25 cm) oraz tynk akrylowy – 14 500 za materiały i ok. 8 500 zł za robociznę;
 • ocieplenie wełną mineralną (grubość 25 cm) oraz tynk silikatowy – 19 900 zł za materiały oraz ok. 9 700 zł za robociznę.

Koszt wykonania instalacji wewnętrznych

Na wykonanie wszystkich niezbędnych instalacji w domu musimy przewidzieć następujące kwoty:

 • instalacja elektryczna, zawierająca 130-140 punktów elektrycznych – ok. 13 300 zł;
 • instalacja wodno-kanalizacyjna (14 punktów wodociągowych) – ok. 5 900 zł;
 • instalacja grzewcza – zakładamy, że na parterze będzie ogrzewanie podłogowe, natomiast na poddaszu – grzejniki. W takim układzie za ogrzewanie podłogowe zapłacimy ok. 6 800 zł, a za wszystkie grzejniki – 10 500 zł.

Powyższe koszty uwzględniają materiały oraz fachowe rozprowadzenie instalacji.

Do kosztów instalacji grzewczej musimy doliczyć jeszcze zakup i montaż kotła. To wydatek rzędu 13 000-15 500 zł (urządzenie grzewcze) plus ok. 2 100 zł za montaż wszystkich niezbędnych urządzeń w kotłowni.

Ile zapłacimy za posadzki, sufity i wykończenie ścian wewnętrznych

W przypadku posadzek trzeba rozróżnić koszt wykonania podłogi na gruncie (będzie on wyższy ze względu na izolację) oraz na pozostałych kondygnacjach. Łącznie będzie to suma ok. 10 000 zł.

Natomiast koszt tynkowania ścian będzie zależał od rodzaju tynku. Dodatkowo spore różnice mogą wystąpić w kosztach wykonawstwa – są one wyjątkowo zróżnicowane, dlatego warto przeanalizować oferty różnych firm. Orientacyjne koszty wyglądają następująco (tynkowanie ścian o powierzchni 600 m², w tym – sufitu w piwnicy):

 • tynk gipsowy III kategorii – 18 400 zł (materiał i robocizna)
 • tynk cementowo-wapienny III kategorii – ok. 9 600 zł materiał oraz od 7200 do 11 400 zł za robociznę, jednak w tym przypadku trzeba doliczyć koszt położenia gładzi gipsowych, który wynosi od 15 do 30 zł za 1 m².

Jeśli chodzi o sufity, to w piwnicy został on uwzględniony przy kosztach tynkowania, natomiast na poddaszu – przy ociepleniu poddasza i wykonaniu drewnianego stropu. Pozostaje nam więc sufit nad parterem. Wykonanie sufitu podwieszanego o powierzchni 65 m² (płyty gipsowo-kartonowe) to wydatek ok. 8 500 zł.

Trzeba także uwzględnić koszt parapetów – zakładając, że zewnętrzne będą z aluminium, a wewnętrzne z PVC, to suma nieco ponad 4 000 zł.

Na tym etapie – czyli domu w stanie deweloperskim – łączne koszty wyniosą ok. 319 000 zł.

Ile kosztuje wykończenie domu pod klucz

Koszt wykończenia domu pod klucz oczywiście zależy od tego na jakie materiały i sprzęty się zdecydujemy, a ich wybór i zróżnicowanie cenowe jest bardzo duże. Jednak orientacyjnie możemy przyjąć następujące koszty (obejmują one malowanie ścian, płytki ceramiczne w łazienkach i kuchni, wykończenie podłóg, przy czym w salonie to parkiet drewniany, na poddaszu – panele podłogowe, a w piwnicy – płytki ceramiczne, oświetlenie, urządzenia sanitarne w łazienkach i WC, podstawowe sprzęty AGD, drzwi wewnętrzne oraz podstawowe umeblowanie, takie jak: stół i krzesła w kuchni, zestaw wypoczynkowy w salonie, a w sypialniach – łóżko, komodę i szafę do zabudowy):

 • salon – ok. 17 000 zł;
 • kuchnia – ok. 23 000 zł;
 • każda z sypialni – ok. 7 500 zł;
 • większa łazienka (8 m²) – ok. 12 800 zł;
 • mniejsza łazienka (5 m²) – ok. 7 000 zł;
 • małe WC – 1 600-1 700 zł;
 • pomieszczenia w piwnicy – ok. 9 000 zł;
 • korytarze – ok. 8 000-1 200 zł.

W sumie wykończenie domu pod klucz to koszt ok. 96 000 – 100 000 zł, a cała budowa i wykończenie domu będzie nas kosztować ok. 417 000 zł.

Opracowanie na podstawie - Kalkulatory Budowlane

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl